Centrum Kultury Raszyn zaprasza do Austerii na koncert duetu fortepianowego w ramach cyklu "Raszyński Salon Muzyczny".
Przed Państwem wystąpią wspaniałe pianistki Joanna Sochacka i Anna Miernik.
W programie koncertu utwory: Roberta Schumanna, Piotra Czajkowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Astora Piazzolli.
Joanna Sochacka - polska pianistka, kameralistka, doktor sztuk muzycznych. Określana przez krytyków: „ona nie tylko gra… ona żyje muzyką” (Sonja Koller, General Anzeiger), „jedna z najbardziej obiecujących artystek młodego pokolenia” (Classical Mag), „artystka o hipnotycznej sile i dosadności brzemienia” (Lynn René Bayley, ArtMusic Lounge), „pianistka o dużej swobodzie i pełnej kontroli” (Agata Kwiecińska, Ruch Muzyczny), ,,Sochacka olśniewająco pokazuje interakcje harmoniczne, zapierającą dech w piersiach dynamikę oraz mnogość niuansów i kolorów.” (Raul da Gama, World Music Report), „Joanna Sochacka gra Chopina w najlepszy sposób: jej interpretacje są zarówno oryginalne jak i trafne”, „kobieta z misją” (Ralph Graves, WTJU Virginia), „Joanna Sochacka to pianistka niepospolita, (…) mnóstwo dzieł czeka na jej odkrycie, na jej ogromny talent” (Piotr Grella-Możejko, Tygodnik Śląsk), „Sochacka gra z poezją, wyrazistością, ekscytującą pasją i wirtuozerią, przy jednoczesnym zachowaniu intensywności gry” (Jean Dandresy, Clic Mag).
Absolwentka uniwersytetów muzycznych w Austrii, Szwajcarii i Polsce: Universität für Musik und darstellende Kunst w Graz, w klasie prof. Milany Chernyavskiej, Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, w klasie prof. Andrzeja Pikula, Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, w klasie dr hab. Hanny Holeksy, a także w Haute École de Musique de Genève w Genewie, w klasie prof. Fabrizio Chiovetty. Joanna jest obecnie asystentka w klasach prof. dr. hab. Cezarego Saneckiego i dr. hab. Łukasza Kwiatkowskiego w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Laureatka międzynarodowych konkursów pianistycznych w Polsce, Estonii, Anglii, USA, Francji, w Niemczech, we Włoszech, m.in. XVII Międzynarodowego Konkursu Città di Padova (I nagroda i wszystkie nagrody specjalne – 2019). Otrzymała liczne stypendia, m.in: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska (2020), Julian Cochran Foundation (2018-2022), Dartington Scholarship Trust w Anglii (2013), Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (2008-2012), Rita Zimmermann Musik Stiftung Bern w Szwajcarii (2019), SEMP Mobility Programme w Szwajcarii (2019). Jest dyrektorem artystycznym festiwalu BAMA International Music Festival, międzynarodowych konkursów Arthur Rubinstein Piano Prize w Łodzi i AEGIO – Europe w Wiedniu i jurorem konkursów pianistycznych, m.in. International Liszt Piano Youth Competition w Chinach i Utrechcie. Prowadzi regularnie kursy mistrzowskie m.in. dla Association Chinese Culture Music & Arts w Chinach i Niemczech, BAMA Piano Festival &Masterclasses w Kanadzie, dla uniwersytetów El Sistema i Mozarteum Caracas w Ameryce Południowej. Artystka koncertuje na całym świecie, w najbardziej prestiżowych salach muzycznych.
Anna Miernik - występowała na 5 kontynentach w 36 krajach (Albania, Argentyna, Armenia, Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Bułgaria, Chile, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Francja, Gruzja, Grecja, Hiszpania, Izrael, Kanada, Kazachstan, Kolumbia, Litwa, Luksemburg, Macedonia, Meksyk, Niemcy, Nowa Zelandia, Peru, Polska, Portugalia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja, USA, Węgry, Włochy). Jej debiut w Carnegie Hall w Nowym Jorku (Weill Recital Hall) miał miejsce w 2015 roku. Koncertuje jako solistka i kameralistka w prestiżowych salach koncertowych – Sydney Opera House, Gran Teatro Nacional w Limie, Teatro de Bellas Artes w Meksyku. Podczas swojego drugiego pobytu w Australii w 2016 roku wystąpiła z orkiestrą podczas historycznego koncertu – w Ratuszu w Melbourne – w tym samym miejscu, gdzie 111 lat wcześniej koncertował I. J. Paderewski. W czasie artystycznych podróży odwiedziła z koncertami miasta takie jak: Ottawa, Calgary (Kanada), Canberra, Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth (Australia), Wellington (Nowa Zelandia), Paryż (Francja), Rzym, Bari (Włochy), Tbilisi (Gruzja), Erywań (Armenia), Ałmaty (Kazachstan), Tel-Awiw, Hajfa (Izrael), Miami (USA), Sao Paolo, Brasilia (Brazylia), Bogota (Kolumbia), Lima (Peru), Santiago de Chile. W 2014 roku ukazała się jej pierwsza płyta, którą nagrała na zaproszenie skrzypaczki Patrycji Piekutowskiej. W albumie znajdują się Sonaty na skrzypce i fortepian J. Brahmsa i C. Francka. W sierpniu 2017 nagrała płytę z pieśniami Feliksa Nowowiejskiego. Był to wyjątkowy projekt, gdyż do nagrania wybrano w większości dzieła nigdy wcześniej nie wykonywane, odczytane z rękopisów, spoczywających w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu. Niedługo po jej wydaniu ukazał się kolejny krążek, tym razem z utworami na fortepian solo F. Nowowiejskiego. Oba nagrania są dostępne w popularnych serwisach streamingowych (Spotify, Deezer, Tidal itp.).
Absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula, którą ukończyła z wyróżnieniem w roku 2013. Kształciła się także pod okiem prof. Sławomira Zubrzyckiego, konstruktora jedynej na świecie violi organista o walorach koncertowych – instrumentu projektu Leonardo da Vinci. Pracowała również z wybitnymi pedagogami o międzynarodowej sławie w czasie kursów mistrzowskich, m. in. prof. Paulem Badurą-Skodą, prof. Andrzejem Jasińskim, prof. Diną Yoffe. Artystka dużo uwagi poświęca promocji polskiej muzyki oraz rodzimej kultury poza granicami kraju. W jej repertuarze znajdują się utwory 40 polskich kompozytorów, których dzieła regularnie włącza do programów koncertów na całym świecie. Pianistka wykonuje kompozycje reprezentujące różne epoki, gatunki i style. Fascynuje ją również muzyka najnowsza oraz możliwość zaprezentowania i zainspirowania publiczności dziełami, których nigdy wcześniej nie mieli okazji usłyszeć. Zrealizowała kilka prawykonań, wśród których znalazły się także utwory dedykowane jej samej. Efektem fascynacji muzyką polską jest nowo wydana płyta „My Polish Reflection” zawierająca dzieła 10 polskich kompozytorów. Anna Miernik jest laureatką wielu konkursów międzynarodowych i krajowych. Za osiągnięcia artystyczne i naukowe pianistka otrzymała liczne nagrody w tym stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
P R O G R A M
Robert Schumann -Bilder aus Osten Op. 66
Lebhaft
Nicht schnell 'Chanson Orientale
Reuig andächtig
Piotr Czajkowski - Suita Dziadek do orzechów
March
Danse de la Fée-Dragée
Danse Russe (Trepak)
Danse Arabe
Danse des Mirilitons
Valse des Fleurs
Igor Strawiński - Pietruszka: Danse Russe
Sergiej Rachmaninow -Morceaux, Op. 11 (1894)
Barcarolle
Thème russe
Romance
Ignacy Jan Paderewski - Tatra Album op. 12
Allegro con brio
Andantino molto espressivo
Allegro con moto
Astor Piazzolla - Libertango