Tu dom w płomieniach stoi… wystawa | Gmina Raszyn

Tu dom w płomieniach stoi… wystawa

Plakat

Od połowy maja do końca czerwca br. w holu biblioteki głównej można oglądać wystawę wybranych dokumentów i fotografii związanych z raszyńską Ochotniczą Strażą Pożarną, która w tym roku obchodzi 90. lecie działalności.

Na wielkoformatowych planszach znalazły się m.in. list od administracji księżnej Zofii Czetwertyńskiej ze zgodą na użytkowanie „starych murów”, czyli dawnej wozowni zajazdu pocztowego austerii (1934), sprawozdanie z działalności straży z lat 40. XX w., meldunek o pożarze z lat 40. XX.  oraz kilkanaście fotografii (w tym zdjęcia strażaków przy wozie marki Steyr z lat 40.). Dodatkowo w oszklonych gablotach prezentujemy elementy strażackiego umundurowania (czapki i hełmy strażackie) oraz wyposażenia (prądownice, rozdzielacz do wody) pochodzące z lat 30.-80. XX w. Ponadto na manekinie (o wdzięcznym imieniu Florian) można podziwiać kompletny strój bojowy z lat 80. XX w.

Materiały otrzymaliśmy od Łukasza Komara – prezesa OSP w Raszynie oraz Marii Załęskiej – córki zasłużonego druha Tadeusza Olejnikowskiego.

Archiwalia sukcesywnie umieszczamy w wersji cyfrowej w raszyńskim Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej.

WSTĘP WOLNY

Informacje o wydarzeniu

Kategoria
Wystawa
Data początkowa:
Data końcowa:

Wejście:

Bezpłatne

Lokalizacja

Gminna Biblioteka w Raszynie