Szanowni Państwo!
Miło nam poinformować, że rozpoczęliśmy prace nad Gminnym Programem Rewitalizacji Gminy Raszyn na lata 2016-2023 – Integracja Społeczna i Terytorialna. Jest to dokument, który zakłada wieloletnie działania w sferze społecznej, gospodarczej, przestrzenno-funkcjonalnej, technicznej i środowiskowej. Projekty, wyznaczone w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji, będą narzędziem do wyprowadzenia ze stanu kryzysowego wyznaczonych obszarów rewitalizacji oraz stworzenia warunków do ich zrównoważonego rozwoju.
Gmina Raszyn otrzymała dotację na opracowanie Gminnego Programu Rewitalizacji w ramach konkursu finansowanego z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020.
Posiadanie programu jest warunkiem ubiegania się o unijne fundusze w wybranych konkursach z zakresu rewitalizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Konkurs przeprowadziła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.
Rewitalizacja to szeroki proces przemian społecznych, przestrzennych i ekonomicznych na obszarze, który znajduje się w kryzysie. Jej celem jest ponowne przywrócenie do życia zdegradowanej części miasta i uzupełnienie jej o nowe funkcje. |
Gminny program rewitalizacji Gminy Raszyn, zostanie sporządzony w oparciu o Ustawę o rewitalizacji z dnia 9 października 2016 roku (Dz. z 2015 r. poz. 1777), która wprowadziła fundamentalne zmiany w podejściu do tej dziedziny. To przede wszystkim przeniesienie ciężaru na kwestie społeczne i ekonomiczne, takie jak wykluczenie społeczne, bezrobocie, czy ubóstwo, w odróżnieniu od dotychczasowej praktyki, kładącej naciska na zagadnienia związane z modernizacją infrastruktury technicznej, budynków i przestrzeni publicznych.
Priorytetem staje się partycypacyjny sposób przygotowywania i uchwalania programów rewitalizacji. To bardzo ważne, aby Gminny Program rewitalizacji powstawał w dialogu z mieszkańcami, których uwagi i postulaty w sposób istotny mogą wpłynąć na jego kształt i treść.
W ramach rewitalizacji Gmina Raszyn przeprowadziła poniższe działania:
- została odbudowana zabytkowa Austerii na cele społeczne - utworzenie Centrum integracji społeczno-kulturalnej;
- została wybudowana ścieżka rowerowa w al. Krakowskiej na odcinku objętym programem rewitalizacji;
- zostało wybudowane Centrum Sportu Raszyn (CKR) na obszarze zdegradowanym;
- na terenie CKR została zorganizowana imprezę rekreacyjno-integracyjną „Akademia Przedszkolaka”;
- został wdrożony system E-Opieka - system wsparcia usług opiekuńczych oparty na narzędziach technologii informacyjno-komunikacyjnych m.in. dla mieszkańców obszaru rewitalizacji;
- Na obszarze rewitalizacji realizowany jest również projekt pn. „Dobry Start Przedszkolaka”
Podejmowane na terenie obszaru rewitalizacji i wchodzącego w jego skład obszaru zdegradowanego działania wpisują się w złożenia Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy na lata 2016-2023 i pozawalają na realizację przyjętych w nim celów i złożeń ,a zwłaszcza celów operacyjnych dotyczących „Rozwoju systemowego i kompleksowego wsparcia rodziny” czy „Utworzenie miejsc integracji i aktywizacji społecznej”.
Wójt Gminy Raszyn