Czas na uwagi do Planu Społeczno-Klimatycznego tylko do 30 czerwca

Czas na uwagi do Planu Społeczno-Klimatycznego tylko do 30 czerwca

 

Tylko do końca czerwca zainteresowani mogą wziąć udział w konsultacjach publicznych, dotyczących projektu Planu Społeczno-Klimatycznego (PSK). To kluczowy dokument programowy w zakresie działań finansowanych z nowego Społecznego Funduszu Klimatycznego (SFK), który będzie realizowany w latach 2026–2032.
 
Społeczny Fundusz Klimatyczny (SFK) powstał w odpowiedzi na wyzwania związane z transformacją klimatyczną i wprowadzeniem nowego systemu handlu emisjami dwutlenku węgla (ETS2), który obejmie m.in. sektor transportu i budownictwa. SFK ma na celu łagodzenie negatywnych skutków kosztowych transformacji energetycznej, szczególnie w odniesieniu do osób i gospodarstw domowych znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej oraz zagrożonych ubóstwem transportowym lub energetycznym.
 
Plan Społeczno-Klimatyczny – co zawiera?
 
Projekt Planu Społeczno-Klimatycznego określa zakres działań inwestycyjnych oraz mechanizmów wsparcia, które mają przyczynić się do:

  • zwiększenia dostępności transportu nisko- i bezemisyjnego (w tym rowerów i transportu publicznego),
  • poprawy efektywności energetycznej budynków,
  • wsparcia dla mikroprzedsiębiorstw i użytkowników transportu znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej,
  • rozwijania infrastruktury umożliwiającej mobilność aktywną, m.in. poprzez budowę dróg rowerowych i parkingów dla rowerów,
  • przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, zwłaszcza na obszarach wiejskich i słabo zaludnionych.

Plan zakłada także komplementarne wykorzystanie funduszy krajowych i unijnych, a jego wdrożenie będzie uzależnione od spełnienia tzw. kamieni milowych, podobnie jak w przypadku Krajowego Planu Odbudowy.
 
Znaczenie konsultacji publicznych
 
Zgodnie z przepisami unijnymi i krajowymi, projekt Planu Społeczno-Klimatycznego musi zostać poddany konsultacjom społecznym. Konsultacje rozpoczęły się 6 czerwca i potrwają do 30 czerwca 2025 r.
 
Z treścią projektu Planu można zapoznać się tutaj
 
Transport rowerowy jako narzędzie przeciwdziałania wykluczeniu
 
W kontekście Planu Społeczno-Klimatycznego istotne znaczenie ma rozwój transportu rowerowego, który może być skuteczną odpowiedzią na zjawisko wykluczenia transportowego. Z tego względu Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej załączyło do konsultacji raport pt. „Rowerem ku lepszej przyszłości”. Dokument został opracowany przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR.
 
Z raportu płyną wnioski, że rower – jako środek transportu:

  • jest dostępny cenowo i łatwy w użytkowaniu,
  • pozwala na zwiększenie mobilności w mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich,
  • poprawia zdrowie i samopoczucie użytkowników,
  • może wspierać transport publiczny, ułatwiając pokonywanie tzw. „ostatniej mili”,
  • przynosi wymierne korzyści środowiskowe i społeczne.

Autorzy raportu zalecają m.in.: rozważenie dopłat do rowerów (w tym elektrycznych), rozwoju infrastruktury rowerowej w gminach oraz tworzenia lokalnych systemów rowerów publicznych, szczególnie na obszarach o ograniczonej dostępności transportowej.
 
Weź udział w konsultacjach i zgłoś uwagi
 
Zachęcamy wszystkich do aktywnego udziału w konsultacjach. Zgłoszone opinie i uwagi mogą realnie wpłynąć na kształt wsparcia, z którego skorzystają również mieszkańcy naszej gminy.