Gmina Raszyn

Oficjalny serwis
samorządowy
marzec 2018
Startuj z Mazowsza

Startuj z Mazowsza

Mazowieckie startupy, mogące pochwalić się innowacyjnymi produktami, usługami lub rozwiązaniami technologicznymi, zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie „Startuj z Mazowsza”. Zgłoszenia przyjmujemy do 6 kwietnia br.

Kto może aplikować?

Do Konkursu mogą przystąpić podmioty zarejestrowane i prowadzące działalność gospodarczą na terenie województwa mazowieckiego nie krócej niż rok i nie dłużej niż 3 lata od daty ogłoszenia konkursu, w celu wytworzenia nowych produktów i usług.

Nagrody

Na laureatów czekają nagrody pieniężne:

  • I miejsce - 20 000 zł
  • II miejsce - 15 000 zł
  • III miejsce - 10 000 zł

oraz liczne nagrody od partnerów konkursu.

Wnioski konkursowe należy składać do 6 kwietnia 2018 r. osobiście lub za pośrednictwem poczty:

Departament Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
w Warszawie
Wydział Regionalnego Systemu Innowacji
Al. Solidarności 61
03-402 Warszawa

z dopiskiem „Startuj z Mazowsza”

Liczy się data wpłynięcia wniosku wraz ze wszystkimi niezbędnymi załącznikami (sekretariat czynny do godz. 16.00).

Kontakt:

Karolina Nowakowska: karolina.nowakowska@mazovia.pl

Więcej informacji i załączniki na stronie https://innowacyjni.mazovia.pl/dzialania/startuj-z-mazowsza.html

Czytaj więcej...
marzec 2018
Pyza na wiślanych dróżkach

Pyza na wiślanych dróżkach

Świetlica Środowiskowa Świetlik w Rybiu, Spokojna 23, zaprasza dzieci 24 marca o godz. 15 na przedstawienie „Pyza na wiślanych dróżkach” w wykonaniu Teatru „Warszawski Koliberek”. Wstęp wolny!

Czytaj więcej...
marzec 2018
Rodzinne Warsztaty Wielkanocne

Rodzinne Warsztaty Wielkanocne

Świetlica Środowiskowa „Świetlik” w Rybiu zaprasza 24 marca br. o godz. 11.00 na wspólne, rodzinne przygotowywanie ozdób wielkanocnych: malowanych jajek, zajączków, gąsek, wianuszków i czego dusza zapragnie. Świetlica zapewni podstawowe materiały, ale prosimy tez o przynoszenie własnych materiałów do ozdoby. Wstęp wolny!

Czytaj więcej...
marzec 2018
Misterium Męki Pańskiej

Misterium Męki Pańskiej

Parafia św. Szczepana w Raszynie oraz Centrum Kultury Raszyn
zapraszają na widowisko plenerowe
Misterium Męki Pańskiej

Misterium odbędzie się na terenie wokół kościoła. Wykonawcami będą mieszkańcy gminy Raszyn, przedstawiciele różnych społeczności: dzieci i młodzież, seniorzy, członkowie zespołów muzycznych, nauczyciele i harcerze.
Spektakl łączący pokolenia, oparty jest na Ewangelii Św. Łukasza


24 marca (sobota) po mszy św. o godz. 18
Kościół św. Szczepana w Raszynie

Czytaj więcej...
marzec 2018
Stabat Mater

Stabat Mater

Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Rybiu oraz Centrum Kultury Raszyn zapraszają koncert
Stabat Mater
Giovanniego Battisty Pergolesiego
w wykonaniu chóru „Il Canto Magnificat”
z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego „Sonoris”

25 marca (niedziela) po mszy św. o godz. 18
Kościół św. Bartłomieja Apostoła w Rybiu

Czytaj więcej...
marzec 2018
Wernisaż Wystawy "Wielkanoc w Sztuce Ludowej"

Wernisaż Wystawy "Wielkanoc w Sztuce Ludowej"

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na
Wernisaż Wystawy
"Wielkanoc w Sztuce Ludowej"
Wystawa ze zbiorów Prywatnego Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach.
Prelekcja: prof. Marian Pokropek
21 MARCA (środa) godz. 18
Centrum Kultury Raszyn, Al. Krakowska 29A / Wstęp wolny!

Czytaj więcej...
marzec 2018
Wirtualny Hołd Pruski Matejko Odkodowany

Wirtualny Hołd Pruski Matejko Odkodowany

Zapraszamy na bezpłatne zajęcia edukacyjno-animacyjne z wykorzystaniem aplikacji w technologii wirtualnej rzeczywistości 3D dedykowane seniorom, które będą prowadzone w ramach projektu Fundacji Otwarta Sztuka pt. "Wirtualny Hołd Pruski Matejko Odkodowany".

Dwugodzinne zajęcia będą prowadzone przez ekspertów Fundacji Otwarta Sztuka i odbędą się w środę 21 marca 2018 r. o godzinie 10:00 oraz 14:00 w Centrum Kultury Raszyn. Wstęp wolny!

W ramach zajęć planowany jest wykład Pani Doktor Beaty Klocek di Biasio oraz prezentacja aplikacji edukacyjnej w technologi wirtualnej rzeczywistości 3D stworzonej w ramach powyższego projektu przez Fundację Otwarta Sztuka.

Zajęcia oparte będą na idei interakcji, a ich rolą będzie stymulacja zmysłów, rozwój zdolności, kreatywności i wiedzy odbiorców. Specjalnie przygotowany dla seniorów scenariusz zajęć umożliwi tej grupie odbiorców zaprezentowanie obrazu „Hołd Pruski” w wyjątkowy sposób!

Projekt jest wpółfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminę Raszyn oraz Fundację PZU.

Więcej informacji na stronie internetowej Fundacji: http://otwartasztuka.pl oraz na fanpage'u na portalu Facebook: https://web.facebook.com/otwartasztuka/

Czytaj więcej...
marzec 2018
Koncert klasyczny „Chopin na wiolonczelę i fortepian”

Koncert klasyczny „Chopin na wiolonczelę i fortepian”

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na koncert klasyczny pt. „Chopin na wiolonczelę i fortepian” w wykonaniu wirtuozów polskiej sceny muzycznej
Janusza Olejniczaka – fortepian,
Tomasza Strahla – wiolonczela.

21 marca (środa) godz. 19:00
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

Bilety w cenie od 10 zł do 30 zł w sprzedaży we wtorek i środę 20 i 21 marca w godz. 17:00 – 19:00.

JANUSZ OLEJNICZAK
laureat VI nagrody VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1970). Janusz Olejniczak naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat. Po przeniesieniu się do Warszawy, uczęszczał do Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej, a później do Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej. W obu szkołach pedagogiem jego była Luiza Walewska. W latach 1967-1969 kształcił się pod kierunkiem Ryszarda Baksta oraz Zbigniewa Drzewieckiego. W 1967 r. uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Młodych Wykonawców „Concertino Praha„, gdzie otrzymał dyplom finalisty. Mając 17 lat (1979) wystąpił na Międzynarodowej Trybunie Młodych Wykonawców w Paryżu, w wyniku czego zakwalifikowano go do udziału w koncercie podczas targów płytowych MIDEM 1970 w Cannes. Tego samego roku został laureatem VI nagrody IX Konkursu Chopinowskiego w Warszawie; dwa lata później otrzymał IV nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Alfredo Caselli w Neapolu.
W latach 1971-1973 przebywał w Paryżu na studiach pianistycznych u Konstantego Schmaelinga i Witolda Małcużyńskiego. Po powrocie do kraju ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie prof. Barbary Hesse-Bukowskiej (1974). Studia podyplomowe odbył u Wiktora Mierżanowa w Warszawie i Paula Badury-Skody w Essen (1977-1978).
Występował niemal we wszystkich krajach Europy oraz w Japonii, obu Amerykach, Australii i na Kubie; brał udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych w Dusznikach, Warszawie, Mariańskich Laźniach, Nohant, Aix-en-Provence i in. Partnerowali mu dyrygenci: Witold Rowicki, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Charles Dutoit, Grzegorz Nowak, Andrzej Markowski i in. W 1997 r. dał prawykonanie światowe Valse Boston na fortepian i orkiestrę Giji Kanczelego. Występował jako kameralista ze skrzypkami, wiolonczelistami i śpiewakami.
Janusz Olejniczak dokonał wielu nagrań dla rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych w Polsce, Francji, Słowacji i Japonii. Dla firm fonograficznych (Polskie Nagrania „Muza”, Wifon, Tonpress, Selene, Camerata, Pony Canyon, Opus 111, CD Accord) utrwalił dzieła Rameau, Mozarta, Liszta, Chopina (Fantazja na tematy polskie, 2 koncerty fortepianowe, Sonata b-moll, Rondo Es-dur, Barkarola Fis-dur, Berceuse, mazurki, polonezy, nokturny, etiudy, ballady, scherza i in.), Schuberta, Prokofiewa, Kilara (Koncert fortepianowy), Góreckiego (Koncert fortepianowy) oraz miniatury skrzypcowe wraz z Kają Danczowską i recital pieśni polskich wraz ze Stefanią Toczyską.
Artysta wziął udział w filmie o Chopinie La note bleu Andrzeja Żuławskiego, nagrał ścieżkę dźwiękową do filmu Chopin, pragnienie miłości Jerzego Antczaka oraz do filmu Pianista Romana Polańskiego.
Janusz Olejniczak jako pedagog prowadził klasę fortepianu w krakowskiej Akademii Muzycznej oraz kursy mistrzowskie dla pianistów w Polsce, Kanadzie i Japonii. Był jurorem krajowych i zagranicznych konkursów pianistycznych. W 2007, 2008, 2009, 2010 i 2012 roku artysta występował w Warszawie podczas festiwalu „Chopin i jego Europa„.

TOMASZ STRAHL
Jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów. Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie ukończył w roku 1989 w klasie prof. Kazimierza Michalika. Jako stypendysta Rządu Austriackiego odbył roczne studium podyplomowe w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu u Tobiasa Kühne. Laureat konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. I nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Nicanora Zabalety w San Sebastian w Hiszpanii (1991). Otrzymał również nagrodę-stypendium Polsko-Japońskiej Fundacji JESC w roku 1994.
Wśród mistrzów batuty, z którymi artysta miał okazję współpracować, znajdują się m.in.: Andrzej Boreyko, Jan Krenz, Henryk Czyż, Philippe Entremont, Jerzy Maksymiuk, Wojciech Michniewski, Tomasz Bugaj, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Krzysztof Penderecki, Jerzy Salwarowski.
Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność koncertową występując z takimi orkiestrami, jak: Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Varsovia, NOSPR, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Orkiestra Aukso, Filharmonia Sofijska, Orquestra Sinfônica Municipal São Paulo (Brazylia) i in. Tomasz Strahl występował m.in. w Schauspielhaus (Berlin), Brucknersaal (Linz), St. John’s Smith Square (Londyn), Art Center (Tel Awiw), Toppan Hall (Tokio), Auditori (Barcelona), Sali im. Glinki w Sankt Peterburgu, w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz w Filharmonii Narodowej. Odbył liczne tournée po Japonii, Kanadzie, Hiszpan i in. Ważnym wydarzeniem dla artysty było wykonanie Koncertu wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego, w obecności kompozytora, pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka (1993). W 2005 roku Tomasz Strahl zaprezentował polskie prawykonanie II Koncertu wiolonczelowego Piotra Mossa na festiwalu Prawykonania (2005) z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, z którą w 2006 roku zarejestrował odnaleziony Koncert Zygmunta Stojowskiego. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, a także dla CBC Radio w Kanadzie. Dyskografia artysty obejmuje nagrania dla Pony Canyon, CD Accord, Pavane Records, Gema Stereo, Polmusic, Acte Préalable oraz Sony Classics. Był trzykrotnie nominowany do nagrody „Fryderyk”, a w 2003 roku został jej laureatem.
Jest Profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi także kursy mistrzowskie w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech, Japonii i Ameryce Południowej. Zasiada w jury wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wiolonczelowych.
Od roku 2012 bierze udział w promocji Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina pod redakcją prof. Jana Ekiera, koncertując z utworami na fortepian i wiolonczelę w największych ośrodkach europejskich. Efektem współpracy artysty z Wydaniem Narodowym jest również nagranie płyty z utworami kameralnymi Fryderyka Chopina (DUX), która otrzymała nagrody fonograficzne takich czasopism muzycznych jak „Scherzo” i „Pizzicato” oraz nominację do nagrody „Fryderyk”. W roku 2017 otrzymał Nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Artysta gra na instrumencie Leopold Widhalm, Norymberga 1778.

Czytaj więcej...
marzec 2018
Dramat historyczny „Milczenie”

Dramat historyczny „Milczenie”

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na dramat historyczny pt. „Milczenie” /Silence/.

Reżyser: Martin Scorsese
Występują: Andrew Garfield, Adam Driver, Liam Neeson
Kraj produkcji: USA, Meksyk, Tajwan
Rok produkcji: 2016
Czas trwania: 161 min
Ograniczenie wiekowe: +16

20 marca (wtorek) godz. 19:00
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

WSTĘP WOLNY !

Inspirowany autentycznymi wydarzeniami i zrealizowany z niezwykłym rozmachem najnowszy film twórcy „Wilka z Wall Street„, „Infiltracji” i „Chłopców z ferajny„. Przez trzydzieści lat wybitny reżyser Martin Scorsese przygotowywał adaptację od dawna go fascynującej, słynnej powieści Shūsaku Endō. Trzydzieści lat po „Misji” powstało kolejne filmowe arcydzieło ukazujące ludzi żyjących w czasach wielkich napięć i konfliktów religijnych. W rolach głównych Andrew Garfield („Przełęcz ocalonych”), Adam Driver („Paterson”, „Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy”) oraz Liam Neeson („Uprowadzona”).
XVII wiek. Dwóch młodych jezuitów pokonuje tysiące kilometrów, aby potajemnie przedostać się do Japonii, gdzie toczy się bezwzględna walka z chrześcijaństwem. Misjonarze poszukują swojego nauczyciela – słynącego z odwagi kapłana, o którym krążą plotki, że wyrzekł się wiary katolickiej i został buddyjskim mnichem. To, czego doświadczą, wystawi ich umiejętności przetrwania, a także wszystko, w co wierzą, na najcięższą próbę.
Milczenie” to najmocniejszy, a jednocześnie najbardziej osobisty film w karierze Martina Scorsese. Amerykański twórca poszukuje odpowiedzi dotyczących istoty i sensu religii, a także wierności swoim przekonaniom w świecie, w którym płaci się za nią najwyższą cenę.

Niezwykle poruszający i prowokujący do myślenia. Ciężko się z tego filmu otrząsnąć.
– Screen International –
„Milczenie” to film, który trzeba zobaczyć niezależnie od tego, czy wierzy się w Boga, czy nie. Przemówi do każdego.
– Time –
Piękny, ambitny, satysfakcjonujący.
– Empire –
To jeden z najpiękniej zrobionych i skomponowanych filmów Scorsese.
– The Village Voice –
Fascynujące spojrzenie na wiarę we wszelkich jej przejawach.
– Indiewire –
Imponujący!
– Vulture –
W tej prostej historii na nieskończenie złożony temat napięcie rośnie ze sceny na scenę.
– Los Angeles Times –

Czytaj więcej...