Gmina Raszyn

Oficjalny serwis
samorządowy
marzec 2017
Centrum Kultury Raszyn zaprasza na film pt. „Wołyń”

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na film pt. „Wołyń”

Reżyseria i scenariusz: Wojciech Smarzowski
Obsada: Michalina Łabacz, Arkadiusz Jakubik, Wasyl Wasylik, Adrian Zaremba, Lech Dyblik, Jacek Braciak, Izabela Kuna
Dystrybucja: Forum Film Poland
Gatunek: dramat / historyczny
Ograniczenie wiekowe: +15

Akcja filmu „Wołyń” rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkanej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.

5 kwietnia (środa) godz. 18:30
Centrum Kultury Raszyn, Al. Krakowska 29A
Wstęp wolny!

Czytaj więcej...
marzec 2017
Wołyń i Małopolska Wschodnia w latach 1938-1943 – przyczyny tragedii

Wołyń i Małopolska Wschodnia w latach 1938-1943 – przyczyny tragedii

Centrum Kultury Raszyn zaprasza
na spotkanie z cyklu „Wieczór z historią”

pt. „Wołyń i Małopolska Wschodnia w latach 1938-1943 – przyczyny tragedii”

Na program składa się żywa pod względem toku narracyjnego prelekcja ilustrowana ikonograficznymi materiałami multimedialnymi.

 1. Przedstawienie stosunków ukraińsko-polskich w okresie II Rzeczypospolitej;
 2. Omówienie działających w kraju na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych organizacji nacjonalistów ukraińskich;
 3. Określenie sytuacji ludności polskiej na terenie Wołynia i Małopolski Wschodniej po agresji ZSRR i Niemiec na Polskę;
 4. Przedstawienie wydarzeń na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1941- 1943;
 5. Literatura i filmy o wydarzeniach zwanych „rzezią wołyńską” w Polsce;
 6. Omówienie realizacji filmu w reż. Dariusza Marka Srzednickiego pt. „Ukraiński rapsod” prod. Wytwórni Filmowej Cinema Factory z Wrocławia, 2012 r.

Prelegent: Dariusz Marek Srzednicki – reżyser, scenarzysta, historyk.

Czas spotkania: 70 min.

4 kwietnia (wtorek) godz. 17:30
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

WSTĘP WOLNY!

Czytaj więcej...
marzec 2017
Obłoczni, czyli sen Chopina

Obłoczni, czyli sen Chopina

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na spektakl
pt. „Obłoczni, czyli sen Chopina”

Autor sztuki:
Grzegorz Walczak

Reżyseria i wykonanie:Olgierd Łukaszewiczw roli Fryderyka Chopina
Henryk Talar w roli Juliana Fontany
Grzegorz Walczak

Muzyka:
Fryderyk Chopin (w twórczej aranżacji Marii Pomianowskiej)
Julian Fontana

Muzycy:Maria Pomianowska – śpiew, sarangi, kamancze, gadułka, er-hu, morin-hur, suka fidel
Gwidon Cybulski – śpiew, balafon, bęben, cymbały
Ewa Beata Ossowska – fortepian

Zamierzeniem autora jest ukazanie twórczości Chopina za pomocą niecodziennego chwytu literackiego (fantasy w połączeniu z dokumentalistyką biograficzną) i z odmiennej niż zwykle perspektywy muzycznej. Rzecz oparta jest na faktach z życia Chopina i jego wieloletniego przyjaciela – Juliana Fontany – rówieśnika, osobistego powiernika, kopisty, wydawcy i popularyzatora dzieł Mistrza, podróżnika, tłumacza „Don Kichota”, autora prac z zakresu ortografii, astronomii, a także kompozytora – prawdziwego człowieka renesansu, którego życie było niezwykle burzliwe i barwne, w końcu niezwykle dramatyczne.

2 kwietnia (niedziela) godz. 19:00
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

Bilety w cenie 20 zł, 10 zł (seniorzy, uczniowie oraz studenci) w sprzedaży od 29 do 30 marca w godz. 17:00 – 19:00 oraz godzinę przed spektaklem.

Czytaj więcej...
marzec 2017
Czerwony Kapturek

Czerwony Kapturek

Bajka pt. „Czerwony Kapturek”
na podstawie tekstu Jana Brzechwy

Kto nie zna opowieści o małej dziewczynce, która wędrując przez las do chorej babci spotyka na swojej drodze groźnego wilka? Chyba nie ma takiej osoby!

CZERWONY KAPTUREK to klasyczna bajka w całkowicie nowej wersji – opowiedziana lekko, barwnie
i z humorem. Dzięki pięknym kostiumom, radosnej muzyce i fantazyjnej leśnej scenografii, Dzieciom nie jest straszny nawet groźny acz uroczy Wilk! Szalona Babcia, rycerski Gajowy i opiekuńcza Mateczka przeprowadzą Najmłodszą Widownię przez pełną zabawnych zwrotów akcji bajkę.

Obsada:
Czerwony Kapturek – Katarzyna Słomska
Babcia – Katarzyna Słomska
Narrator – Mariola Kuźnik
Mateczka – Mariola Kuźnik
Gajowy – Mariola Kuźnik
Wilk – Paweł Wiśniewski

reżyseria i scenografia – Katarzyna Słomska
muzyka i aranżacja: Tomasz Frączek

2 kwietnia 2017 (niedziela) godz. 13
Centrum Kultury Raszyn, Al. Krakowska 29A
Wejściówki w cenie 5 zł w sprzedaży godzinę przed spektaklem.

Czytaj więcej...
marzec 2017
Teatrzyk dla dzieci w „Świetliku”

Teatrzyk dla dzieci w „Świetliku”

25 marca, w sobotę, tradycyjnie o godz. 15.00 zapraszamy dzieci do Świetlicy, przy ul. Spokojnej 23 w Rybiu, na przestawienie teatralne „Pani Wiosna radosna”. To kolejne spotkanie z cyklu „Cztery pory roku”. Jak zwykle wystąpi w nim ciekawski Świstak, który dzięki Pani Wiośnie zabierze się do wiosennych porządków. Będą ciekawe dialogi, ładne piosenki, dużo humoru i świetnej zabawy. Zapraszamy! Wstęp wolny!

Czytaj więcej...
marzec 2017
Posprzątaj sam po swoim czworonogu

Posprzątaj sam po swoim czworonogu

Pokryte psimi odchodami chodniki, trawniki, ulice, parki itp. to typowo obecnie widok - zwłaszcza teraz, kiedy nie ma już śniegu, a świat zaczyna powoli, opornie się zielenić.

Zastanówmy się, czy sprawi nam przyjemność wchodzenie w psie kupy, którymi nasze pupile zanieczyszczają każde wolne miejsce na trawniku, chodniku czy placu?

Co kilka kroków trafiamy na psie odchody. Na chodnikach, trawnikach, w piaskownicach zalegają ich dziesiątki. Właściwie należałoby sprecyzować, że to nie psia kupa jest problemem, ale fakt jej nie sprzątania.

Zanieczyszczenia pozostawione przez zwierzęta wpływają w sposób odczuwalny na komfort życia. Pomijając względy często estetyczne i higieniczne, trzeba pamiętać również o zagrożeniu epidemiologicznym dotykającym zarówno ludzi jak i naszych pupili. W psich odchodach mogą występować różnego rodzaju szkodliwe dla ludzi i zwierząt drobnoustroje wywołujące choroby.

Pamiętajmy, aby wychodząc ze swoim czworonogiem na spacer zabrać ze sobą rzeczy umożliwiające sprzątnięcie psich odchodów. Nie wstydźmy się sprzątać po swoich pupilach.

Psie odchody można sprzątnąć ręką uzbrojoną w torebkę foliową, specjalną łopatką lub innym przez siebie przygotowanym narzędziem, np. kawałkiem tektury, następnie przełożyć do torebki, także foliowej, i wrzucić do najbliższego ulicznego kosza na śmieci.

Pamiętajmy!

 1. Zgodnie z przyjętą przez Radę Gminy Raszyn, uchwałą nr X/95/15 z dnia 30 czerwca 2015 r. r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Raszyn, na właścicieli zwierząt nałożono obowiązek usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta (Rozdział 6 §24 pkt. 2), tj. "Obowiązkiem osób utrzymujących zwierzęta domowe jest usuwanie zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta w obiektach i na innych terenach przeznaczonych do użytku publicznego a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych i skwerach".
 2. Kto nie wykonuje obowiązków określonych w regulaminie podlega karze grzywny, przewidzianą przepisami prawa. Za niewypełnienie obowiązku, jakim jest usunięcie odchodów pupila np. z chodnika Policja może ukarać właściciela mandatem karnym w wysokości do 500,00 zł zgodnie z art. 145 kodeksu wykroczeń.
 3. Często zdarza się, że zwracając uwagę właścicielowi psa, aby sprzątnął pozostawione po swoim pupilu nieczystości, jesteśmy ignorowani lub słyszymy różnego rodzaju nieprzyjemne komentarze. Jednak każdy z nas ma pełne prawo domagać się, aby właściciel czworonoga posprzątał po swoim zwierzaku. Jeśli tego nie zrobi, sprawę można zgłosić na Policję, w celu ukarania osoby łamiącej prawo.
Czytaj więcej...
marzec 2017
List Prezesa KRUS do Rolników

List Prezesa KRUS do Rolników

Szanowni Rolnicy,

przed rozpoczęciem kolejnego sezonu agrotechnicznego pragnę zwrócić Państwa uwagę
na bezpieczeństwo pracy z powszechnie stosowanymi nawozami i środkami ochrony roślin,
zapewniającymi wysokie i dobre jakościowo plony płodów rolnych.

Wykorzystując w swoich gospodarstwach nawozy i pestycydy, są Państwo narażeni na ich negatywne
oddziaływanie. Substancje chemiczne mogą wnikać do organizmu człowieka i zwierząt przez drogi
oddechowe, układ pokarmowy i skórę, powodując ostre lub przewlekłe zatrucia objawiające się
wieloma dolegliwościami psychofizycznymi, a nawet śmiercią.

Aby zmniejszyć ryzyko ich negatywnego oddziaływania, szczególnie przestrzegajcie Państwo
następujących zasad:

 • nabywajcie środki ochrony roślin tylko u sprawdzonych i wiarygodnych dostawców, w oryginalnych i szczelnie zamkniętych opakowaniach z etykietą w języku polskim, zawierającą czytelną i trwałą instrukcję użytkowania, datę produkcji oraz okres ważności;
 • nie transportujcie takich środków jednocześnie z ludźmi, zwierzętami i artykułami spożywczymi, płodami rolnymi oraz paszami;
 • przechowujcie te substancje w oryginalnych opakowaniach, w wydzielonym, oznakowanym pomieszczeniu zamkniętym na klucz, ze sprawną wentylacją, oświetleniem i zmywalną podłogą; resztki pestycydów i opróżnione po nich opakowania są silnie toksycznymi odpadami i nie wolno ich wykorzystywać ponownie, należy je zwrócić do miejsca zakupu;
 • używajcie sprawnego technicznie sprzętu, posiadającego aktualne atesty bezpieczeństwa;
 • stosujcie środki ochrony indywidualnej w postaci ubrania ochronnego, rękawic, obuwia, gogli oraz ochron układu oddechowego;
 • oznakujcie opryskane pole i bezwzględnie przestrzegajcie okresów prewencji i karencji;
 • nie przechowujcie środków ochrony roślin w budynkach mieszkalnych i inwentarskich, spichlerzach, garażach, sieniach czy stodołach.

Pamiętajcie Państwo, że zabiegi agrotechniczne z użyciem chemicznych środków mogą wykonywać
jedynie osoby dorosłe, zdrowe, posiadające odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Nie zapominajcie
też, że wrażliwość na zatrucie pestycydami wzrasta, jeżeli na organizm działają jednocześnie leki,
alkohol, rozpuszczalniki, farby, a nawet używki, takie jak tytoń czy kawa.

Życzę Państwu w nadchodzącym sezonie efektywnej i bezpiecznej pracy oraz wysokich plonów.

Adam Sekściński

Czytaj więcej...