
Kolegium RIO w pełnym składzie unieważniło uchwałę Rady Gminy Raszyn z dnia 12 czerwca 205 roku w sprawie nieudzielenia absolutorium dla Wójt z tytułu wykonania budżetu za 2024 rok. Oznacza to, że uchwała przestaje obowiązywać i nie wywołuje skutków prawnych. Uchwała Rady Gminy została uznana za niezgodną z prawem.
Na posiedzeniu 8 lipca 2025 roku Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie w pełnym składzie unieważniło uchwałę nr XXIII/177/2025 Rady Gminy Raszyn z dnia 12 czerwca 205 roku w sprawie nieudzielenia absolutorium dla Wójta Gminy Raszyn z tytułu wykonania budżetu za 2024 rok.
Ostateczne rozstrzygniecie potwierdza wcześniejsze stanowisko RIO
Wcześniej, bo 1 lipca 2025 roku, skład orzekający RIO w Warszawie w uchwale nr 3.g./1/2025 z dnia 1 lipca 2025 roku stwierdził, że Rada Gminy nie udowodniła, że niewykonanie niemożliwych do zrealizowania zadań spowodowało przekroczenie wydatków z winy Wójta.
Co więcej, skład orzekający RIO orzekł, że Rada Gminy nie przeprowadziła dokładnej oceny wykonania budżetu.
- Z uwagi na powyższe nie można uznać procedury absolutoryjnej przeprowadzonej przez Radę Gminy Raszyn oraz podjętej w jej wyniku uchwały za zgodną z prawem – wskazał skład orzekający RIO.
Więcej na ten temat pisaliśmy: pod tym linkiem. Aby zrozumieć cały kontekst sprawy, zajrzyj tutaj.
Co oznacza unieważnienie uchwały Rady Gminy?
Unieważnienie przez Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) uchwały Rady Gminy Raszyn o nieudzieleniu absolutorium oznacza, że uchwała ta przestaje obowiązywać i nie wywołuje skutków prawnych.
W praktyce ma to kilka istotnych konsekwencji:
- wójt nie została pozbawiona absolutorium,
- uchwała Rady Gminy została uznana za niezgodną z prawem,
- budżet został wykonany i nie ma wobec niego zarzutów formalnych.
- Brak podstaw do nieudzielania absolutorium stwierdził najpierw trzyosobowy skład orzekający, a następnie pełen skład Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej. To bardzo ważne, bo część radnych, która przegłosowała uchwałę unieważnioną właśnie przez RIO, opierała się na zadaniach niemożliwych do realizacji. Nie można rozliczać nikogo za zadania, które już w momencie uchwalania budżetu były niewykonalne – mówi Bogumiła Stępińska-Gniadek, wójt gminy Raszyn.
Przypomnijmy, niezrealizowane zadania – które były podnoszone jako argument przez przeciwników absolutorium – stanowiły zaledwie niewielki procent (4,12%) całkowitej planowanej kwoty wydatków majątkowych ujętych w budżecie. Co ważne, były to zadania niedoszacowane lub też niecelowe z uwagi na sytuację, jaka miała miejsce w ciągu roku budżetowego. Więcej na ten temat: tutaj.
Tymczasem już 1 lipca br. skład orzekający RIO uznał, że podejście takie przeczy celowi instytucji absolutorium, która służy ocenie realizacji budżetu jako całości, a nie wybranych jego elementów.
Podsumowanie
- Mam nadzieję, że uchylenie przez Kolegium RIO w pełnym składzie uchwały Rady Gminy w sprawie nieudzielenia absolutorium będzie dla wszystkich zachętą do tego, by koncentrować się na budowaniu i działaniu ponad podziałami dla dobra wspólnoty samorządowej: Mieszkanek i Mieszkańców gminy Raszyn – dodaje Bogumiła Stępińska-Gniadek, wójt gminy Raszyn.
Treść rozstrzygnięcia RIO zostanie opublikowana niezwłocznie po dostarczeniu dokumentu do Urzędu Gminy.