Uwaga na ulewy zarządzanie kryzysowe w gminie i powiecie | Gmina Raszyn

Uwaga na ulewy zarządzanie kryzysowe w gminie i powiecie

Uwaga na ulewy zarządzanie kryzysowe w gminie i powiecie

 

W związku z silnymi ulewami wciąż obowiązuje ostrzeżenie IMGW (aktualizacja: obniżono poziom z 3. stopnia na 2.). Wojewoda Mazowiecki zobowiązał jednostki samorządu terytorialnego do przeglądu stanu infrastruktury i raportowania o możliwych zagrożeniach. W siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie odbyło się dziś (9 lipca) posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Przedstawiciele samorządów przedstawili na nim bieżącą sytuację.  


O godz. 11 w sali konferencyjnej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie rozpoczęło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zostało ono zwołane przez starostę Adriana Ejssymonta w związku z ostrzeżeniami IMGW 3. stopnia o intensywnych opadach deszczu (w ciągu dnia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej obniżył stopień ostrzeżenia z trzeciego – najwyższego na drugi). 

Środowe posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego wiąże się również z pismem, jakie w imieniu Wojewody Mazowieckiego do władz samorządowych skierował Mariusz Sepełowski, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.
 
Zadania dla samorządów

Samorządy zostały wezwane do przeglądu, przygotowania i udrożnienie systemów i urządzeń melioracji wodnych. Zwrócono również uwagę na konieczność poinformowania o zagrożeniu kierowników jednostek. Ma to służyć przede wszystkim zapewnieniu ciągłości działania newralgicznych obiektów użyteczności publicznej na terenie poszczególnych samorządów. Chodzi tu m.in. o: szpitale, przychodnie, domy opieki, przedszkola, urzędy, sądy itp.

Zadbajmy o dzieci na koloniach, obozach i innych formach wypoczynku

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie poinformował też, że wystąpił we wtorek do Kuratorium Oświaty w Warszawie z prośbą o niezwłoczne przekazanie ostrzeżeń wszystkim placówkom organizującym kolonie, obozy oraz inne formy wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie województwa. 

Zaapelował jednocześnie o zwrócenie szczególnej uwagi i monitorowanie sytuacji na zorganizowanych wyjazdach kolonijnych i obozowych dzieci i młodzieży, odbywających się na terenie Państwa jednostek administracyjnych. 

Kluczowy – przepływ informacji

- Szczególny apel kieruje do Państwa także w zakresie przepływu informacji na potrzeby zarządzania kryzysowego oraz informowania przez Państwa jednostek samorządu terytorialnego, które znajdują się na szczeblu gminnym. Uprzejmie proszę o bieżące przekazywanie do urzędów gmin i miast informacji o ostrzeżeniach i prognozach hydrologiczno-meteorologicznych, a także o przekazywanie informacji o poważanych zagrożeniach i problemach z poziomu gminnego do poziomu wojewódzkiego (tel. 987, e-mail: wczk@mazowieckie.pl) – czytamy w dokumencie.

Gmina Raszyn: sytuacja pod kontrolą

Podczas posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego została przedstawiona również bieżąca sytuacja na terenie Raszyn. 

- Sytuacja w naszej gminie jest pod kontrolą, podjęliśmy szereg czynności zabezpieczających, ale zawsze w takich okolicznościach niezbędne jest zachowanie czujności i ostrożności. Apelujemy również o współpracę, w tym informowanie o różnego rodzaju awariach i incydentach – mówi Bogumiła Stępińska-Gniadek, wójt gminy Raszyn. 

Referat Drogownictwa dokonał przeglądów kanalizacji burzowej oraz przepustów przy rowach melioracyjnych. Podczas oględzin nie zostały stwierdzone żadne podtopienia.
 
Stały monitoring i pełna gotowość

Służby gminne na bieżąco monitorują sytuację. Zabezpieczyły też zasoby do zwalczania skutków ulew i ewentualnych nawałnic – worki na piasek znajdują się zarówno we wszystkich jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej (w Dawidach, Falentach i Raszynie), jak też w Urzędzie Gminy. Z kolei sam piasek został zabezpieczony na posesji przy ul. Pruszkowskiej 23. 

W pełnej gotowości pozostaje nie tylko Państwowa Straż Pożarna, ale też wspomniane jednostki OSP. 

Poradnik: Jak się zachować? 

Jeśli zauważysz przerwę w dostawie prądu, zgłoś to do PGE Dystrybucja za pomocą aplikacji 991Assistant PGE Dystrybucja na urządzenia mobilne (tablet, telefon) albo telefonicznie pod numerem telefonu: 991.

Oto kilka praktycznych porad:

  • naładuj baterie w telefonie, zanim zacznie grzmieć, 
  • nie parkuj pojazdów w miejscach narażonych na podtopienia – jeśli teren był wcześniej zalewany, istnieje duże ryzyko ponownego zalania,
  • unikaj parkowania pod drzewami – mokre podłoże i silny wiatr mogą prowadzić do łamania gałęzi i konarów, szczególnie w parkach i na terenach zielonych,
  • zabezpiecz rzeczy pozostawione na balkonach i w ogrodach – wiatr może je porwać lub uszkodzić,
  • unikaj zbędnych podróży i zachowaj ostrożność na drogach – widoczność i warunki jazdy mogą się nagle pogorszyć.

Jesteś świadkiem wypadku lub awarii? Zgłoś zdarzenie właściwym służbom – listę kontaktów znajdziesz: tutaj.

Bieżące informacje

Chcesz być na bieżąco? Zachęcamy do korzystania z aplikacji INFO RASZYN oraz odwiedzania strony internetowej i profili Urzędu Gminy w mediach społecznościowych.

- Miejmy nadzieję, że sytuacja niedługo się unormuje. Do tego czasu raz jeszcze apeluję o ostrożność i współpracę, tak aby skutki tych ulew ograniczyć do maksimum – podsumowuje Bogumiła Stępińska-Gniadek, wójt gminy Raszyn. 
 

09.07.2025
Komunikat
  Zamknięcie skrzyżowania ul. Droga Hrabska i ul. Jaworowska W związku z postępem robót zostanie zamknięte skrzyżowanie ul.…
08.07.2025
Komunikat
Kolegium RIO w pełnym składzie unieważniło uchwałę Rady Gminy Raszyn z dnia 12 czerwca 2025 roku w sprawie nieudzielenia…
04.07.2025
Piknik plenerowy
Pokaz sprzętu policyjnego, miasteczko ruchu drogowego, warsztaty udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, dmuchańce i animacje…