Gmina Raszyn

Oficjalny serwis
samorządowy
maj 2019
Spotkanie Rady Warszawskiego Transportu Publicznego

Spotkanie Rady Warszawskiego Transportu Publicznego

Spotkanie Rady WTP przy ZTM z mieszkańcami odbędzie się w dniu 4 czerwca 2019 r. o godz. 17.00 w Centrum Kreatywności „Targowa”, ul. Targowa 56 w Warszawie. Obiekt dostępny jest dla osób z ograniczoną mobilnością, zapewniamy tłumacza Polskiego Języka Migowego oraz pętlę indukcyjną dla osób z aparatami słuchowymi.

Serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału.

źródło: https://www.ztm.waw.pl/

Czytaj więcej...
maj 2019
Rowerowy Maj w Raszynie

Rowerowy Maj w Raszynie

Minął już półmetek akcji ROWEROWY MAJ w naszej gminie. W tym roku od 6 do 31 maja uczniowie Szkoły Podstawowej w Sękocinie oraz klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Raszynie uczestniczą w największej kampanii w Polsce promującej zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci i młodzieży.

Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które - miejmy nadzieję - utrzymają się również po zakończeniu kampanii.

Rowerowy Maj w naszej gminie to przede wszystkim promocja zdrowego trybu życia i przeciwdziałanie ucieczkom młodych w świat niebezpiecznych używek i wirtualnej rzeczywistości.
Rower, rolki, hulajnoga czy deskorolka to przykłady jak można zdrowo, ciekawie i aktywnie spędzać czas. Chcemy przypomnieć dzieciom i młodzieży, że zabawy w wirtualnym świecie można świetnie zastąpić zabawą na świeżym powietrzu. Jazda na rowerze, rolkach, hulajnodze czy deskorolce to świetna alternatywa dla spędzania czasu przed komputerem, tabletem czy telefonem komórkowym. Realny świat, zdrowy wysiłek fizyczny, fajna rywalizacja fair play z kolegami daje wiele dobrych wrażeń i pozytywnych bodźców.

Gmina Raszyn poprzez udział w tej akcji, chciałaby zachęcić także rodziny do wspólnego, zdrowego i aktywnego spędzania czasu. Szanowni Rodzice, pamiętajmy, że wspólne spędzanie czasu z dziećmi i młodzieżą ma nieoszacowaną wartość dla młodego człowieka. Zachęcajmy dzieci i młodzież do jazdy rowerem do szkoły, w miarę możliwości. Natomiast w wolnym czasie, życzymy rodzinom wielu wspólnych, nie tylko rowerowych, udanych wycieczek.

Zasady kampanii ROWEROWY MAJ są bardzo proste: uczniowie, którzy zostali zgłoszeni przez swoich rodziców/opiekunów do udziału w kampanii i którzy w dniach od 6 do 31 maja 2019 roku dotrą na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymują naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Każdy uczestnik kampanii otrzyma symboliczny prezent. Dla najaktywniejszych uczestników i klas przewidziane są nagrody.

Link na stronę kampanii:

https://rowerowymaj.eu/raszyn/

Czytaj więcej...
maj 2019
Wieczór autorski "Szabel"

Wieczór autorski "Szabel"

17 maja o 18:00 zapraszamy do czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszynie (ul. Poniatowskiego 20) na premierę kolejnej, trzeciej już części „Wierszy dla dzieci” autorstwa Szabel. Autorka zinterpretuje swoje najnowsze poezje, a pomiędzy wierszami usłyszymy także piosenki w wykonaniu rozśpiewanej Roksany Grodzickiej.

Serdecznie zapraszamy i małych i dużych! Wstęp wolny.

Po spotkaniu możliwość zakupu tomiku z dedykacją Szabel.

Szabel, czyli Bogumiła Maria Kędziora, wieloletnia członkini klubu literackiego „ Kaliope” działającego przy Centrum Kultury Raszyn, pisze poezje i dla dorosłych i dla dzieci. Swoją pasją chętnie się dzieli, współpracując ze szkołami podstawowymi w Raszynie, Ładach i Mrokowie, gdzie uczestniczy w lekcjach i spotkaniach autorskich. Jest też autorką wierszy do przedstawień okolicznościowych i inspiracji plastycznych.

Czytaj więcej...
maj 2019
XIX Konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”

XIX Konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”

Zapraszamy do udziału w XIX edycji Konkursu Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Ideą konkursu jest identyfikacja i promocja polskich produktów regionalnych, osadzonych głęboko w polskiej tradycji i od lat wytwarzanych tymi samymi metodami i według tych samych receptur. 1 czerwca 2019 r. o godz. 10:00 odbędzie się w Górze Kalwarii wojewódzki etap konkursu. Laureaci etapu wojewódzkiego mają szansę na nominację do konkursu krajowego i do zdobycia PERŁY wręczanej podczas targów w Poznaniu.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: rolnictwo@mazovia.pl do 13 maja 2019 r.

Poniżej link na stronę konkursu gdzie znajdują się karty zgłoszenia i regulaminy:

http://mazowieckie.ksow.pl/news/entry/14313-xix-edycja-konkursu-nasze-kulinarne-dziedzict.html

http://www.produktyregionalne.pl/nkd.php?body=article&name=nkd-dokumenty-do-pobrania&lang=pl

Czytaj więcej...
maj 2019
Udostępnienie Spisu Wyborców

Udostępnienie Spisu Wyborców

SPIS WYBORCÓW zgodnie z art. 36 § 1 Kodeksu Wyborczego udostępniony zostanie do wglądu w terminie między 21 a 8 dniem przed dniem

WYBORÓW DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

zarządzonych na dzień 26 maja 2019 r.

w Urzędzie Gminy Raszyn –pokój 12
(w godzinach pracy urzędu )

Czytaj więcej...
maj 2019
Centrum Kultury Raszyn zaprasza na animowany dokument „Jeszcze dzień życia” /Another Day of Life/

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na animowany dokument „Jeszcze dzień życia” /Another Day of Life/

Reżyseria: Damian Nenow, Raúl de la Fuente
Dubbing polski:
MARCIN DOROCIŃSKI – Ryszard Kapuściski
ARKADIUSZ JAKUBIK – Arturo
OLGA BOŁĄDŹ – Carlotta
TOMASZ BORKOWSKI – Farrusco
Produkcja: Belgia, Hiszpania, Niemcy, Polska, Węgry
Rok produkcji: 2018
Czas trwania: 85 min
Ograniczenie wiekowe: 12+

Film otrzymał m.in.:

Europejska Akademia Filmowa 2018
Najlepszy film animowany Damian Nenow, Raúl de la Fuente

Goya 2019
Najlepszy film animowany

MFF w San Sebastián 2018
Nagroda Publiczności

„Jeszcze dzień życia” to trzymająca w napięciu historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, w której linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie. Zgodnie z książkowym pierwowzorem widz rozpoczyna podróż z Kapuścińskim w 1975 r. od Luandy, stolicy Angoli. Trwa dekolonizacja po portugalskiej rewolucji goździków. Portugalczycy opuszczają w pośpiechu luksusowe dzielnice miasta. Przeraża ich widmo ataku na stolicę kraju. Pakują cały swój dobytek w drewniane skrzynie. W Luandzie zamykane są sklepy, znikają służby porządkowe, rosną góry śmieci. Kapuściński z opuszczonego miasta codziennie nadaje depesze do Polskiej Agencji Prasowej. W końcu wyrusza w śmiertelnie niebezpieczną podróż w głąb kraju. Ledwo uchodząc z życiem, zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, które będą wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. Czy reporter może zataić sensacyjne odkrycie dla dobra wyższej sprawy?

Polecamy informacje prasowe dystrybutora.

21 maja (wtorek) godz. 19:00
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

Bezpłatne bilety wstępu do pobrania ze strony Biletyna.pl lub w recepcji CKR. *

* Rezerwacja miejsc dotyczy sektora B widowni – usytuowanego na wprost ekranu (UWAGA: pierwszy rząd B1 znajduje się 3m od ekranu).
Na miejsca w sektorach A, C i D obowiązuje wstęp wolny poza rezerwacją.

Czytaj więcej...
maj 2019
Centrum Kultury Raszyn zaprasza dzieci na spotkanie młodych melomanów w programie „Taneczny kalejdoskop”

Centrum Kultury Raszyn zaprasza dzieci na spotkanie młodych melomanów w programie „Taneczny kalejdoskop”

Poranek młodego melomana: TANECZNY KALEJDOSKOP

Centrum Kultury Raszyn zaprasza dzieci na spotkanie młodych melomanów w programie pt. „ Taneczny kalejdoskop

Czy chcecie poznać Andzię, co zawsze chodziła tanecznym krokiem? To bardzo miła dziewczyna, w dodatku zakochana w Warszawie i tańcu. I marząca, by pewnego dnia wystąpić na scenie teatru muzycznego. Historię Andzi opowie para tancerzy, którym towarzyszyć będzie zespół instrumentalny, złożony z fortepianu i saksofonu. Będzie dużo rytmicznej muzyki, przebojów dawnej Warszawy, kolorów, wspólnego tańca i zabaw. Zapraszamy!

WYKONAWCY:
Agnieszka Darkowska – taniec
Łukasz Paciorek – taniec
Michał Borowski – saksofony
Piotr Iwański- fortepian
Barbara Szczęsna-Remisz – scenariusz, prowadzenie

19 maja (niedziela) godz. 11:00
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

Miejsca numerowane. Bilety w cenie 5 zł w sprzedaży internetowej na portalu Biletyna.pl a także w recepcji CKR

Piotr Iwański – pianista, aranżer, jazzman, swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem Wojciecha Majewskiego, Michała Tokaja, Andrzeja Jagodzińskiego, Marcina Banaszka. Związany z zespołami Grzeczni Chłopcy, Grant&Sawa, Michał Skwierczyński Quartet. Współpracuje z Filharmonią Narodową, Centrum Nauki Kopernik, Teatrami warszawskimi.

Michał Borowski – saksofonista, kompozytor, aranżer i nauczyciel. Absolwent Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2006 rok – dyplom na Wydziale Kompozycji, Aranżacji, Edukacji i Jazzu). Jako muzyk studyjny współpracował z takimi artystami, jak Leszek Możdżer, Włodek Pawlik, Zbigniew Namysłowski, Hiram Bullock, Mirosław Muzykant, Joachim Mencel, Paul Anka, Janusz Stokłosa, Adam Sztaba, Robert Chojnacki, Renata Dąbkowska, Bogusław Mec, Alicja Majewska, Irek Dudek oraz Wanda Kwietniewska.

Agnieszka Darkowska – aktorka, tancerka. Tańczy w technikach zakresu Street Dance, również taniec jazzowy i współczesny. Laureatka Polskiboogie woogie 2007 oraz Waacking4. Współpracowała z Teatrem Polskim, Teatrem 6. piętro. Obecnie gra i tańczy w musicalu „Bodo” z Dariuszem Kordkiem oraz kabarecie muzycznym „Pożar w Burdelu” w Teatrze Warszawy.

Łukasz Paciorek – tancerz, choreograf. Współpracuje z warszawskimi teatrami, Filharmonią Narodową. Tańczy taniec współczesny, musical dance, jazz, boogie woogie, new style.

PROGRAM
Henryk Kuźniak muzyka z fimu Vabank
Carlos Di Sarli Verdemar
Włodzimierz Nahorny Jej portret
Waldemar Kazanecki Walc Barbary z filmu Noce i Dnie
Bolesław Mucman Dziś panna Andzia ma wychodne
Henryk Wars Nic o tobie nie wiem z filmu Włóczęgi
Jerzy Petersburski Tango andrusowskie
Albert Harris Nie masz cwaniaka
Polka warszawska – muzyka tradycyjna
Henryk Wars Już taki jestem zimny drań
Django Reinhardt Minor Swing
Benny Goodman Sing sing
Noel Gay Lambeth walk

Czytaj więcej...
maj 2019
KawaŁyk Kultury - koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki

KawaŁyk Kultury - koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na Łyk Kulturalnej Kawy do Galerii Q.

W programie:
– prelekcja Kazimierza Pacuskiego pt. „Dzieje Mazowsza”,
– koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

Wystąpią:
Maria Brzukała – sopran
Rafał Kuźma – baryton
Joanna Błażej- Łukasik – fortepian, słowo wiążące

11 maja (sobota) godz. 18:00
Galeria Q Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

WSTĘP WOLNY

Czytaj więcej...
maj 2019
Centrum Kultury Raszyn zaprasza na thriller „Winni” /Den skyldige/

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na thriller „Winni” /Den skyldige/

Reżyser: Gustav Möller
Występują: Jakob Cedergren, Jessica Dinnage, Omar Shargawi
Kraj produkcji: Dania
Rok produkcji: 2018
Czas trwania: 85 min
Ograniczenie wiekowe: 12+

Film obsypany nagrodami i nominacjami, m.in.:

Camerimage 2018
Konkurs Debiutów Reżyserskich – Najlepszy debiut reżyserski Gustav Möller

Sundance 2018
Nagroda Publiczności – Najlepszy dramat zagraniczny Gustav Möller

MFF w Salonikach 2018
Nagroda Indywidualna – Najlepszy aktor Jakob Cedergren
Nagroda Publiczności – Dla fimu w konkursie międzynarodowym Gustav Möller

MFF w Valladolid 2018
Nagroda Indywidualna – Najlepszy scenariusz Gustav Möller
Nagroda Specjalna – Nagroda Złotych Blogów Gustav Möller

Robert 2019 – nagrody duńskiej akademii filmowej
Najlepszy film Gustav Möller, Lina Flint
Najlepszy aktor Jakob Cedergren
Najlepsza aktorka drugoplanowa Jessica Dinnage
Najlepszy reżyser Gustav Möller
Najlepszy scenariusz oryginalny Emil Nygaard Albertsen, Gustav Möller
Najlepszy dźwięk Oskar Skriver
Najlepszy montaż Carla Luffe Heintzelmann

„Winni” to skandynawski dreszczowiec, sensacja festiwali w Sundance i Rotterdamie, gdzie zdobył nagrody publiczności. Trzymający w napięciu, pełen zwrotów akcji thriller, budujący gęstą atmosferę z oszczędnych, starannie wyważonych środków, klimatem i precyzją przywołujący na myśl „Locke’a” z Tomem Hardym.

Rutynowy wieczór przy telefonie alarmowym. Operator odbierający dziś połączenia – były funkcjonariusz policji – z niecierpliwością czeka na zbliżający się koniec zmiany. Pijani imprezowicze, niedzielni kierowcy, blokujący numer żartownisie – irytacja policjanta rośnie, do momentu, kiedy odbiera telefon od spanikowanej kobiety. Została porwana, a samochód, w którym się znajduje, jedzie w nieznanym kierunku. Gdy połączenie zostanie gwałtownie przerwane, mężczyzna nie opuszczając pokoju rusza kobiecie na ratunek, polegając wyłącznie na swoim doświadczeniu, intuicji i… telefonie.

W „Winnych” każda sekunda filmu, każdy grymas, spojrzenie czy dźwięk, łączą się w mistrzowską całość, prowadzącą do zaskakującego zakończenia.

7 maja (wtorek) godz. 19:00
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

Bezpłatne bilety wstępu do pobrania ze strony Biletyna.pl lub w recepcji CKR. *

* Rezerwacja miejsc dotyczy sektora B widowni – usytuowanego na wprost ekranu (UWAGA: pierwszy rząd B1 znajduje się 3m od ekranu).
Na miejsca w sektorach A, C i D obowiązuje wstęp wolny poza rezerwacją.

Czytaj więcej...