Gmina Raszyn

Oficjalny serwis
samorządowy
styczeń 2019
Msza Święta za Samorząd Gminy Raszyn oraz w intencji tragicznie zmarłego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Msza Święta za Samorząd Gminy Raszyn oraz w intencji tragicznie zmarłego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Parafia pod wezwaniem św. Szczepana, Prałat ks. Zdzisław Karaś, Wójt Gminy Raszyn Andrzej Zaręba oraz Rada Gminy Raszyn zapraszają na Mszę Św., która odbędzie się 19 stycznia 2019 r. o godz. 18:00 w Kościele pw. św. Szczepana w Raszynie. Od 8 lat, 19 każdego miesiąca, powierzamy opiece za wstawiennictwem bł. Jerzego Popiełuszki, samorząd Gminy Raszyn i Państwo Polskie.
W najbliższą sobotę, 19 stycznia będziemy modlić się również w intencji tragicznie zmarłego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W tej szczególnej, uroczystej Mszy Św. bądźmy razem.

Czytaj więcej...
styczeń 2019
W garderobie Madame Victorii Volter

W garderobie Madame Victorii Volter

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na wystawę pt. „W garderobie Madame Victorii Volter” autorstwa Małgorzaty Retkowskiej.

Wystawę można oglądać od 8 stycznia do 1 lutego 2019.
Uroczysty wernisaż wystawy, na którym autorka opowie o swoich eksponatach, odbędzie się w środę 16 stycznia o godz. 18:30 w Galerii Q Centrum Kultury Raszyn.

WSTĘP WOLNY

Wystawa „W garderobie Madame Victorii Volter” jest niekończącym się projektem, który przez estetykę mody historycznej ma na celu zwrócenie uwagi na ekologiczne aspekty degradacji środowiska naturalnego, spowodowanej nienasyconą konsumpcją współczesnego człowieka.
Wystawa to protest przeciwko współcześnie modnej byle jakości „epoki dresu”, brzydocie i tandecie widzianej na szarej ulicy. To protest przeciwko galopującej konsumpcji, która powoduje, że biliony ton, nikomu niepotrzebnych ubrań zatruwają nasze naturalne środowisko. Współczesny „owczy pęd” za modą, powoduje powolne konanie naszej Matki Ziemi.

Przystań tu na chwilę.

Zastanów się.

Pomyśl.

Ile może dać Ci szczęścia coś, co dawno uznałeś za śmiecia?

Up-cykling – radość z odzyskanej faktury, struktury, nieograniczonej ilości bezwartościowej dla innych tkaniny, unikatowych detali, wyrafinowanych aplikacji, ze skomplikowanej w splocie koronki…, to wszystko sprawi, że możesz poczuć się wyjątkowym artystą, tak jak czuję się ja, oddając swoje dzieła Twoim doznaniom estetycznym. W tej wystawie nie znajdziesz walki o rekonstrukcyjną koszerność guzika, ani sprzeczki o dominującą linię w danej dekadzie, nie znajdziesz też miejsca na kłótnie o szlachetność tkaniny… Mam jednak nadzieję, że potrafisz dostrzec jak piękny utraciliśmy Raj – dosłownie i w przenośni. Tyle chciałam powiedzieć Państwu materializując tęsknotę za utraconym pięknem. W mojej wyobraźni nic nie musi się zgadzać, co czyni mnie całkowicie twórczo wolnym człowiekiem.

Małgorzata Retkowska

EXCLUSIVE DESIGN BY Victoria Volter to marka, która została powołana do życia 5 sierpnia 2016 roku przez Małgorzatę Retkowską w hołdzie dla jej stryjecznego dziadka Tadeusza Woltera – warszawskiego, dyplomowanego artysty kaligrafa okresu Dwudziestolecia Międzywojennego, którego wojenne i powojenne losy do dzisiaj są nieznane. Logo marki zaprojektowała warszawska kaligraf Barbara Galińska, tworząc odręczny napis wzorowany na kroju pisma stworzonego przez Tadeusza Woltera.
Marka „Exclusive Design by Victoria Volter” to połączenie twórczości artystycznej zainspirowanej modą historyczną z wykorzystaniem surowców wtórnych i up-cyklingu , nadającej ubraniom drugie, kostiumowe życie. Małgorzata Retkowska, pod pseudonimem Victoria Volter, projektuje kostiumy teatralne, filmowe i okazjonalne.
Kolekcja „Exclusive Design by Victoria Volter” składać się będzie ze stu kostiumów kobiecych, a w przyszłości też męskich, inspirowanych modą historyczną, oznaczonych metkami z logo projektantki i rokiem powstania inspiracji.

Czytaj więcej...
styczeń 2019
Eko-odpowiedzialni

Eko-odpowiedzialni

18 stycznia 2019 o 18:00 zapraszamy do biblioteki na bardzo zielone spotkanie pt. „Eko-odpowiedzialni”. Podczas spotkania odbędzie się pokaz filmu „Zjedz to”, a równolegle eko-warsztaty dla dzieci.

Film „Zjedz to” (oryg. „Just Eat It: A Food Waste Story”, 2014) jest dokumentem, przedstawiającym szerokie konsekwencje masowego marnotrawienia żywności. Twórcy filmu zdecydowali się przez 6 miesięcy nie kupować jedzenia i żywić się wyłącznie produktami, które normalnie trafiłyby na śmietnik. Wynik tego eksperymentu okazał się niezwykle szokujący i zmusił ich do zastanowienia się nad naszym stosunkiem do żywności.

Po seansie zaprosimy Państwa do dyskusji na temat nadmiaru śmieci, segregowania, recyklingu, nowych zasad odbioru odpadów.

Równolegle, podczas seansu i dyskusji, w drugiej czytelni biblioteki odbywać się będą eko-warsztaty dla dzieci w wieku szkolnym – będziemy tworzyć karmniki dla ptaków.

Wstęp wolny!

Organizatorzy: Stowarzyszenie Projekt Raszyn 1809, Gminna Biblioteka Publiczna w Raszynie

Sponsor eko-warsztatów: Hetman

Licencję do wyświetlenia filmu zakupiono dzięki dofinansowaniu ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Czytaj więcej...
styczeń 2019
Bezpłatne kursy języka angielskiego

Bezpłatne kursy języka angielskiego

Moje kompetencje, moje perspektywy

projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Wójt Gminy RASZYN

zaprasza na bezpłatne kursy

języka angielskiego

Realizacja: luty 2019 – lipiec 2020

Skierowane do wszystkich osób w wieku 25 lat i więcej, niezależnie od wykształcenia, mieszkających na terenie województwa mazowieckiego, zainteresowanych nabyciem, uzupełnieniem lub podwyższeniem kompetencji językowych.

Preferowane osoby:

 • o niskich kwalifikacjach
 • zamieszkujące na wsi
 • w wieku 50+
 • które dotychczas nie uczestniczyły we wsparciu oferowanym w tożsamym zakresie w ramach POKL w latach 2013-2015 i/lub w RPO WM 2014–2020

OFERUJEMY

 • -180 godzinne kursy języka angielskiego zakończone egzaminem zewnętrznym

GWARANTUJEMY
wysoki poziom merytoryczny zajęć

 • grupy o małej liczbie uczestników
 • kadrę dydaktyczną o wysokich kwalifikacjach i doświadczeniu
 • bezpłatne materiały szkoleniowe

Zapisy i informacje: Urząd Gminy w Raszynie, ul.

Pokój nr 25 budynek Eko-Raszyn ul Unii Europejskiej 3

Tel. kom. 601978601 zapisy; 227017802 informacje

Czytaj więcej...
styczeń 2019
Informacja dla zarządców i właścicieli nieruchomości nienależących do publicznego zasobu mieszkaniowego

Informacja dla zarządców i właścicieli nieruchomości nienależących do publicznego zasobu mieszkaniowego

Wójt Gminy Raszyn informuje zarządców i właścicieli nieruchomości nienależących do publicznego zasobu mieszkaniowego, położonych na obszarze Gminy Raszyn o zbliżającym się terminie przekazania Gminie informacji dotyczących czynszów najmu lokali mieszkalnych.

Informacja powyższa pozyskiwana jest na podstawie art. 4a ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego ( Dz.U. z 2016r., poz.1610 z późn. zm.).

Terminy przekazywania i wzory dokumentów określone zostały w załączniku nr 1 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 grudnia 2007r. w sprawie określenia danych dotyczących czynszów najmu lokali mieszkalnych nienależących do publicznego zasobu mieszkaniowego, położonych na obszarze gminy lub jego części(Dz. U. z 2007r.,Nr 250, poz. 1873 ).

Dane dotyczące czynszów najmu lokali mieszkalnych nienależących do publicznego zasobu mieszkaniowego, należy składać:

-za I półrocze 2018 r., w terminie do 31 lipca 2018r.,

-za II półrocze 2018 r., w terminie do 31 stycznia 2019r., wg załącznika do niniejszego pisma w Kancelarii tut. Urzędu Gminy, pok. Nr 15 lub za pośrednictwem poczty na adres: Urząd Gminy Raszyn, ul. Szkolna 2A, 05-090 Raszyn.

Sprawę prowadzi:

Bożena Leczkowska tel. 22 701-79-15

email bleczkowska@raszyn.pl

Czytaj więcej...
styczeń 2019
Rusza nabór dla mieszkańców na szkolenia internetowe!

Rusza nabór dla mieszkańców na szkolenia internetowe!

Bezpłatne szkolenia dla mieszkańców obejmują następujące moduły tematyczne:

 1. Rodzic w Internecie
 2. Mój biznes w sieci
 3. Moje finanse i transakcje w sieci
 4. Działam w sieciach społecznościowych
 5. Tworzę własną stronę internetową (blog)
 6. Rolnik w sieci
 7. Kultura w sieci

Szkolenia z programu Ja w interencie będą się odbywać w cyklach 2 x 6 h w grupach do 12 osób. Planowany termin szkoleń: styczeń – kwiecień 2018 r.

Mieszkańców zainteresowanych udziałem w szkoleniachprosimy o zgłaszanie się do LGD Nadarzyn-Raszyn-Michałowice do DNIA 17 STYCZNIA 2019 r.

Ogłoszenie oraz druk zgłoszenia do pobrania poniżej:http://nadarzyn-raszyn-michalowice.pl/rekrutacja-na-szkolenia-program-ja-w-internecie/

Czytaj więcej...
styczeń 2019
Kondolencje

Kondolencje

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o odejściu


śp. Janiny Furmańskiej

wieloletniej sołtys wsi Jaworowa.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się dnia 10 stycznia 2019 roku (czwartek) o godz. 12.00

w kościele pw. Św. Szczepana w Raszynie.

Rodzinie oraz bliskim wyrazy współczucia składają:

Wójt Gminy Raszyn – Andrzej Zaręba

Przewodniczący Rady Gminy Raszyn – Dariusz Marcinkowski

Czytaj więcej...
styczeń 2019
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Zaproszenie do udziału w 27. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Raszynie.

13 stycznia 2019 roku

godzina 12.00 - 19.00

Budynek d. Gimnazjum w Raszynie.

Gramy dla dzieci małych i bez focha
na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych

Czytaj więcej...