Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa - czym jest i dla kogo? | Gmina Raszyn

Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa - czym jest i dla kogo?

Terminy DZSW



Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa to forma szkolenia wojskowego dla osób, które same zdecydują się na zgłoszenie do wybranego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Dobrowolna, bo oparta na własnej decyzji. Zasadnicza, bo to pierwsze, podstawowe szkolenie wojskowe. Służba Wojskowa, bo żołnierz w wojsku służy, a nie pracuje. Na zainteresowanych czekają wynagrodzenie i liczne benefity. 

Szkolenie trwa 27 dni (dla absolwentów klas wojskowych – 12). To czas skoszarowania na terenie jednostki do dnia przysięgi. Zajęcia teoretyczne oraz praktyczne odbywają się na terenie jednostki lub na poligonie i trwają od poniedziałku do soboty po ok. 12 godzin dziennie (w soboty do 8 godzin). Niedziela jest dniem wolnym. 

Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa w praktyce

To 27 naprawdę intensywnych dni, podczas których zdecydowani nauczą się posługiwania bronią. Poznają też elementy musztry, pierwszej pomocy przedmedycznej, terenoznawstwa, a także ładowania magazynka, czołgania się ze skrzynią z amunicją oraz zakładania maski przeciwgazowej. 
Wszystkie te zadania będą wykonywać na czas!

Możliwe 2 etapy służby

27-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia kończy się przysięgą (uwaga: jeśli składałeś już przysięgę wojskową, ten etap Cię nie dotyczy).

Po przysiędze możesz przejść do drugiego etapu – nawet 11 miesięcy szkolenia specjalistycznego, już na konkretnym stanowisku służbowym w jednostce. 

Terminy DZSW


Wynagrodzenie

W trakcie służby otrzymujesz wynagrodzenie – 6300 zł brutto miesięcznie, czyli tyle, ile wynosi najniższa pensja żołnierza zawodowego. Możesz też liczyć na dodatkowy dodatek – 180 zł dziennie, jeśli bierzesz udział w działaniach ze zwalczaniem skutków klęsk żywiołowych albo z zarządzaniem kryzysowym oraz z akcjami poszukiwawczymi, ratowania lub ochrony zdrowia. 

Pozostałe benefity

Nabywasz także prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 2 dni za każdy okres pełnienia służby wynoszący – pula urlopu wynosi łącznie 30 dni. 

Na tym jednak nie koniec. Zyskujesz bowiem prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze – po maksymalnie 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym, a także pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej – po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska. 

Dodatkowe informacje

Czas szkolenia możesz wliczyć czas do okresu odbywania służby wojskowej albo okresu zatrudnienia. Na czas służby masz zapewnione wyżywienie, broń (deponowaną w jednostce), mundur i ekwipunek oraz ubezpieczenie. 

Co ważne – służbę możesz przerwać w dowolnym momencie. Masz też wybór: nie musisz być skoszarowany – możesz pełnić służbę i mieszkać poza jednostką.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Wojskowego Centrum Rekrutacji Warszawa-Ochota – kliknij: tutaj
 

08.07.2025
Komunikat
Według prognoz IMGW w najbliższych godzinach czekają nas intensywne opady deszczu. Gmina Raszyn znalazła się w strefie 3. (…
04.07.2025
Komunikat
Rada Gminy nie udowodniła, że niewykonanie niemożliwych do zrealizowania zadań spowodowało przekroczenie wydatków z winy Wójta –…
04.07.2025
Komunikat
  W związku z upałami oraz niedoborami wody uzdatnionej spółka Eko-Raszyn wystosowała apel o ograniczenie poboru wody z gminnej…