Kompostowanie jest ekologiczną i łatwą nieskomplikowaną metodą na ograniczenie ilości odpadów wytwarzanych przez gospodarstwo domowe. Pozwala jednocześnie na wytworzenie własnego, ekologicznego nawozu dla roślin. Do kompostowania nadaje się wiele odpadów wytwarzanych podczas przygotowywania posiłków, a także powstających w trakcie prac pielęgnacyjnych w ogrodzie.
Wymagane minimalne odległości kompostownika
Odpowiednie miejsce dla kompostownika powinno uwzględniać ukształtowanie terenu - najlepiej umieścić go w miejscu które sprawi, żeby woda deszczowa nie zalewała naszego kompostownika. Miejsce powinno być łatwo dostępne osłoniętym od wiatru i zacienione. Optymalnym rozwiązaniem jest zlokalizowanie kompostownika w sąsiedztwie drzew i krzewów - osłonią one konstrukcję, a także pomogą ograniczyć zapachy powstające podczas procesu rozkładu substancji organicznych. Kompostownik należy zakładać przy dodatnich temperaturach, czyli w praktyce od wiosny do jesieni.
Kompostownik można kupić jako gotową konstrukcję, albo wybudować samodzielnie. Dobrze sprawdzają się ażurowe konstrukcje z desek, które należy ułożyć tak, aby zapewnić dostęp powietrza do kolejnych warstw kompostu, które co jakiś czas przysypujemy warstwą ziemi.
Jakie odpady mogą być kompostowane?
Wrzucamy | Nie wrzucamy |
---|---|
|
|
Ulga w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Właściciele jednorodzinnych gospodarstw domowych na terenie gminy Raszyn, którzy posiadają własne i użytkują kompostowniki mogą uzyskać ulgę w opłacie za odbiór odpadów komunalnych. Fakt posiadania i użytkowania kompostownika należy zgłosić do Urzędu Gminy Raszyn poprzez zmianę deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Od 1stycznia 2021 roku ulga wynosi 4,30 zł za każdą osobę zgłoszoną w deklaracji dla nieruchomości jednorodzinnych posiadających i użytkujących kompostowniki.
Należy pamiętać, że zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gm. Raszyn mieszkańcy deklarujący kompostowanie bioodpadów zwolnieni są z obowiązku posiadania worków lub pojemników. Jednocześnie ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach stanowi, że gmina może nie zapewniać odbierania bioodpadów stanowiących odpady komunalne, dla takich nieruchomości.
Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie przewiduje częściowego kompostowania. Jednocześnie nadal możliwe jest dostarczanie bioodpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). W 2023 r. PSZOK obsługujący mieszkańców gminy Raszyn znajduje się w Kolonii Warszawskiej, przy al. Krakowskiej 108A (na terenie firmy Jarper Sp. z o.o.). Informacje o działalności PSZOK można uzyskać pod nr telefonu (w Jarper): 22 756 16 66 lub adresem e- mail: jarper@jarper.pl