Gmina Raszyn

Oficjalny serwis
samorządowy
styczeń 2020
Każdy ROLNIK, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy

Każdy ROLNIK, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski informuje:

Każdy ROLNIK, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT

  • w terminie od 3 lutego 2020 r. do 2 marca 2020 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r.,
  • w terminie od 3 sierpnia 2020 r. do 31 sierpnia 2020 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2020 r. do 31 lipca 2020 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2020 r.

Więcej informacji w załączonym dokumencie.

Czytaj więcej...
styczeń 2020
Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych

Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych

Referat podatków, opłat lokalnych i ewidencji działalności gospodarczej przypomina, że zgodnie z art. 111 ust. 4 i ust. 7 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2019 r. poz. 2277) do dnia 31 stycznia 2020 r. przedsiębiorcy, posiadający zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, mają obowiązek: złożyć pisemne oświadczenie o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w 2019 roku oraz dokonania opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w 2020 roku.

Formularz oświadczenia o wartości sprzedaży

Zgodnie z art. 111 ust. 7 ww. ustawy opłata za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych wnoszona jest na rachunek gminy w każdym roku kalendarzowym objętym zezwoleniem w trzech równych ratach w terminach do 31 stycznia, 31 maja i 30 września danego roku kalendarzowego lub jednorazowo w terminie do 31 stycznia danego roku kalendarzowego.

Numer rachunku opłaty za zezwolenia:
65 8004 0002 2001 0000 0316 0001

(Na dowodzie wpłaty proszę podać adres i rodzaj placówki, której opłata dotyczy)

Na podstawie art. 111 ust. 5 ww. ustawy opłatę za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oblicza przedsiębiorca prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży, w którym roczna wartość sprzedaży napojów alkoholowych w roku poprzednim przekroczyła:

1) 37 500 zł dla napojów alkoholowych o zawartości do 4,5% alkoholu oraz piwa - wnosi w wysokości 1,4% ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim;
2) 37 500 zł dla napojów alkoholowych o zawartości od 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa) - wnosi w wysokości 1,4% ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim;
3) 77 000 zł dla napojów alkoholowych o zawartości powyżej 18% alkoholu - wnosi w wysokości 2,7% ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim.

Natomiast zgodnie z ary. 111 ust. 6 Przedsiębiorcy, których roczna wartość sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych nie przekroczyła wartości, o których mowa w ust. 5, wnoszą opłatę w wysokości określonej w ust. 2., czyli:

1) 525 zł na sprzedaż napojów zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa;
2) 525 zł na sprzedaż napojów zawierających powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa);
3) 2100 zł na sprzedaż napojów zawierających powyżej 18% alkoholu.

Niezłożenie oświadczenia lub nieuiszczenie opłaty

W przypadku niezłożenia oświadczenia w terminie do dnia 31 stycznia, przedsiębiorca może jeszcze dopełnić tej czynności w terminie 30 kolejnych dni wraz z jednoczesnym dokonaniem opłaty dodatkowej w wysokości 30% rocznej, „podstawowej” opłaty za korzystanie z zezwoleń (w przypadku posiadania zezwoleń na sprzedaż całego asortymentu napojów alkoholowych dodatkowa opłata to 945 zł).

W przypadku niedokonania opłaty w ustawowej wysokości i we wskazanych terminach, przedsiębiorca może jeszcze dopełnić tej czynności w terminie 30 kolejnych dni wraz z jednoczesnym wniesieniem dodatkowej opłaty, w wysokości stanowiącej 30% opłaty należnej za korzystanie z zezwoleń w danym roku kalendarzowym.

Niezłożenie oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych lub nieuiszczenie opłaty w wyznaczonym ustawowo terminie skutkuje wygaśnięciem zezwoleń, a przedsiębiorca może wystąpić o nowe zezwolenie po 6 miesiącach.

WÓJT GMINY RASZYN
mgr inż. Andrzej Zaręba

Czytaj więcej...
styczeń 2020
Spektakl Teatralny pt. „Belfer”

Spektakl Teatralny pt. „Belfer”

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na monodram pt. „ Belfer

Wśród przeznaczonych na scenę utworów trudno o tekst bardziej naszpikowany znaczeniami i stawiający więcej pytań. W swej warstwie fabularnej jest to historia nauczyciela licealnego, któremu przyszło uczyć literatury w szkole dla tak zwanej trudnej młodzieży.
W ten sposób wrażliwy, rozkochany w literaturze człowiek o duszy poety, mąż śpiewaczki występującej w chórze operowym, z dnia na dzień staje oko w oko ze współczesną młodzieżą, mającą w pogardzie nie tylko naukę, ale i wszelkie autorytety. Mający poczucie misji nauczyciel nie poddaje się, traktuje swoją pracę jako rodzaj gry, choć bardziej pasowałoby określenie „szkoła przetrwania”.
Musi znosić nie tylko brak zainteresowania swoich uczniów, co wydaje się niejako naturalne, ale i świadome prowokacje młodzieży. W chwili, gdy udało mu się doprowadzić do pewnej równowagi między klasą i wykładowcą, dochodzi do katastrofy. Były profesor literatury pasjonujący się teatrem został skazany na wieczną spowiedź: musi publicznie opowiadać swoją historię. Oto oś fabularna monodramu ?Belfer? ? dramatu zarazem wzruszającego i okrutnego, śmiesznego i przerażającego.
Krytycy i publiczność byli zachwyceni tonem sztuki. Podkreślali, że „Belfer” nie opowiada wyłącznie o trudnym życiu nauczycieli. Uznali, że ten monodram, opisując mikrokosmos szkoły daje pod rozwagę, o ile nie kwestionuje, wartości naszego społeczeństwa. A także współczesnego teatru. W recenzjach z „Belfra” pisano, że sztuka jest jak gdyby lustrem odbijającym nas wszystkich. Piękny dramat pełen czułości i humoru, choć czasem wywołujący zgrzytanie zębów. Konrad J. Zarębski

Czas trwania spektaklu: ok. 90 min. / bez przerwy
Autor: Jean-Pierre Dopagne
Przekład: Bogusława Frosztęga
Reżyseria: Michał Kwieciński
Scenografia i kostiumy: Irena Biegańska
Premiera 20 września 2004 roku.

29 stycznia (środa) godz. 19
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

Bilety w cenie od 20 do 40 zł w sprzedaży od 21 stycznia na portalu Biletyna.pl, a także w recepcji CKR

Czytaj więcej...
styczeń 2020
Wielka Gala Noworoczna

Wielka Gala Noworoczna

VUI TẾT MỪNG XUÂN CANH TÝ

25 stycznia (sobota) godz. 15:00
Szkoła Podstawowa w Raszynie
ul. Szkolna 2

THỨ 7 NGÀY 25/1/2020 (MỒNG 1 TẾT) TỪ 15
TRƯỜNG TIỂU HỌC TẠI RASZYN, PHỐ SZKOLNA 2

W PROGRAMIE:
– „TANIEC LWÓW”
– POKAZ SZTUKI WALKI
– ZESPÓŁ WOKALNY SZKOŁY JĘZYKA WIETNAMSKIEGO
– POKAZ TANECZNY GRUPY „mini Dance”
– zespoły śpiewacze działające przy Centrum Kultury Raszyn
– ZESPÓŁ DZIECIĘCY PIEŚNI I TAŃCA CKR
– ZESPÓŁ WOKALNY WIETNAMSKI Z RASZYNA
– 15:00 – 16:30 MALOWANIE BUZIEK
– 16:30 – 17:30 ZABAWA DLA DZIECI
– 16:30 – 17:30 DEGUSTACJA POTRAW ŚWIĄTECZNYCH KUCHNI WIETNAMSKIEJ: PHO, SAJGONKI, BANH CHUNG…
– 17:30 POKAZ SZTUCZNYCH OGNI
– 18:00 ZAKOŃCZENIE

CHƯƠNG TRÌNH:
– MÚA LÂN- BIỂU DIỄN VÕ THUẬT
– TỐP CA TRƯỜNG TIẾNG VIỆT
– NHÓM NHẢY “MINI DANCE”
– NHÓM NGƯỜI CAO TUỔI RASZYN
– NHÓM HÁT VÀ MÚA THIẾU NHI RASZYN
– TỐP CA NỮ RASZYN
– 15:00 – VẼ MẶT
– 16:30 – 17:30 TRÒ CHƠI
– 16:30 – 17:30 THƯỞNG THỨC MÓN ĂN NGÀY TẾT
– 17:30 BẮN PHÁO HOA
– 18:00 KẾT THÚC

Czytaj więcej...
styczeń 2020
Koncert Magdy Steczkowskiej

Koncert Magdy Steczkowskiej

Centrum Kultury Raszyn i Parafia św. Szczepana w Raszynie zapraszają na koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Magdy Steczkowskiej

Okres świąteczny to wyjątkowy czas wspólnego śpiewania i słuchania pięknych polskich kolęd i pastorałek. Z tej okazji proponujemy wyjątkowy, świąteczny program artystyczny w wykonaniu Magdy Steczkowskiej. Artystce, na scenie towarzyszy Michał Jurkiewicz – multiinstrumentalista.
Ten wyjątkowy duet artystów podczas recitalu stworzy niezapomnianą , świąteczną atmosferę oraz zaprosi wszystkich słuchaczy wspólnego śpiewania.
Usłyszymy między innymi: W żłobie leży, Oj maluśki, maluśki, Mizerna cicha, Lulajże Jezuniu, oraz wiele innych znanych i lubianych kolęd, zaśpiewanych przy akompaniamencie fortepianu, akordeonu, skrzypiec i fletu. Koncerty Magdy na długo zapadają w pamięć, a to za sprawą wyjątkowego głosu Artystki oraz wyjątkowego klimatu jaki tworzy podczas swoich koncertów.

Serdecznie zapraszam do wspólnego kolędowania!

24 stycznia (piątek) godz. 19
Kościół św. Szczepana w Raszynie

wstęp wolny

Czytaj więcej...
styczeń 2020
IV Edycja Przeglądu „Kolędy i pastorałki znane i nieznane”

IV Edycja Przeglądu „Kolędy i pastorałki znane i nieznane”

26 stycznia (niedziela), o godz. 17.00 po raz czwarty zespoły Seniorów z naszej gminy, pracujące pod kierunkiem p. Edyty Ciechomskiej i p. Piotra Piskorza,wystąpią w Świetlicy na Przeglądzie Kolęd i Pastorałek – znanych i nieznanych. Co roku uczestnicy odkrywają dla publiczności niezwykle ciekawe utwory towarzyszące wydarzeniom Narodzenia Pańskiego. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Czytaj więcej...
styczeń 2020
Komunikat dotyczący organizacji czasu pracy w salach obsługi podatnika w urzędach skarbowych

Komunikat dotyczący organizacji czasu pracy w salach obsługi podatnika w urzędach skarbowych

Z dniem 7 stycznia 2020 roku obowiązują nowe, ujednolicone dla wszystkich urzędów skarbowych godziny obsługi podatnika.

W dniach od wtorku do piątku czas obsługi podatnika będzie wynosił 7 godzin i odbywał się w godzinach 8.00-15.00, z wyłączeniem poniedziałku, w którym czas pracy urzędu jest wydłużony.

Godziny urzędowania US w Pruszkowie:

poniedziałek od 8.00 do 18.00
wtorek - piątek od 8.00 do 15.00

źródło: https://www.mazowieckie.kas.gov.pl/

Czytaj więcej...
styczeń 2020
Lets Play – Koncert Kolęd i Pastorałek

Lets Play – Koncert Kolęd i Pastorałek

25 stycznia (sobota), o godz. 17.00 Świetlica Środowiskowa Świetlik w Rybiu zaprasza na koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu zespołu Lets Play – Tomasz Winiarski i Piotr Czaplicki.

Przed koncertem zagrają młodzieżowe zespoły ze Świetlicy

Wstęp wolny!

Czytaj więcej...