#NextGenerationEU
W dniu 27.04.2023r. Gmina Raszyn otrzymała na podstawie ogłoszonych wyników dofinansowanie dla zadania pn.: „Żłobek przy ul. Godebskiego nr 1 w Raszynie” z programu MALUCH+ 2022–2029.
Dofinansowanie do tworzenia miejsc i ich funkcjonowania wyniesie 8 849 562,63 zł, z czego:
- w ramach KPO na tworzenie 4 482 750,00 zł
- w ramach FERS na tworzenie 0,00 zł
- w ramach FERS na funkcjonowanie 3 762 000,00 zł
- w ramach budżetu państwa na VAT 604 812,63 zł
Celem głównym projektu jest utworzenie 125 miejsc opieki w żłobku i dofinansowanie funkcjonowania tych miejsc w okresie 36 miesięcy.
Grupą docelową projektu są dzieci, w tym dzieci z niepełnosprawnościami lub wymagające szczególnej opieki od 20 tygodnia do 3 roku życia.
Teren objęty inwestycją znajduje się w Gminie Raszyn przy ul. Godebskiego 1, na działce nr ewid. 1042 (pow. 0,6261 ha), będącej własnością Gminy Raszyn. Na działce znajduje się budynek należący do zabytkowego układu urbanistycznego. Działka wraz z budynkiem stanowiącym układ urbanistyczny, objęta jest decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Budynek powstał w latach 1899-1901, był użytkowany jako szkoła, następnie używany na potrzeby przedszkola do 2017 r., w kolejnych latach obiekt nie był wykorzystywany, wymagający kapitalnego remontu. Kubatura budynku wynosi ok. 940,00 m3, powierzchnia zabudowy około 173,00 m2. Budynek jednokondygnacyjny z podpiwniczeniem w części kuchennej. Zabytkowy obiekt będzie wykorzystany do celów administracji, magazynowych oraz poradni specjalistycznych: logopeda, pielęgniarka. Jest połączony łącznikiem z nowo budowanym drugim budynkiem, przeznaczonym na pomieszczenia właściwego żłobka.
Przedsięwzięcie składa się z trzech zakresów: wybudowanie nowego budynku żłobka, adaptacja zabytkowego budynku na potrzeby żłobka (na dział administracyjny) oraz zagospodarowanie terenu wokół żłobka (plac zabaw). Dodatkowo projekt przewiduje uzbrojenie terenu w media, śmietnik, drogę dojazdową, parking , chodniki i ogrodzenie. Rozbudowywany budynek żłobka usytuowano dłuższym bokiem równolegle do południowej granicy działki, integrując go, poprzez łącznik, z budynkiem istniejącym.
W projekcie budowlanym zaplanowana została budowa żłobka jednokondygnacyjnego dla 125 dzieci w przedziale wiekowym:
- oddział I - do 12 miesiąca życia – 15 dzieci (3 opiekunów)
- oddział II - do 24 miesiąca życia – 72 dzieci (9 opiekunów)
- oddział III- do 3 lat - 38 dzieci (5 opiekunów)
Sale pobytu dzieci będą usytuowane od strony południowej lub południowo-zachodniej. Bryła budynku zwarta i prosta o jak najniższym stosunku powierzchni ścian zewnętrznych do kubatury.
W planach jest zatrudnienie:
o kadra pedagogiczna – 17 opiekunów , ½ et. Logopeda, ½ et psycholog,1 et. pielęgniarka,
o personel obsługi – 11 etatów: 1 et. kucharz, 2 et. pomoc kuchni, 7 et. woźna, 1 et. konserwator,
o personel administracyjny - 6 etatów: 1 et. dyrektor, 1 et. sekretarka, ½ et. główny księgowy, et. 1 et. specjalista ds. kadr i płac, 1 et. Intendent, 1 informatyk
Podział żłobka będzie obejmować strefy:
- dydaktyczną,
- zabawową,
- administracyjną i socjalną,
- wejściową,
- kuchenną – przystosowaną do przygotowania 4 posiłków w ciągu dnia,
- techniczno-gospodarczą – zapewniającą prawidłowe funkcjonowanie budynku.
I. strefa dydaktyczna
1. Sale pobytu-bawialnie:
1) dla dzieci najmłodszych - sala z miejscem na wypoczynek, z 15 krzesełkami do karmienia, dla dzieci siedzących samodzielnie przewidziane są stoliki z krzesełkami. W Sali jest przestrzeń do swobodnej zabawy jak i zajęć zorganizowanych. Bezpośrednio przy Sali znajduje się oszklony taras służący do werandowania dzieci. Sale posiadają zaplecza do przechowywania leżaków, pościeli oraz pomocy dydaktycznych. W łazience dla maluszków znajduje się wanna do mycia dzieci, zabudowa z przewijakiem i półkami na pampersy, chusteczki oraz półkami na nocniki
2) dla dzieci w wieku 24 miesięcy – trzy sale z miejscem do spania, zabawy, spożywania posiłków. Do sal jest przypisane zaplecze na pościel, leżaki i inny sprzęt, łazienka z prysznicem z miejscem na przewijak, półkami na pampersy, chusteczki oraz nocniki. W każdej łazience są ubikacje oraz umywalki dostosowane dla małych dzieci.
3) dla dzieci w wieku do 3 lat dwie sale z miejscem do spania, zabawy, spożywania posiłków. Do sal jest przypisane zaplecze na pościel, leżaki i inny sprzęt, łazienka z prysznicem, z miejscem na przewijak, półkami na pampersy, chusteczki oraz nocniki. W każdej łazience są ubikacje oraz umywalki dostosowane dla małych dzieci.
4) łazienki dla personelu: w części żłobkowej są dwie łazienki, jedna na korytarzu przystosowana również dla osób niepełnosprawnych, druga w części socjalnej.
W części administracyjnej również znajdują się dwie łazienki, jedna dla personelu, druga ogólnodostępna.
II. strefa zabawowa
Sala zabawowa, przystosowana do zajęć sensorycznych, wyposażona w specjalny sprzęt i akcesoria do takich zajęć. W Sali znajdują się suche baseny z piłeczkami oraz „magiczny dywan”- czyli projektor do interakcji, który nie tylko bawi i uczy ale również wspomaga procesy rehabilitacyjne.
III. strefa administracyjna i socjalna
1) pokój dyrektora,
2) sekretariat z wydzielonym archiwum,
3) pokój obsługi księgowo-kadrowej,
4) pokój intendenta,
5) pokój logopedy/psychologa
6) pokój pielęgniarki,
7) magazyn na zabawki i pomoce dydaktyczne,
8) toaleta dla pracowników administracji,
9) szatnia personelu z sanitariatami,
10) pomieszczenia na środki czystości + sprzęt sprzątający.
IV strefa wejściowa:
1) wózkownia,
2) szatnie dla wszystkich dzieci z podziałem dla poszczególnych grup wiekowych,
3) miejsca do przewijania i miejsce do karmienia,
4) łazienka dla rodziców/osób niepełnosprawnych,
5) pomieszczenia na środki czystości + sprzęt sprzątający.
V. strefa kuchenna:
Pomieszczenia kuchenne - zgodnie z wytycznymi technologicznymi i obowiązującymi przepisami zakładając, że posiłki będą rozwożone do poszczególnych sal.
VI. strefa techniczno-gospodarcza:
1) pomieszczenie na drobny sprzęt ogrodowy dostępny z placu zabaw,
2) podręczny magazyn konserwatorski,
3) pomieszczenie gospodarcze z pralką, suszarką i możliwością suszenia,
4) toaleta dla pracowników,
5) kotłownia na gaz (kotły kondensacyjne z zamkniętymi komorami spalania),
6) pomieszczenie do obsługi central wentylacyjnych, serwerownia