Gmina Raszyn

Oficjalny serwis
samorządowy
wrzesień 2020
Centrum Kultury Raszyn zaprasza na przedstawienie pt. „Tajemnice Żabiego Stawu” w wykonaniu artystów Teatru Blaszany Bębenek

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na przedstawienie pt. „Tajemnice Żabiego Stawu” w wykonaniu artystów Teatru Blaszany Bębenek

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na przedstawienie pt. „Tajemnice Żabiego Stawu” w wykonaniu artystów
Teatru Blaszany Bębenek


O bajce

Pokazujemy dzieciom, że miłość i dobro zawsze zwycięża.
Magiczna opowieść dzieje się w Literowym Królestwie, które słynie z pięknych wierszy i poematów. Pewnego dnia spokój Królestwa zmąciła zła Czarownica. Ukradła mieszkańcom wszystkie literki, a atrament w kałamarzach zamieniła w wodę. Sprytny Chochlik Skierka z pomocą dzieci chce odzyskać litery i przywrócić porządek.
Ale czy aby na pewno Czarownica jest taka zła, jak mówią o niej wszystkie bajki?


Bohaterowie Bajki


Czarownica - Czarownica kiedyś nie była taka zła jaką ją poznajemy. Wcześniej miała pełno przyjaciół i była zapraszana na królewskie bale. Jednak pewnego dnia zapuściła do Żabiego Stawu gdzie Glony oplotły jej ciało i ludzie z miasteczka nie chcieli się z nią zadawać. Uciekła do lasu, zapuściła włosy i przyodziała czarne szaty. Odtąd stała się Czarownicą w oczach innych i co gorsza swoich.

Ekierka (Chochlik) - Dzielny chwat. Uwielbia płatać figle. Żarty wysypują mu się z rękawa. Jest lubiany w Królestwie. Czy starczy mu odwagi, żeby przeciwstawić się Czarownicy?

Księżniczka - Najlepsza przyjaciółka Ekierki. Próbuje zapanować nad chaosem w Królestwie. Jest prawą ręką jej ojca.


Artystka (Poetka) - Nie może odnaleźć się w chaosie, który zapanował w Królestwie. Jej największym pragnieniem jest spisywać nowe dzieła, które kołaczą jej się w głowie.


Mądra Głowa (Sowa) - W Literowym Królestwie zajmuje swój czas polowaniem. Ma przez to wgląd na wszystkich mieszkańców. Czy okaże się i tym razem pomocna?


4 października (niedziela) godz. 11:00
Sala Widowiskowa Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

Bilety w cenie 5 zł w sprzedaży internetowej na portalu Biletyna.pl. Liczba miejsc na sali ograniczona do 70 osób. Miejsca numerowane.

Czytaj więcej...
wrzesień 2020
Centrum Kultury Raszyn zaprasza na komediodramat kryminalny pt. „Na noże” /Knives Out/

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na komediodramat kryminalny pt. „Na noże” /Knives Out/

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na komediodramat kryminalny pt. „Na noże” /Knives Out/.

Reżyseria: Rian Johnson
Obsada: Christopher Plummer, Don Johnson, Toni Collette, Daniel Craig, Chris Evans, Ana de Armas, Michael Channon
Produkcja: USA
Rok produkcji: 2019
Czas trwania: 130 min.
Ograniczenie wiekowe: 16+
Dystrybutor: Monolith Films
Film prezentujemy w wersji językowej z polskim lektorem.

Nowoczesne i pełne czarnego humoru podejście do klasycznej kryminalnej zagadki w stylu mistrzyni gatunku Agathy Christie.

Słynny autor powieści kryminalnych Harlan Trombley zostaje znaleziony martwy w swej posiadłości dzień po 85-tych urodzinach. Śledztwo prowadzi równie elegancki, co dociekliwy detektyw Benoit Blanc. Dzień przed fatalnym zejściem Trombleya w jego posiadłości odbyła się huczna uroczystość z udziałem jego dość szczególnej rodziny. Detektyw Blanc podejrzewa wszystkich, łącznie z najbardziej oddaną służącą denata. Z determinacją i wprawą przedziera się przez sieć rodzinnych zależności, zawiści, wzajemnych oskarżeń i finansowych oczekiwań. Motyw ma tu każdy, jak to w rodzinie. Okazji podczas urodzin seniora rodu również nie brakowało nikomu, ale sprawca może być tylko jeden. Zamknięci w luksusowej posiadłości, poddani nieszablonowym metodom śledczym Blanca, „bliscy” Trombleya zmuszeni są do podjęcia morderczej gry, której wynik do ostatniej chwili pozostanie zagadką.

13 października (wtorek) godz. 19:00
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

WSTĘP WOLNY ! z zachowaniem reżimu sanitarnego – szczegóły na stronie


Czytaj więcej...
wrzesień 2020
Wolne miejsca w gminnych przedszkolach

Wolne miejsca w gminnych przedszkolach

Wójt Gminy Raszyn informuje, że w niżej wymienionych przedszkolach prowadzonych przez Gminę są wolne miejsca dla dzieci w wieku przedszkolnym:

  1. Przedszkole Nr 2 „W Stumilowym Lesie” ul. Lotnicza 43A, w Raszynie - 1 miejsce dla dziecka w wieku 5 lat (tel. 22 720 25 72);
  2. Przedszkole Nr 3 „Wyspa Skarbów” ul. Poniatowskiego 18, w Raszynie – 3 miejsca (tel. 22 102-99-08/09);
  3. Przedszkole w Falentach ul. Opackiego 44 – 8 miejsc (tel. 22 720 05 48);
  4. Przedszkole „Bajkowe Przedszkole w Ładach” – 3 miejsca (tel. 22 353 98 90).

Rodziców zainteresowanych umieszczeniem dziecka w gminnej placówce przedszkolnej prosimy o kontakt z wybranym przedszkolem.

Czytaj więcej...
wrzesień 2020
Qlturalne Kino CKR – Międzynarodowy Dzień Kawy

Qlturalne Kino CKR – Międzynarodowy Dzień Kawy

z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na event kawowy

godz. 18:00/ Galeria Q /
Warsztaty„Jak zaparzyć kawę w domu”poprowadzi Filip Biesalski, head barista kawiarni STOR. Filip wytłumaczy i pokaże jak przygotować idealną kawę z kawiarki i french pressu. Powie także jak „zaparzyć” kawę na zimno, czyli na czym polega zyskująca coraz większą popularność metoda maceracji kawy cold-brew.

Goście obecni na warsztatach otrzymają bezpłatną buteleczkę z kawą cold-brew.

godz. 19:00/ Sala Widowiskowa /
Projekcję filmu rozpocznie Krzysiek Rzyman, współautor przewodnika po kawiarniach specialty Coffee Spots Polska i właściciela kawiarni STOR, który opowie o tym jak wygląda podróż kawy od plantacji do naszego kubka oraz czym jest kawa specialty.

Dokument pt.„Film o kawie”/A Film About Coffee/.

Reżyseria:Brandon Loper
Produkcja:USA
Rok produkcji:2014
Czas trwania:67 min.
Dystrybutor: Films for Food
Film prezentujemy w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.

Film śledzi proces produkcji kawy od uprawy w Hondurasie, przez zbiory w Rwandzie, aż po jej globalną konsumpcję. Wsłuchując się w historie farmerów, sprzedawców, palaczy kawy i baristów na temat wpływu jej uprawy na środowisko i ekonomię, znajdziemy się w kawiarniach w Tokio, Portland, Seattle, San Francisco i Nowym Jorku. Zaglądając do „rzemieślniczych” lokali w celu poznania różnych metod parzenia, film pokazuje mało znany świat wysokogatunkowej kawy.

29 września 2020(wtorek)
godz.18:00– warsztaty w Galerii Q na parterze godz.19:00– seans filmowy z wprowadzeniem w Sali Widowiskowej na piętrze
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

WSTĘP BEZPŁATNY
Liczba miejsc w galerii i na sali ograniczona do 70 osób. Miejsca w sali widowiskowej nienumerowane.
Bezpłatne wejściówki do pobrania ze strony Biletyna.pl lub w recepcji CKR.
Wejście na wydarzenie przy zachowaniu wytycznych sanitarnych –sprawdź jakich.

Czytaj więcej...
wrzesień 2020
Centrum Kultury Raszyn zaprasza na koncert zespołu U STUDNI

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na koncert zespołu U STUDNI

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na koncert zespołu U STUDNI.

23 września / środa / godz. 20
Centrum Kultury Raszyn, Al. Krakowska 29A
Bezpłatne wejściówki na biletyna.pl oraz w CKR. Ilość miejsc ograniczona do 80.

U STUDNI GRAJĄ I ŚPIEWAJĄ:
Dariusz Czarny – gitary, śpiew
Ola Kiełb-Szawuła – gitara, śpiew
Ryszard Żarowski – gitary, śpiew
Joanna Radzik – skrzypce
Robert Jaskulski – gitara basowa

„Bo w życiu nie chodzi, żeby tylko żyć…” – te słowa z wiersza Adama Ziemianina to fragment piosenki i najważniejsze przesłanie grupy U Studni.
Ich muzyczne klimaty to piosenka literacka, poezja śpiewana, kraina łagodności.. Łącząc dbałość o słowo z niebanalną oprawą muzyczną, tworzą na scenie niezwykle ciepłą i nastrojową atmosferę. Naturalność, jasny przekaz i dobry kontakt z publicznością gwarantują wyjątkowość każdego spotkania. W swoich piosenkach wykorzystują wiersze poetów Adama Ziemianina, Krzysztofa Cezarego Buszmana, Edwarda Stachury, a także własne teksty. Są one pełne dobrej energii, różnorodności tematów i motywów. Autorem wszystkich kompozycji jest Darek Czarny..
Jako zespół U STUDNI istnieją dopiero od 2012 roku, ale ich muzyczna historia trwa już bardzo długo. Ryszard Żarowski, Ola Kiełb-Szawuła i Darek Czarny byli przez wiele lat muzykami Starego Dobrego Małżeństwa. Ola Kiełb–Szawuła wciąż łączy swoje drogi z zespołami Wyspa i Do Góry Dnem. Darek Czarny był gitarzystą grupy Bohema, teraz od czasu do czasu współtworzy z Rafałem Nosalem duet Czarny Nosal.

DYSKOGRAFIA
U Studni (Dalmafon 2013),
Wąwóz naszych czasów (Dalmafon 2014),
Wspólne zdjęcie (Dalmafon 2017),
U Studni – Jubileusz Poety (Dalmafon 2018)
Ześrodkowanie (Dalmafon 2019)

Najnowsza propozycja artystyczna to piosenki do wierszy Krzysztofa Cezarego Buszmana, nowa poetyka, nowe brzmienie, ale niezmiennie miłość, mądra refleksja, szukanie tożsamości i sensu życia są wspólnymi mianownikami twórczości tej grupy.

www.ustudni.com.pl
www.facebook.com
www.youtube.com

Czytaj więcej...
wrzesień 2020
DERBY Gminy Raszyn 2020

DERBY Gminy Raszyn 2020

Już 26 września o godz. 16.00 na boisku stadionu im. Kazimierza Jedynaka zmierzą się drużyny KS RASZYN i UKS ŁADY .Serdecznie zapraszamy do gorącego kibicowania dla obu raszyńskich klubów zgodnie z zasadami fair-play. Stwórzmy widowisko na miarę słynnego Gran Derbi.

Do zobaczenia w sobotnie popołudnie 26 września na raszyńskim stadionie!

Czytaj więcej...
wrzesień 2020
Wójt Gminy Raszyn informuje, że w okresie od 24 września do 14 października 2020 r. zostaną przeprowadzone konsultacje projektu dokumentu...

Wójt Gminy Raszyn informuje, że w okresie od 24 września do 14 października 2020 r. zostaną przeprowadzone konsultacje projektu dokumentu...

Wójt Gminy Raszyn

informuje,

że w okresie od 24 września do 14 października 2020 r.

zostaną przeprowadzone konsultacje projektu dokumentu

„Strategii Rozwoju Elektromobilności dla Gminy Raszyn na lata 2019-2035”

Poddany konsultacjom projekt dokumentu „Strategii Rozwoju Elektromobilności dla Gminy Raszyn na lata 2019-2035”zostanie umieszczony wraz z ogłoszeniem o konsultacjach w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej www.raszyn.pl, na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Raszyn.

Konsultacje zostaną przeprowadzone w formie przedstawienia przez mieszkańców na piśmie lub w formie elektronicznej ich opinii i uwag do projektu oraz propozycji zmian w tym projekcie.

Opinie lub uwagi oraz propozycje zmian do konsultowanego projektu, wraz z podaniem imienia i nazwiska oraz adresu zamieszkania osoby uczestniczącej w konsultacjach, należy złożyć na piśmie w Urzędzie Gminy Raszyn (Biuro Obsługi Klienta), przesłać za pośrednictwem operatora pocztowego na adres Urząd Gminy Raszyn, ul. Szkolna 2a 05-090 Raszyn, lub przesłać pocztą elektroniczną na adres: konsultacje@raszyn.pl albo w formie elektronicznej na elektroniczną skrzynkę podawczą Urzędu Gminy na platformie ePUAP za pomocą przygotowanego formularza zgłaszania uwag.

Uwagi i opinie przesłane na adres e-mail powinny zostać uwierzytelnione podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym,

Przy opracowaniu wyników konsultacji będą brane pod uwagę wyłącznie opinie, uwagi oraz propozycje zmian, które zostaną złożone do 14 października w godzinach pracy urzędu.

Sprawozdanie z konsultacji zostanie podane do publicznej wiadomości nie później niż 7 dni po ich zakończeniu w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej www.raszyn.pl i na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy.

Podstawa prawna:

- art. 5a ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r. poz. 173),

Projekt sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czytaj więcej...
wrzesień 2020
Nowy Program Ochrony Powietrza

Nowy Program Ochrony Powietrza

NOWY PROGRAM OCHRONY POWIETRZA

Sejmik Województwa Mazowieckiego przegłosował 8 września 2020 r. nowy Program Ochrony Powietrza, który m.in. zakazuje używania kominków podczas smogowych dni. Mazowsze jako pierwsze województwo w Polsce wprowadza zakaz w dni smogowe, czyli wtedy, gdy zanieczyszczenie pyłem przekroczy wartość dopuszczalną – 50 ug/m3 (mikrogramów na metr sześcienny).

Zakaz będzie obowiązywał po ogłoszeniu informacji przekazanej przez głównego inspektora ochrony środowiska o ryzyku przekroczenia poziomów normatywnych substancji w powietrzu. Powiadomienia o ryzyku przekroczenia ogłaszane będą na stronach internetowych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, samorządów powiatowych i gminnych, za pośrednictwem Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO). Z badania jakości powietrza wynika, że nie tylko spalanie węgla może być przyczyną silnego zanieczyszczenia powietrza.Dym ze spalania drewna zawiera duże ilości pyłów zawieszonych i również rakotwórczy węglowodór –benzo(a)piren. Nowa regulacja nie zakazuje palenia w kominku w dniach, kiedy jakość powietrza jest lepsza oraz jeżeli kominek jest jedynym źródłem ciepła w domu.

Nowy POP dla Mazowsza zakłada także inwentaryzację i wymianę kotłów, nasadzenia zieleni, czyszczenie ulic na mokro, zakaz używania dmuchaw do liści, a także szeroko rozumianą edukację ekologiczną. Wszystkie mazowieckie gminy mają czas do końca 2021 roku na przeprowadzenie inwentaryzacji źródeł ciepła. Mają również wyznaczoną liczbę kotłów do wymiany co roku oraz obowiązek reakcji na zgłoszoną interwencję dotyczącą paleniska w 12 godzin. Użytkownicy kotłów, które nie są zgodne z nowym prawem, mogą być ukarani mandatem do 500 zł lub karą grzywny do 5 tys. zł. Podobne kary grożą za spalanie odpadów. Natomiast udaremnianie lub utrudnianie przeprowadzenia kontroli jest przestępstwem zagrożonym karą aresztu.

Czytaj więcej...
wrzesień 2020
Ogłoszenie o naborze wniosków ws przyznania dotacji na wymianę istniejących źródeł ciepła opartych na paliwie stałym na ekologiczne

Ogłoszenie o naborze wniosków ws przyznania dotacji na wymianę istniejących źródeł ciepła opartych na paliwie stałym na ekologiczne

Ogłoszenie o naborze wniosków

ws przyznania dotacji na wymianę istniejących źródeł ciepła opartych na paliwie stałym na ekologiczne

Gmina Raszyn realizując Program Ograniczania Niskiej Emisji ogłasza nabór wniosków o przyznanie dotacji do trwałej zmiany sposobu ogrzewania lokali (mieszkalnych i niemieszkalnych), budynków mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych oraz pozostałych obejmujące wymianę istniejących źródeł ciepła opartych na paliwie stałym na ekologiczne.

Poprzez trwałą zmianę istniejącego źródła ciepła rozumie się usunięcie z nieruchomości pieca/ kotła na paliwo stałe.

W ramach gminnego projektu mieszkańcy mogą uzyskać dotację.

Celem udzielenie dotacji celowej jest poprawa jakości powietrza na terenie Gminy Raszyn poprzez zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych w wyniku procesów spalania paliw stałych do celów grzewczych w budynkach mieszkalnych.

Nabór wniosków będzie trwać do 30.04.2021 r.

Procedura udzielania dotacji:

- złożenie wniosku o udzielenie dotacji wraz z załącznikami w okresie od 16.09.2020 r. do 30.04.2021 r.w Urzędzie Gminy Raszyn na parterze w kancelarii,

- weryfikacja wniosku przez Komisję powołaną zarządzeniem Wójta Gminy Raszyn,

- podpisanie umowy z Gminą Raszyn,

- realizacja przedsięwzięcia przez Wnioskodawcę:

- po realizacji przedsięwzięcia złożenie wniosku o rozliczenie dotacji wraz z załącznikami w Urzędzie Gminy Raszyn na parterze w kancelarii, najpóźniej do 30 października 2021 r.,

- weryfikacja wniosku o wypłatę dotacji,

- wypłata środków na wskazany rachunek bankowy wnioskodawcy.

Do ubiegania się o dotację uprawnione są podmioty, wskazane w art. 403 ust. 4 ustawy Prawo ochrony środowiska - za wyjątkiem osób prawnych i przedsiębiorców, będące właścicielami budynków, lokali mieszkalnych lub użytkowych położonych na terenie Gminy Raszyn lub posiadające inny tytuł prawny do władania nimi.

Dotacja dla danego podmiotu na daną nieruchomość może być udzielona tylko raz.

Dotacją nie mogą być objęte prace wykonane przed datą obowiązywania umowy o przyznaniu dotacji przez Gminę Raszyn.

Wniosek wraz z załącznikami o przyznanie dotacji celowej można pobrać za pośrednictwem strony internetowej pod adresem www.raszyn.pl/informator/jak-zalatwic-sprawe/ochrona-rodowiska-i-gospodarka-komunalna/program-ograniczania-niskiej-emisji-nabor-wnioskow-o-przyznanie-dotacji-celowej-do-trwalej-zmiany-sposobu-ogrzewania-na-ekologiczne lub w biurze obsługi mieszkańca.

UWAGA!!!

Przy wypełnianiu wniosku należy zwrócić uwagę, aby we wnioskach były wypełnione wszystkie pola i złożyć podpisy we wszystkich niezbędnych miejscach – pod wnioskiem, oświadczeniami i informacją ws. danych osobowych.

Dokumenty załączone do wniosku o udzielenie dotacji Wnioskodawca winien przedstawić jako kserokopie poświadczone za zgodność z orygi­nałem lub załączyć oryginały, które zostaną zwrócone po zakończeniu procedury weryfikacji wniosku.

Nabór wniosków rozpoczyna się 16.09.2020 r. i będzie trwać do 30.04.2021 r.

Warunkiem przekazania dotacji jest realizacja zadania i przedłożenie wniosku o rozliczenie dotacji do dnia 30 października 2021 r.

Decyduje kolejność złożenia wniosku w Urzędzie Gminy Raszyn. Realizacja wniosków odbywać będzie się do wysokości środków przeznaczonych w budżecie Gminy na ten cel.

1.Dotacja może być udzielona wyłącznie na dofinansowanie prac, które zostaną przeprowadzone w roku udzielania dotacji, obejmujących:

1) demontaż starego źródła ogrzewania;

2) zakup i montaż nowego źródła ogrzewania;

3) podłączenie do sieci gazowej ;

4) podłączenie do sieci elektrycznej;

5) rozprowadzenie pionów w budynkach wielorodzinnych;

6) prace budowlanych mające na celu przystosowanie pomieszczeń na cele grzewcze.

2.Dotacją objęte są wyłącznie urządzenia fabrycznie nowe i zamontowane po raz pierwszy, spełniające normy i dopuszczone do użytkowania na terenie Polski.

3.Dotacja nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji jednak nie więcej niż:

1) dla kotłów na gaz, spełniających wymagania ekoprojektu zgodnie z Dyrektywą 2009/125/EC -
4 000,00zł brutto;

2) dla kotłów na paliwa stałe, spełniających wymagania ekoprojektu zgodnie z Dyrektywą 2009/125/EC –3 000,00 zł brutto;

3) dla lokalu w budynku wielorodzinnym – 2 000,00zł brutto.

4.Nie udziela się dotacji na:

1) wykonanie prac projektowych;

2) zakup urządzeń grzewczych nie stanowiących trwałego wyposażenia mieszkań (przenośnych);

3) refundację wydatków poniesionych przed datą zawarcia umowy dotacyjnej.

4) na pokrycie kosztów eksploatacji źródła ogrzewania;

5) zmianę ekologicznego ogrzewania na inne ekologiczne systemy grzewcze.

W przypadku wyczerpania środków finansowych, przeznaczonych na wypłatę dotacji w danym roku, wnioski nie zrealizowane będą rozpatrywane w pierwszej kolejności w następnym roku budżetowym, nato­miast procedura naboru nowych wniosków zostanie wstrzymana

Warunkiem koniecznym do skorzystania z dotacji celowej jest posiadanie czynnego ogrzewania węglowego.

Dofinansowaniu nie podlegają zadania już wykonane ani związane z wymianą innych źródeł ciepła niż opalane węglem.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Referacie Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy Raszyn: Jarosław Kozłowski tel. 22 701-79-05.

Czytaj więcej...