Gmina Raszyn

Oficjalny serwis
samorządowy
maj 2018
Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

W sobotę 26 maja, o godz. 17.00 zapraszamy do Świetlicy Środowiskowej „Świetlik” w Rybiu, Spokojna 23, na projekcję filmu „Pilecki”. To fabularyzowany dokument pokazujący koleje losu tego niezwykłego człowieka, który całe swoje życie poświęcił walce ze zbrodniczymi dyktaturami XX wieku – niemieckim narodowym socjalizmem i sowieckim komunizmem. Z własnej woli stał się więźniem Auschwitz, aby tam zorganizować ruch oporu oraz przekazać światu prawdę o obozie. Jako jeden z niewielu uciekł z Auschwitz, walczył w Armii Krajowej, Powstaniu Warszawskim. Jako jeniec trafia do obozu Lamsdorf, a następnie Murnau. Po wyzwoleniu wstępuje do II Korpusu Polskiego we Włoszech, skąd, na rozkaz gen. Andersa wraca do Polski. Aresztowany 5 maja 1947 roku, po sfingowanym procesie zostaje skazany na karę śmierci Zamordowany przezkomunistów 25 maja 1948 roku w więzieniu na Rakowieckiej. Do dziś nie odnaleziono jego ciała.

Brytyjski historyk prof. Michael Foot zaliczył go do 6 najodważniejszych ludzi ruchu oporu II wojny światowej. W Polsce prze 40 lat skazany na zapomnienie. Dziś uważany za bohatera.

Czytaj więcej...
maj 2018
Kondolencje

Kondolencje

Andrzejowi Zarębie
Wójtowi Gminy Raszyn
wyrazy serdecznego współczucia po śmierci Mamy
składają
Zastępca Wójta wraz z pracownikami Urzędu Gminy Raszyn oraz Rada Gminy Raszyn, Sołtysi i Przewodniczący Osiedli

Czytaj więcej...
maj 2018
Koncert Antoniny Krzysztoń

Koncert Antoniny Krzysztoń

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na koncert Antoniny Krzysztoń z towarzyszeniem zespołu.

Antonina Krzysztoń – wokal oraz gitara
Marcin Majerczyk – gitara
José Manuel Albán Juárez -„Manolo” – instrumenty perkusyjne
Marcin Lamch – kontrabas

Antonina Krzysztoń, polska pieśniarka, kompozytorka, autorka tekstów, urodziła się w Krakowie. Zadebiutowała w 1981 r. na Przeglądzie Piosenki Prawdziwej w Hali Oliwii w Gdańsku, co zaowocowało współpracą z kabaretem Pod Egidą Jana Pietrzaka. Pierwsze kasety magnetofonowe wydawała w drugim obiegu w wydawnictwach podziemnych: CDN, Nowa, Solidarność Wielkopolska. Po ogłoszeniu stanu wojennego występowała nieoficjalnie w klubach studenckich, mieszkaniach prywatnych, kościołach, m.in.: w Muzeum Archidiecezji u ks. Andrzeja Przekazińskiego oraz w sławnym z niezwykłych działań artystycznych kościele przy ul. Żytniej u ks. Wojtka Czarnowskiego. W 1983 r. wygrała Krakowski Studencki Festiwal oraz zdobyła główną nagrodę FAMA. Uznała wygraną za znak i potwierdzenie, że to jest jej droga. Zdecydowała się całkowicie poświęcić śpiewaniu. Od tego momentu tworzy pieśni, piosenki i muzykę. W latach 1984 – 92 współpracowała z Markiem Wallawenderem, gitarzystą, który był również aranżerem wielu jej utworów. Antonina występowała i występuje na najważniejszych festiwalach, koncertach związanych z szeroko pojętą piosenką poetycką i religijną (min. FAMA, Zamkowe Spotkania Śpiewajmy Poezję).

Antonina w swojej twórczości stara się szukać tego, co nas łączy i nie ocenia, zaprasza do rozważań, do zadumy i dialogu. Korzysta z folku, który kocha, i to słychać w jej balladach. W jej śpiewie słychać, że inspirują artystkę różne gatunki muzyki. To wszystko składa się, na jej niepowtarzalne interpretacje.

23 maja (środa) godz. 19:00
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

Bilety w cenie od 15 zł do 40 zł w sprzedaży w poniedziałek i środę 21 i 23 maja w godz. 17:00 – 19:00.

Czytaj więcej...
maj 2018
CEIDG - aktualizacja numeru PESEL

CEIDG - aktualizacja numeru PESEL

Zgodnie z art. 61 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw, w przypadku gdy wpis przedsiębiorcy w CEIDG nie zawiera numeru PESEL, a przedsiębiorca nie uzupełni go w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. do dnia 19 maja 2018 r.), wpis zostanie wykreślony z CEIDG.

Realizacja ww. przepisu będzie dotyczyła tylko określonej liczby przypadków i zostanie przeprowadzona etapami a zatem w dniu, wbrew doniesieniem medialnym, nie zostaną wykreślony "setki tysięcy" przedsiębiorców. Wykreśleniu będą podlegać te wpisy, które nie umożliwiają identyfikacji przedsiębiorcy. Są to wpisy powstałe kilkanaście lat temu i więcej. Nierzadko zawierają szczątkowe dane (np. tylko imię i nazwisko). Wpisy te od lat są nieaktywne, nie dokonywano w nich żadnej modyfikacji.

Ministerstwo dokonało rzetelnej analizy wpisów, które będą podlegać wykreśleniu z CEIDG ze względu na brak numeru PESEL we wpisie. Dane zostały zweryfikowane w rejestrach publicznych, w tym bazie Ministerstwa Finansów i Głównego Urzędu Statystycznego, tak by nie doprowadzić do wykreślenia przedsiębiorców faktycznie wykonujących działalności gospodarczej, a nieposiadających numeru PESEL. W ten sposób zweryfikowano ok. 13 000 takich wpisów w CEIDG. Zatem wszędzie tam, gdzie było to możliwe, Ministerstwo dokonało zmian bez konieczności angażowania przedsiębiorców.

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy zarejestrowali działalność po 1 stycznia 2012 r. lub dokonali od tego czasu jakichkolwiek zmian w swoim wpisie, posiadają w bazie numer PESEL. System informatyczny CEIDG nie dopuszcza do wprowadzania zmian we wpisie przedsiębiorcy bez numeru PESEL. Zatem jeśli przedsiębiorca od 2012 r. dokonywał jakiejkolwiek zmiany w swoim wpisie w CEIDG (rejestrował się, dodawał kod PKD, zmieniał adres, zawieszał działalność), to jego wpis musi zawierać numer PESEL.

Czytaj więcej...
maj 2018
Informacja dla Mieszkańców

Informacja dla Mieszkańców

W związku z ogłoszonym naborem wniosków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, Działanie 4.3 Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza, Poddziałanie 4.3.1 – Ograniczanie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej – Typ projektu – Ograniczenie ,,niskiej emisji”, wymiana urządzeń grzewczych, nr RPMA.04.03.01-IP.01-14-078/18 Gmina Raszyn uprzejmie informuje, iż w dniu 17 maja 2018 r. o godzinie 1700 w siedzibie Urzędu Gminy Raszyn (I piętro - sala konferencyjna) odbędzie się spotkanie dla mieszkańców gminy, którzy złożyli ankiety w 2017 i 2018 roku a zainteresowanych dofinansowaniem na wymianę urządzeń grzewczych, jak również odnawialne źródła energii.

Czytaj więcej...
maj 2018
Koncert zespołu DAGADANA

Koncert zespołu DAGADANA

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na koncert zespołu DAGADANA w składzie:

Daga Gregorowicz – śpiew, elektronika
Dana Vynnytska – wokal, pianino
Mikołaj Pospieszalski – kontrabas, bas, skrzypce
Bartosz Mikołaj Nazaruk – perkusja
Michał Tomaszczyk – puzon, puzon basowy
Cyprian Baszyński – trąbka, flugelhorn
Dawid Główczewski – saksofon altowy i sopranowy
Przemysław Florczak – klarnet basowy, flet, saksofon tenorowy

16 maja (środa) godz. 19:00
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

Bilety w cenie od 15 zł do 40 zł w sprzedaży w poniedziałek i środę 14 i 16 maja w godz. 17:00 – 19:00.

DAGADANA od 2008, znakomicie łączy elementy polskiej i ukraińskiej kultury za pomocą jazzu, elektroniki i world music. Wszystko zaczęło się od spotkania na warsztatach jazzowych w Krakowie gdzie wspólna fascynacja muzyką była zalążkiem przyjaźni i powstania zespołu.

Polska i Ukraina są sąsiednimi krajami i oba należą do grupy Słowiańskiej – języki są podobne tradycje i obyczaje również. Poszukując w nich muzycznych inspiracji można zauważyć wiele zaskakujących podobieństw, ale także i różnic – które wpływają na odrębność kultur i ich wyjątkowość. To znajdziemy w piosenkach DAGADANY, która przyczynia się do zacierania granic i budowaniu mostów w obu tych narodach (gdzie jak wiadomo, relacje pomiędzy krajami bywały różne i dynamiczne). Artyści inspiracji szukali w różnych źródłach: u swoich bliskich, podczas warsztatów muzyki etnicznej, w książkach. Od samego początku ich filozofią było spotykanie, dzielenie się muzyką i sztuką z artystami z różnych zakątków globu oraz bycie ambasadorami polskiej i ukraińskiej kultury. Stąd efekty w postaci nagrań, czy koncertów z muzykami z całego świata. Jedno z tych spotkań doprowadziło do nagrania najnowszego albumu “Meridian 68”.

Kluczem do sukcesu DAGADANY jest niesztampowość i oryginalność, chęć c i ą g ł e g o p o s z u k i w a n i a i eksperymentowania. A przede wszystkim brak jakiegokolwiek patosu i luźne podejście do tematu muzyki ludowej.
Onet.pl, Andrzej Sroka

Na nowej płycie znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku wspólnie z poznanym w Pekinie zespołem North Lab. Trzon nowego albumu „Meridian 68” stanowią ludowe piosenki z Polski i Ukrainy. Artyści inspiracji szukali w różnych źródłach: u swoich bliskich, podczas warsztatów muzyki etnicznej, w książkach.

Meridian 68” był nominowany do nagrody “FRYDERYK” w kategorii ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI. Płyta została także najwyżej ocenionym (#48) polskim albumem w ramach rocznego podsumowania World Music Charts Europe 2016 – czyli selekcji najlepszych płyt world music typowanych przez dziennikarzy radiofonii publicznych w Europie. W zestawieniu Transglobal World Music Charts, wśród 100 najlepszych płyt, zespół uplasował się na #68 pozycji. “Meridian 68” będzie wydany również w Chinach i w Niemczech.

W grudniu 2008 roku zespół wydał EP “Wygadana” z pięcioma utworami. Na debiutancki album „Maleńka” (7.02.2010, Offside Records) trzeba było czekać do 2010 roku. Płyta została doceniona przez wielu recenzentów, Polskie Radio „Trójka” udzieliło mu patronatu a Akademia przyznała nagrodę Fryderyk 2011 w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata. W 2011 roku DAGADANA gościnnie wystąpiła na płycie „20 lat” zespołu Raz Dwa Trzy a także wydała drugi krążek „Dlaczego nie” (14.11.2011, Agora S.A.) , który doczekał się nominacji do nagrody Fryderyk 2012 w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata oraz został doceniony w Wielkiej Brytanii, gdzie uplasował się na #8 TOP 20 Best World Music Albums. “List do Ciebie” to trzeci studyjny album, na którym łączą się charakterystyczne dla zespołu DAGADANA brzmienia z twórczością mało znanego w Polsce poety, Janusza Różewicza (brata Tadeusza i Stanisława).

DAGADANA uwielbia podróżować ze swoją muzyką. Zagrała w 22 krajach (Austria, Algieria, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Czechy, Indonezja, Francja, Korea Południowa, Malezja, Maroko, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rumunia, Serbia, Singapur, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania). Grała już zarówno w klubach, ale i na pustyni, w kopalni węgla, na tratwie, czy w domu swoich fanów. Muzycy uwielbiają grać kameralne koncerty, ale nie stronią od dużych festiwali, takich jak Heineken Open’er, Przystanek Woodstock, Sound of the Xity (Chiny), Festiwal ludów pustyni (Maroko), United Islands Festival (Czechy) czy Virada Cultural (Brazylia).

Czytaj więcej...
maj 2018
Gminny Ośrodek Sportu w Raszynie zaprasza na Mini Mistrzostwa Świata Raszyn 2018 chłopców rocznika 2009

Gminny Ośrodek Sportu w Raszynie zaprasza na Mini Mistrzostwa Świata Raszyn 2018 chłopców rocznika 2009

19 maja 2018 r. o godzinie 10:00 rozpocznie się turniej, w którym udział weźmie 16 drużyn. Każda z nich wylosuje reprezentację, której barw będzie bronić. Nie zabraknie oczywiście koszulek w biało-czerwonych barwach. Zapowiada się całodzienna świetna zabawa, mecze w duchu fair-play pełne emocji i pozytywnej energii. Bądźcie z nami tego dnia. W Mini Mistrzostwach Świata wezmą udział także młodzi piłkarze KS Raszyn i UKS Łady. Kibicujmy im z całych sił ! Patronat nad wydarzeniem objęli Ministerstwo Sportu i Turystyki RP - Podsekretarz Stanu Pan Jan Widera, Wojewoda Mazowiecki - Pan Zdzisław Sipiera, Starostwa Pruszkowski - Pan Maksym Gołoś, Rada Gminy Raszyn i Gospodarz Gminy - Wójt Andrzej Zaręba. Do zobaczenia!

Czytaj więcej...
maj 2018
Teatrzyk dla dzieci

Teatrzyk dla dzieci

12 maja, w sobotę, wyjątkowo o godz. 14.00, zapraszamy dzieci do Świetlicy Środowiskowej „Świetlik” w Rybiu, na przedstawienie pt. „Złota kaczka” w wykonaniu aktorów teatrzyku „Warszawski Koliberek”. Wstęp wolny!

Czytaj więcej...
maj 2018
Czasowa zmiany trasy linii L23

Czasowa zmiany trasy linii L23

od 07.05.2018 (poniedziałek)

W związku z budową kanalizacji sanitarnej w ul. Źródlanej w Laszczkach od dnia 7 maja 2018 r. od początku kursowania linii dziennych do odwołania, linia L23 zostaje wycofana z Laszczek i skierowana na trasę skróconą:

STADIONOWA (RASZYN) – (…) – Janki: Al. Krakowska – Al. Krakowska – Pl. Szwedzki – Mszczonowska – Al. Krakowska – Falencka - (…)

W związku z tym zawiesza się funkcjonowanie przystanków:

PONIATOWSKIEGO 01

LESZCZYNOWA 01

OWOCOWA 01

Przepraszamy za utrudnienia.

Czytaj więcej...