Spektakl słowno-muzyczny „Chopin – Kalergis – Norwid” w wykonaniu Moniki Quinn i Piotra Cyrwusa | Gmina Raszyn

Spektakl słowno-muzyczny „Chopin – Kalergis – Norwid” w wykonaniu Moniki Quinn i Piotra Cyrwusa

Spektakl słowno-muzyczny „Chopin – Kalergis – Norwid” w wykonaniu Moniki Quinn i Piotra Cyrwusa

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na spektakl słowno-muzyczny „Chopin – Kalergis – Norwid” w wykonaniu Moniki Quinn i Piotra Cyrwusa
 

To autorski projekt artystyczny, mający na celu uhonorowanie Marii Kalergis-Muchanow, polskiej pianistki i uczennicy Fryderyka Chopina, która była niespełnioną miłością Cypriana Kamila Norwida. Prowadziła niezwykle barwne życie, przyjaźniła się ze znamienitymi artystami Europy epoki romantyzmu, przyczyniła się do otwarcia warszawskiego Instytutu Muzycznego. Była także współzałożycielką warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, zalążka późniejszej Filharmonii Warszawskiej.
 
Usłyszymy utwory fortepianowe dedykowane Marii Kalergis, autorstwa: Carla Tausiga, ks. Kazimierza Lubomirskiego, Józefa Nowakowskiego, Alexandra Dreyschocka i Franciszka Liszta. Ukoronowaniem recitalu będzie Ballada g-moll op. 23 Fryderyka Chopina.
 
Muzyce będzie towarzyszyła poezja Cypriana Kamila Norwida w wykonaniu aktora.
 
Monika Quinn

 
Koncertująca pianistka, pedagog, doktor sztuk muzycznych. Urodziła się w Montrealu (Kanada) w rodzinie muzyków. Edukację pianistyczną zdobywała w Warszawie pod kierunkiem Teresy Manasterskiej, Kazimierza Gierżoda i Anny Jastrzębskiej-Quinn. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina (obecnie UMFC). Studiowała również w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie Anny Pfeiffer. Doskonaliła grę podczas kursów pianistycznych prowadzonych przez Rudolfa Buchbindera, Andrzeja Jasińskiego, Wierę Nosinę, Szabolcsa Esztényiego, Bernarda Ringeissena i Waldemara Wojtala.
 
Zwyciężczyni międzynarodowych konkursów pianistycznych w Rzymie (Włochy), Narwie (Estonia) i Carlet (Hiszpania). Laureatka III Nagrody w Warnie (Bułgaria) oraz Grand Prix Festiwalu Pianistycznego w Koninie i II Nagrody konkursu EPTA w Krakowie. Uczestniczka etapu ćwierćfinałowego XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Stypendystka MKiDN.
 
Koncertuje jako solistka i kameralistka. Występowała m.in. w FN w Warszawie oraz w filharmoniach w Łodzi, Gorzowie i Tallinie (Estonia), w Teatro Musical w Carlet w Hiszpanii, Teatro Argentina w Rzymie, w Datong Culture Palace w Chinach. W ramach współpracy z Towarzystwem im. Fryderyka Chopina i Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina występowała z recitalami chopinowskimi w Żelazowej Woli, w Łazienkach Królewskich w Warszawie, Muzeum Fryderyka Chopina, Pałacu Staszica i in. Uczestniczyła w festiwalach muzycznych Chopin w Ogrodach Luksemburskich oraz Marathon Chopin w Paryżu, Polskie Kręgi Sztuki w Chinach, La folle Journée de Varsovie, Floralia Muzyczne - Muzyka w Kwiatach i Schumanniana w Łodzi.
 
Wraz z Marią Gabryś-Heyke współtworzy duet fortepianowy Gabryś&Quinn Piano Duo, którego debiutancka płyta „Stanisław Moniuszko – complete works for piano, 4 hands” (wyd. Chopin University Press) ukazała się w 2020 r.
 
Monika Quinn pracuje jako adiunkt w Katedrze Fortepianu UMFC. Prowadzi rownież klasę fortepianu w ZPSM nr 1 w Warszawie.
 
Piotr Cyrwus
 
Aktor, Reżyser, Urodzony w Nowym Targu w 1961 roku. Ukończył wydział aktorski w PWST w Krakowie. Związany z teatrami Polskim w Warszawie, Jaracza w Łodzi, Stu w Krakowie, Starym H. Modrzejewskiej w Krakowie, Teatrem Komedia w Warszawie, Teatrem im. Kochanowskiego w Radomiu, Teatrem im. Węgierki w Białymstoku.
 
Ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról teatralnych Teatru Telewizji, Radia, filmu i w produkcjach telewizyjnych. Współpracował z takimi reżyserami jak Krystian Lupa, Waldemar Smigasiewicz, Maciej Wojtyszko, Maciej Prus, Tadeusz Bradecki. Kazimierz Kuc, Andrzej Wajda, Grzegorz Jarzyna, Krzysztof Warlikowski, Krzysztof Zanussi ,Fred Apke, Steven Spilberg, Andrzej Seweryn, Dan Jammet, Jacgues Lassalle, Janusz Wiśniewski, Krzysztof Jasiński. Przewodniczący ZASP w Starym Teatrze przez trzy kadencje.
 
Zdobył wyróżnienie na Festiwalu Jednego Aktora w Toruniu za rolę Misza Zubow w spektaklu "Zapiski Oficera Armii Czerwonej" w roku 1992. Nagrodę Komitetu Radia i Telewizji za rolę Walka w spektaklu "Do piachu" w roku 1990. Nominowany w 2013 r. do prestiżowej nagrody teatralnej - Feliks Warszawski w spektaklu "Qvo Vadis" w reżyserii Janusz Wiśniewskiego. Brał udział w wielu festiwalach międzynarodowych m.in. Sarajewo, Edynburg, Awinion, Chicago. Od 2011 na nowo członek zespołu Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie pod dyrekcją Andrzeja Seweryna. Obecnie związany z teatrami STU w Krakowie, Teatrem Nowym w Łodzi, Teatrem im. Fredry w Gnieźnie.

Informacje o wydarzeniu

Kategoria
Spektakl
Data wydarzenia:

Wejście:

Bezpłatne

Lokalizacja

al. Krakowska 1, Austeria