W dniu 04.04.2017r. w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Projektów Unijnych została podpisana umowa o dofinansowanie na realizację Projektu pn.: „Adaptację budynku Austerii na centrum integracji społeczno-kulturalnej” w ramach Osi Priorytetowej V „Gospodarka przyjazna środowisku”, Działanie 5.3 „Dziedzictwo kulturowe” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
Przedmiotowy Projekt został zrealizowany w latach 2017-2020, całkowity koszt inwestycji wyniósł 5 359 624,15 zł, z czego Gmina Raszyn uzyskała refundację poniesionych wydatków w kwocie 3 132 024,57 zł.
Koncert muzyki kameralnej w Austerii
Jan Tarkowski (wiolonczela) i Fryderyk Amadeusz Giorgianni (skrzypce) wystąpią 22 sierpnia o godz. 19.00 w Austerii w Raszynie. Podczas koncertu publiczność usłyszy muzykę kameralną z epoki baroku i klasycyzmu.
Niedzielny wieczór w Austerii zapowiada się niezwykle ciekawie. Kulturalna propozycja na najwyższym poziomie gwarantuje niezapomniane muzyczne doznania. O poziom artystyczny koncertu, który zaplanowano na 22 sierpnia zadbają Jan Tarkowski i Fryderyk Amadeusz Giorgianni, którzy zaprezentują utwory Jana Sebastiana Bacha, Roberta Schumanna, Johannesa Brahmsa czy Astora Piazzoli.
Artyści przygotowali bogaty program. W pierwszej części Tarkowski i Giorgianni zaprezentują pozycje muzyki kameralnej z epoki baroku i klasycyzmu. W drugiej zaplanowano miniatury muzyki klasycznej z XIX i XX wieku oraz muzykę filmową i muzykę świata. - Wspólnie z Fryderykiem Giorgiannim od dłuższego czasu gramy razem muzykę kameralną, tworząc razem duet i kwartet smyczkowy. Wykonujemy muzykę klasyczną, jak również aranżacje na kameralny skład smyczkowy muzyki filmowej, muzyki świata i muzyki popularnej. W ramach współpracy nagraliśmy płytę z "Muzyką francuską" wraz ze śpiewakami operowymi: Magdą Krysztoforską - Beucher i Davidem Beucher – mówi Jan Tarkowski.
22 sierpnia o 19.00 w raszyńskiej Austerii będzie można spędzić miły wieczór. – Zaproszeni artyści przygotowali bogaty program, w którym nie zabraknie utworów najbardziej znanych i cenionych kompozytorów. Podczas koncertu wybrzmią również utwory muzyki filmowej. Zapraszam Państwa na to wyjątkowe wydarzenia – zachęca Dyrektor Centrum Kultury Raszyn Mariusz Smolicha.
Gospodarzem wieczoru będzie Edyta Ciechomska.
Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem obowiązujących zasad reżimu sanitarnego.
Koncert muzyki kameralnej w Austerii.
Termin: 22.08.2021r., godz. 19.00
Miejsce: Austeria Raszyn, Al. Krakowska 1
Kilka słów o artystach
Jan Tarkowski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Witolda Hermana. Wiolonczelista uczestniczył w wielu mistrzowskich kursach muzycznych, współtworzy projekty z nurtu muzyki klasycznej, folkowej, rozrywkowej i eksperymentalnej. Tarkowski występował na takich scenach jak Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Studio telewizyjne TVP1, filharmonia w Krakowie, Filharmonia lubelska, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Współpracował z teatrem Osterwy w Lublinie, teatrem Czytelnia Dramatu w Lublinie, Orkiestrą Trybunału Koronnego w Lublinie.
Fryderyk Amadeusz Giorgianni jest polsko-włoskim skrzypkiem, który ukończył studia w "Konserwatorium im. Arcangelo Corelli" w Mesynie. W swoim dorobku artystycznym posiada nagrody na konkursach narodowych w Barcellonie Pozzo di Gotto oraz liczne koncerty m.in. na Ukrainie, we Włoszech i w Polsce jako solista (również z orkiestrą), w orkiestrze smyczkowej i symfonicznej oraz w licznych zespołach kameralnych.
Lipiec 2021 Oficjalne otwarcie Austerii
W dniach 3-4 lipca Austeria Raszyńska uroczyście otworzyła swoje podwoje dla zwiedzających. Niestety pogoda – zarówno w sobotę, jak i w niedzielę – niezbyt dopisała, wobec czego oficjalną ceremonię przeniesiono do wnętrza budynku.
Po przemówieniach p. Andrzeja Zaręby – wójta gminy Raszyn oraz p. Mariusza Smolichy – dyrektora Centrum Kultury Raszyn (pełniącego nadzór nad Austerią jako filią CKR), a także po poświęceniu zabytku przez proboszcza Parafii św. Szczepana ks. prałata Zdzisława Karasia – Dziekana Dekanatu Raszyńskiego, licznie zebrani w dawnej sali balowej goście mogli podziwiać tancerzy z zespołu Polski Łan, którym akompaniował Zespół Instrumentów Dawnych Ars Nova pod kierownictwem artystycznym Krzysztofa Owczynika. Zespoły śpiewacze działające przy CKR wykonały kilka pieśni raszyńskich, które wcześniej zostały utrwalone na płycie CD i wydane przez CKR.
Podczas zwiedzania odrestaurowanej Austerii gościom towarzyszył kwartet działający przy CKR, scenę (niestety niewykorzystaną) i dźwięk zawdzięczamy firmie Investmed Marek Bohunek. Słodki poczęstunek i napoje przygotowała firma „U przyjaciół”.
Pierwszy dzień „weekendu z Austerią” zakończył dr Tomasz Duda wykładem pt. „Dialog metodą Nansena – skuteczna metoda zrozumienia innych”.
W niedzielę natomiast animatorki zachęcały dzieci do kreatywnego tworzenia niesamowitych dzieł sztuki, a publiczność mogła wysłuchać dwóch koncertów YLO Violin – jednego w sali balowej, drugiego na balkonie Austerii.
Czerwiec 2021 Uroczyste otwarcie Austerii
Zapraszamy serdecznie mieszkańców Gminy Raszyn na uroczyste otwarcie budynku Austerii, które nastąpi 3 lipca o godzinie 16.00 na dziedzińcu obiektu.
W programie:
- rozpoczęcie uroczystości o godz. 16.00
- koncert chóru i zespołu „Ars Nova” – prezentacja Pieśni Raszyńskich
- zwiedzanie Austerii
- wykład dr Tomasza Dudy „Dialog metodą Nansena – skuteczna metoda zrozumienia innych” o godz. 18.00
4 lipca zapraszamy serdecznie mieszkańców na Dzień Otwarty. Liczne atrakcje będą na Państwa czekały w godzinach 8.00-20.00.
W programie:
- zwiedzanie Austerii
- animacje dla dzieci
- dmuchańce i zabawki
- koncert YLO Violin – godz. 16.00 i 19.00
ZAPRASZAMY!
Czerwiec 2020
Austeria została odbudowana. Wokół budynku odbywają się drobne prace wykończeniowe i porządkowe. Wzdłuż elewacji frontowej od strony Alei Krakowskiej ułożono chodnik z granitowej kostki i wjazd do budynku. Z prawej strony frontu zbudowano podjazd na podwórze z takiego samego materiału. Podwórze uporządkowano zakładając trawniki obwiedzione cisowym żywopłotem, ustawiając ławki i zapewniając miejsca do stacjonowania rowerów. Oczyszczone mury pozostałych zabudowań osłonięto siatką zamocowaną drewnianymi belkami. Wewnątrz zakończono fugowanie cegieł w suficie w piwnicach. Otwarcie austerii nastąpi po zluzowaniu przez rząd RP przepisów ograniczających imprezy z licznym udziałem publiczności.
Kwiecień 2020
Odbudowa Austerii praktycznie dobiegła końca, tylko w piwnicach trwa jeszcze fugowanie cegieł w stropie. Murarz, który to robi informuje, że zaprawa użyta w tym celu jest mieszana według osiemnastowiecznej receptury. Prace w piwnicach potrwają kilka dni. Idąc dalej piwnicznym szlakiem dochodzimy do super nowoczesnej kotłowni. Na zewnątrz ustawiono latarnie stylizowane na gazowe. Na końcu parkingu wybudowano śmietnik. Trwa porządkowanie podwórza, sadzenie cisowych żywopłotów. Przy bramie wjazdowej na teren mocowane są stojaki na rowery. Sterta bazaltowej kostki niebawem znajdzie swoje miejsce jako elementy chodnika i wjazdu przed Austerią od strony Starego Rynku. Stajnie, kramy i warsztaty z zamurowanymi otworami wyglądają teraz jak mur obronny, jednak niebawem zmienią wygląd. Pokryje je siatka ochronna i umocnione zostaną przez drewniane podpory. Czekamy na ogłoszenie końca epidemii i uroczyste otwarcie.
Marzec 2020
Budynek Austerii został odbudowany i czeka teraz na kolejne wizytacje komisji i dopuszczenie do użytkowania. Problem stanowi jeszcze otoczenie. Aby na teren mogli wejść ludzie, to podwórze i sąsiedztwo musi spełniać warunki bezpieczeństwa. Dlatego za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków w zabytkowych budynkach otaczających Austerię zamurowano otwory po drzwiach i oknach i połatano nadwyrężone przez czas narożniki. Wszyscy mamy nadzieję, że kramy, oberża, stajnie i warsztaty dotrwają w takim stanie do czasu rekonstrukcji. Wójt w tym celu rozpoczął starania o dotację z Funduszy Norweskich. Nie ma pewności czy się zakończą sukcesem choć znając skuteczność Urzędu Gminy w pozyskiwaniu środków zewnętrznych uważam, że tylko zła wola może tej sprawie przeszkodzić. Wstawiono bramę wjazdową na teren podwórza utrzymaną w takiej samym kształcie i barwie, co wrota do Austerii. Trwa przygotowanie do przebudowy wjazdu od strony ulicy i chodników wzdłuż budynku głównego. Wszystkie te powierzchnie mają być ułożone z kostki bazaltowej. Wewnątrz praktycznie całe wyposażenie jest na swoim miejscu, a wszystkie instalacje działają jak trzeba. Chciałoby się już teraz korzy-stać z obiektu, ale odbiory wciąż trwają i trzeba się uzbroić w cierpliwość. Trwają też ostatnie prace na zewnątrz, wybudowano śmietnik i dobudowano fragment par-kingu. Gdzie to możliwe budowane są ścieżki z utwardzonego żwiru, którym z góry przyświecają latarnie stylizowane na gazowe.
Luty 2020
Prace wykończeniowe w Austerii dobiegają końca. To jest przepiękny obiekt. Z dużymi wspaniałymi salami, pięknymi oknami, podłogami i drzwiami. Całości dopełniają klasycystyczne stiuki i piękne żyrandole. Pojawiły się pierwsze meble. Trudno uwierzyć, że z ruiny powstała tak piękna budowla. I nie mam wątpliwości, choćby moi oponencie krzyczeli głośno co innego, że nie mielibyśmy tego, gdyby nie wójt Andrzej Zaręba i rady gminy z jego kadencji. Mam nadzieję, że już niedługo wszyscy będą mogli obejrzeć wspaniałą Austerię. To niekwestionowany sukces.
Grudzień 2019
Odbudowa Austerii dobiega końca. Jest to pierwszy remont główny tego budynku po przeszło dwustu latach od jego powstania. Nie tylko odbudowano gmach pod czujnym okiem konserwatora, ale i dostosowano go do pełnienia funkcji w wieku XXI. W budynku założono nowoczesne ogrzewa-nie, za obieg powietrza odpowiada klimatyzacja, bezpieczeństwa strzegą liczne kamery. Na piętro prowadzą schody i winda. Już wiadomo, co tam będzie. W komnacie po prawej stronie od głównego wejścia znajdzie swoje miejsce Sala Ślubów, przeniesiona tu z Urzędu Gminy. W pierwszych miesiącach przyszłego roku zostanie wyposażona w meble. Posadzkę na całym piętrze stanowi dębowy parkiet ułożony „w jodełkę”, na parterze, króluje czarny kamień i szara terakota. Do dekoracji ścian i sufitów przygotowano gipsowe aplikacje. Budynek we wjazdach powozów zamykają od strony frontowej i ogrodowej solidne drewniane wrota z wewnętrzną furtą. Na schodach wewnątrz budynku i balkonach z obu jego stron założono poręcze i bariery. Wokół Austerii układane są chodniki z granitowej kostki.
Listopad 2019
W budynku Austerii kontynuowane są prace wykończeniowe. Wykonawca zamontował już piec gazowy wraz z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Pracownicy Polskiej Spółki Gazownic-twa zamontowali licznik gazu, zatem kotłownia gazowa jest już gotowa i czeka na uruchomienie przez specjalistyczny ser-wis. W pomieszczeniach trwa montaż drzwi wewnętrznych, a w przejeździe bramnym zamontowane zostały szklane drzwi przesuwne, które w najbliższym czasie zostaną zasłonięte przez masywne drewniane wrota. Na zewnątrz intensywnie trwają prace związane z porządkowaniem budynków przyległych. Robotnicy zdjęli już przegnity dach i oczyszczają wnętrza pomieszczeń z zanieczyszczeń. Prace wykonywane są ręcznie z zachowaniem należytej ostrożności i z pełnym poszanowaniem dla istniejącej tkanki historycznej. Na budowie kilka razy w tygodniu obecny jest przedstawiciel konserwatora zabytków, który nadzoruje poprawność wykonywania prac.
Październik 2019
Teren wokół Austerii jest coraz bardziej uporządkowany. W części ogrodowej widać już zarysy trawników i klombów. Ze stajni i warsztatów zdjęto resztki dachów, które groziły zawaleniem uniemożliwiając ekspertom ze strony wojewódzkiego konserwatora zabytków dokonanie oceny konstrukcyjnej obiektów. Teraz widać, że kramy były przebudowywane wielokrotnie. Ekipa dokonująca rekonstrukcji wyszczególniła pięć rodzajów cegieł z różnych okresów. Najstarsze z nich noszą na sobie ślady palców, a najnowsze napisy obecnie działających cegielni. Tam, gdzie kramy przylegały do budynku Austerii, po usunięciu dachu pozostał na ścianie budynku jego niewytynkowany zarys. Tynkarze uzupełniają tu brakujący fragment elewacji. Wewnątrz na schodach zakładane są barierki, na zewnątrz inne bariery oczekują założenia na balkonach. W salach zainstalowano oświetlenie. Ample rozsiewają z sufitów równomierny blask, w nim można ocenić staranność wykonania wnętrz. Białe stylowe drzwi oddzielają sale pomiędzy sobą. Trzeba je teraz specjalnie otwierać żeby zrobić zdjęcie na prze-strzał. Na piętrze układany jest wielkowymiarowy parkiet. Dębowa jodełka kładziona ze wschodu na zachód, pokryje całą kondygnację równomiernym wzorem. W łazienkach brakuje jeszcze umywalek, ale tylko patrzeć jak zostaną zainstalowane, nawet lustra wiszą już na swoich miejscach.
Czerwiec 2019
Gdy wiosną 2018 roku na teren Austerii weszły ekipy budowlane i pod kierunkiem konserwatora zabytków rozpoczęły prace renowacyjne, nareszcie zakończył się pięćdziesięcioletni okres dyskusji na temat odbudowy Austerii. Rozpoczęta w roku 2018 rewitalizacja Austerii przywraca budynkowi historyczny kształt, który doskonale współgra z zespołem budowli kościoła świętego Szczepana. Dzięki temu, zachowana część Starego Rynku wraz z odnowioną Austerią stanowi piękną wizytówkę naszej gminy dla osób podróżujących Aleją Krakowską. Należy dodać, że dzięki Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków, Gmina Raszyn posiada projekt rewitalizacji kramów i zagospodarowania przestrzeni wokół Austerii.
Maj 2019
Odbudowa Austerii weszła w kolejną fazę. Montaż instalacji wodno- kanalizacyjne i centralnego ogrzewania jest zakończony, więc na podłogach zakładane są wylewki. Całe piętro jest już zrobione, do kompletu sal z podłogami brakuje kilku na parterze. Tynki na ścianach, układane metodą tradycyjną są już prawie wszędzie, więc ekipa za kilka dni rozpocznie malowanie ścian. Na zewnątrz, przy lukarnach, zakładane są blaszane okucia, podobnie okuwane są krawędzie dachu pod rynny. Gdy te prace zostaną zakończone płaszczyzny dachu zostaną uzupełnione o brakujące dachówki. Zewnętrzne tynki na parterze mają już ostateczny wygląd, teraz prace przeniosły się na piętro. Kilku robotników z rusztowań zaciera ściany wokół budynku. Z placów otaczających zespół Austerii zniknęła większość śmieci.
Marzec 2019
Prace przy odbudowie Austerii przekroczyły półmetek. Dach pokrywa czerwona dachówka, do wykończenia pozostały elementy krawędzi dachu, obróbki przy mansardach i dachowych oknach. Wewnątrz najwyższej kondygnacji, na strychu, ocieplone są wszystkie połacie dachowe i przygotowywana jest konstrukcja pod wykończenie. Na strychu konserwator pozwolił na odejście od tradycyjnych technologii, ponieważ przestrzeń ta jest wygospodarowana „dodatkowo” w stosunku do planów Szymona Bogumiła Zuga. Elewacje zewnętrzne już są, chociaż mało widoczne pod rusztowaniami. Wewnątrz, zarówno na parterze jaki i piętrze, instalacje już są. Na ściany i sufity kładzione są tynki wapienno cementowe, takie jak robiono w osiemnastym wieku. Odsłonięto obszerne, wysokie, sklepione kolebkowo, piwnice, a na podłogi wylano cementowe posadzki. W ich części, pośrodku budynku, przewidziano miejsce na kotłownię.
Styczeń 2019
Każdy tydzień w odbudowywanej Austerii przynosi zmiany. Ale po kolei. W elewacji frontowej z powrotem umieszczono wjazd dla dyliżansów. Gdy zostaną zdjęte zasłony budynek będzie trudno poznać, ponieważ w miejscu trzech niewielkich drzwi będą się pysznić ogromne wrota. Na razie wszystkie otwory okienne budynku przesłaniają płachty plastiku chroniąc wnętrze przed opadami deszczu lub śniegu. Tynki zewnętrzne, choć wymagają jeszcze wielu zabiegów, na dużej części budynku już są i chronią stare mury. Piwnice pogłębiono do głębokości dwóch i pół metra i teraz pracownicy kładą w nich pod wylewki. W niedalekiej przyszłości tu właśnie znajdzie się kotłownia. W całym budynku zakładana jest instalacja elektryczna. Na parterze część sal jest już otynkowana, a tam gdzie jeszcze tynków nie ma, ściany są przygotowane do tynkowania betonową narzutką, od której pociemniały wnętrza. Dawne przejścia zamurowane dzisiaj, zaznaczono tworząc nisze. Ślady po kominkach i piecach utrwalono pozostawiając w tych miejscach fragmenty ścian bez tynku. W tej części króluje pomieszczenie, w którym pasażerowie wysiadali z dyliżansu i udawali się do pokojów gościnnych lub restauracji. Układ pomieszczeń na piętrze stanowi replikę parteru. Pośrodku jest wielka sala, po jej stronach wydzielono wiele niewielkich pokoi. Dopiero na strychu widać, jak rozległa jest Austeria – powierzchnia podłogi to 300 mkw. Przez okna umieszczone w połaciach dachu i mansardach przestrzeń strychu jest porządnie doświetlona. Mocne wrażenie robią potężne belki, słupy i krokwie wiązań dachowych. Dwa wielkie kominy z pełnej czerwonej cegły wyznaczają środek pomieszczenia. Niedługo znaczna część drewnianych wiązań zniknie pod warstwami ocieplenia i gipsowego tynku. Na dachu dekarze układają pokrycie z czerwonej dachówki.
Grudzień 2018
Zgodnie z obietnicą architekta nadzorującego prace, że dach wybudowany zostanie jeszcze w tym roku, na Austerii rozpoczęto prace dekarskie. Ekipa cieśli ułożyła konstrukcję dachową, którą teraz obija deskami. Budynek znowu nabiera kształtu. Nadbudowana część ogrodowa przywrócona do dawnej formy świadczy o wielkiej klasie Bogumiła Zuga, projektującego Austerię architekta. Niestety zdjęcia frontu budynku są na razie niemożliwe do wykonania, prezentujemy za to elewację pół-nocną z fantastycznie w tym świetle wyglądającym deskowaniem dachu. Wewnątrz układane są instalacje elektryczne, murowane fragmenty ścian, konserwowane stare mury. Od strony elewacji ogrodowej odbudowano wjazd dla dyliżansów.
Wrzesień 2018
Podstawowym zadaniem ekipy budowlanej jest przywrócenie austerii pierwotnego kształtu. Odsłonięto wjazd do budynku od podwórza, przygotowywana jest nadbudowa parterowej przybudówki. W środku odtwarzane są stropy i schody.
Lipiec 2018
W maju br. wykonawca objął plac budowy. Na pierwszym etapie prac firma usuwa z budynku wszystko, co przez dwieście lat z okładem przywarło do pierwotnej bryły budynku wewnątrz i na zewnątrz. Wymieniane są również wszystkie elementy, które są zniszczone z uwagi na czas: drewniane stropy, podłogi, dach, jak również okna, które wymieniono nie-zgodnie z ich pierwotnym kształtem. Zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi budynek ma być odtworzony w możliwie pierwotnym stanie.
Umowa z wykonawcami adaptacji Austerii – podpisana
28 sierpnia 2017 r. Wójt Gminy Raszyn, pan Andrzej Zaręba podpisał z Konsorcjum firm:
RENOVA Sp. z o.o. i HAMILTON Joanna Śpiewakowska, z Warszawy, umowę na wykonanie: „Opracowania dokumentacji projektowej oraz wykonanie adaptacji budynku Austerii na Centrum integracji społeczno – kulturalnej w Raszynie przy Al. Krakowskiej 1”. W oparciu o Program Funkcjonalno-Użytkowy, Koncepcję Urbanistyczno – Architektoniczna oraz wytyczne i zalecenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wykonawca sporządzi dokumentacje projektową, uzyska niezbędne decyzje administracyjne do rozpoczęcia robót budowlanych, a następnie je wykona. Zakończenie prac strony ustaliły na 31 maja 2018 roku. Koszt inwestycji to 4.396.020,00 zł z brutto, z czego ponad 3 mln zł wynosi dofinansowanie ze środków Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.
Urząd Gminy Raszyn konsekwentnie podejmuje kolejne kroki zmierzające do odrestaurowania naszego największego zabytku – Austerii. Umowa, o której wyżej mowa, dotyczy pierwszego etapu prac, czyli adaptacji budynku głównego. To najpilniejsze zadanie z uwagi na konieczność przerwania degradacji budynku i przywrócenia mu dawnej świetności. Poniżej prezentujemy Państwu wizualizację niektórych pomieszczeń. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce będziemy mogli oglądać je w rzeczywistości.
Austeria - Inżynier kontraktu
Wszystko wskazuje na to, że wraz z uzyskaniem dotacji w wysokości 3 148 849,25 zł od Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014- 2020, sprawa remontu i adaptacji Austerii ruszyła z miejsca. Kolejno załatwiane są sprawy, których efekt poznamy w przyszłym roku.
Tym razem w dniu 25.04.20174r. podpisano umowę na „Pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu dla zadania budowlanego w ramach projektu pod nazwą: Adaptacja budynku Austerii na Centrum Integracji społeczno-kulturalnej” z konsorcjum firm: Hanisan Janina Nowakowska z Warszawy i Powiernictwo Kordek Biuro Obsługi Budownictwa Stanisław Kordek w Rumi. Kwota kontraktu wynosi 113 116,00 zł brutto. Dalszym etapem będzie przeprowadzenie konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji przestrzennej całego kompleksu. Kolejnym, realizacja odbudowy głównego budynku Austerii.
Dofinansowanie Projektu pn.: „Adaptacja budynku Austerii na Centrum integracji społeczno-kulturalnej”
W obecności Wójta i pani Skarbnik w dniu 4 kwietnia 2017r. została podpisana z Mazowiecką Jednostką Wdrażania Programów Unijnych w ramach Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020 reprezentowaną przez członka zarządu Województwa Mazowieckiego, umowa na realizację Projektu pn.: „Adaptację budynku Austerii na centrum integracji społeczno-kulturalnej”. Przedmiotowy Projekt dotuje rewitalizację budynku Austerii kwotą 3 148 849,25 zł przy przewidzianym koszcie całego przedsięwzięcia 4 825 662,64 zł.