
Niższe rachunki i oszczędność energii, ale też poprawa jakości powietrza – to główne cele ekodoradców, których coraz częściej zatrudniają urzędy gmin w całej Polsce. Stanowisko ekodoradcy zostało utworzone również w Urzędzie Gminy Raszyn. Ekodoradca nie tylko doradza, ale też pomaga w ubieganiu się o dofinansowanie termomodernizacji i zakupu źródeł ciepła.
Rolą gminnego ekodoradcy jest wspieranie mieszkańców w działaniach, które służą poprawie jakości powietrza, ograniczeniu niskiej emisji oraz podnoszeniu efektywności energetycznej budynków.
Co zyskasz?
- Pomagam w uzyskaniu dofinansowania na wymianę tzw. „kopciuchów”. Oferuję też bezpłatne doradztwo w zakresie termomodernizacji budynków. Polega ona na wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, jak również ocieplaniu ścian i stropów. Podpowiadam, jak uzyskać wsparcie finansowe na takie cele – mówi Andrzej Tyborowski, ekodoradca z Urzędu Gminy Raszyn.
Ekodoradca pomaga także uzyskać dofinansowanie na montaż odnawialnych źródeł energii m.in. fotowoltaiki i elektrowni wiatrowych z magazynami energii.
- Zainteresowani mogą otrzymać na takie działania wsparcie w wysokości nawet 100% poniesionych kosztów kwalifikowanych (mieszkaniec płaci tylko 8% VAT) – podpowiada gminny ekodoradca.
Pozostałe formy wsparcia
Ekodoradca promuje wśród mieszkańców ideę oszczędzania energii, dzięki czemu można znacznie obniżyć wydatki z domowego budżetu.
Do obowiązków ekodoradcy należy również prowadzenie inwentaryzacji źródeł ogrzewania w celu aktualizacji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Konieczność wymiany tzw. kopciuchów
W najbliższych tygodniach do skrzynek na listy posiadaczy tzw. „kopciuchów” trafią materiały informacyjne na temat konieczności wymiany do końca 2027 roku pieców opalanych węglem i paliwami węglopochodnymi. Obowiązek ten wynika z Mazowieckiej Uchwały Antysmogowej. Listy będą zawierały informację na temat możliwych dotacji.
Wymieniłeś piec węglowy? Złóż deklarację do CEEB
W związku z zauważalnym wzrostem liczby wymienianych źródeł ogrzewania, które nie zostały zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, przypominamy o obowiązku zmiany złożonej deklaracji do CEEB. W przypadku nowych budynków bądź wymiany źródła ciepła na ekologiczne taką deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia uruchomienia źródła ciepła.
Deklaracja jest obowiązkowa dla wszystkich właścicieli nieruchomości, a niezłożenie deklaracji jest zagrożone karą grzywny.
Zgłoszenie do CEEB dotyczy każdego sposobu zaopatrywania domów w ciepło i ciepłą wodę. Każdy właściciel budynku ma obowiązek zgłosić, jakie źródła ciepła uległy zmianie.
Może to zrobić:
- w formie elektronicznej, czyli przez Internet – wejdź na stronę: zone.gunb.gov.pl (to najszybszy i najwygodniejszy sposób),
- w formie papierowej – wypełniony dokument można złożyć osobiście w Urzędzie Gminy Raszyn lub wysłać listem.
Więcej informacji można uzyskać w Referacie Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami pod numerem tel. 22 701 79 16 lub na stronie internetowej zone.gunb.gov.pl.
Przyjdź na bezpłatną konsultację i wybierz najlepszą formę wsparcia
Zachęcamy mieszkańców Gminy Raszyn do korzystania z bezpłatnych konsultacji. Ekodoradca oraz Punkt Konsultacyjny Programu „Czyste Powietrze” służą wsparciem w Raszynie przy ul. Unii Europejskiej 3 (pok. 25).
Uwaga: Punkt Konsultacyjny Programu „Czyste Powietrze” czynny jest w poniedziałki i czwartki (możliwość konsultacji i złożenia wniosku po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu spotkania).
Konsultacja możliwa nawet w Twoim domu
Ekodoradca może również odwiedzić Cię w Twoim domu. Wystarczy, że umówisz się z nim na takie spotkanie telefonicznie lub mailowo.
Może się również zdarzyć, że to ekodoradca jako pierwszy podejmie z Tobą kontakt w celu umówienia wizyty. Dotyczy to przede wszystkim osób, które posiadają piece opalane węglem kamiennym.
Więcej informacji
Jeśli chcesz umówić się na spotkanie lub uzyskać więcej informacji, zadzwoń lub wyślij wiadomość.
Program „Czyste Powietrze”: Anna Wierzbicka-Abramska oraz Monika Kamińska, tel. 785 096 613, email: gmina.raszyn.pki@raszyn.pl
Ekodoradca: Andrzej Tyborowski, tel. 785 336 120, email: atyborowski@raszyn.pl
