Gmina Raszyn

Oficjalny serwis
samorządowy
lipiec 2017
Gminny Ośrodek Sportu w Raszynie serdecznie zaprasza dzieci i młodzież na wakacje z GOS

Gminny Ośrodek Sportu w Raszynie serdecznie zaprasza dzieci i młodzież na wakacje z GOS

Sportowe wakacje z Gminnym Ośrodkiem Sportu w Raszynie. Dla dzieci i młodzieży przygotowaliśmy ofertę, która pozwoli na spędzenie czasu w aktywny sposób. Basen oraz siłownia wracają do Waszej dyspozycji już od 3 lipca. Specjalnie dla Was niższe ceny biletów. Tymczasem zachęcamy do korzystania z boisk Orlików oraz Wronika. Sztuczna plaża uprzyjemni czas w upalne dni, a siłownia w parku jordanowskim pozwoli zadbać o kondycję. Zapraszamy i życzymy udanych oraz pogodnych wakacji.

Czytaj więcej...
czerwiec 2017
Plenerowe Kino w Parku Raszyńskim - „Idy Marcowe”

Plenerowe Kino w Parku Raszyńskim - „Idy Marcowe”

Centrum Kultury Raszyn we współpracy z WPR Media

zaprasza do Plenerowego Kina w Parku Raszyńskim

na thriller polityczny pt. „Idy Marcowe” /The Ides of March/

Reżyser: George Clooney
Występują: GEORGE CLOONEY, RYAN GOSLING, PAUL GIAMATTI, MARISA TOMEI, EVAN RACHEL WOOD
Kraj produkcji: USA
Rok produkcji: 2011
Czas trwania: 98 min
Ograniczenie wiekowe: +16

8 lipca (sobota) godz. 21:30
Park Raszyński, wejście od ul. J.Wybickiego

WSTĘP WOLNY !

Film wyświetlamy w wersji językowej z polskim lektorem.
Organizator zapewnia leżaki dla widzów. Można też wziąć własne krzesełka i kocyki.

Thriller w reżyserii George’a Clooneya, którego światowa premiera uświetniła otwarcie Festiwalu Filmowego w Wenecji 2011.

Trzymająca w napięciu historia pokerowej rozgrywki kandydata na prezydenta USA – Mike Morrisa (laureat Oscara, George Clooney) z czyhającymi na każde jego potknięcie przeciwnikami (Paul Giamatti) i wszędobylskimi dziennikarzami (m.in.: Marisa Tomei). Szanse na elekcję pretendenta o bujnej przeszłości staną pod znakiem zapytania, kiedy w jego sztabie pojawi się asystentka, emanująca młodzieńczym entuzjazmem i erotyzmem (Evan Rachel Wood). Dziewczyna szybko zawróci w głowie młodemu, błyskotliwemu doradcy Morrisa (nominowany do Oscara Ryan Gosling) i pozna najskrzętniej skrywane tajemnice kampanii.

Idy Marcowe otrzymały nominację do Oscara® 2012 za najlepszy scenariusz adaptowany. Film był nominowany do Złotych Globów za rok 2011 w 4 kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor– Ryan Gosling, najlepsza reżyseria i najlepszy scenariusz.

Czytaj więcej...
czerwiec 2017
Muzyczne Lato Z Pruszkowianką

Muzyczne Lato Z Pruszkowianką

Warsztaty Muzyczne i Koncert

2 lipca (niedziela) 2017
godz. 16:00
Park w Raszynie
Organizator – Starostwo Powiatowe w Pruszkowie.

W razie niepogody zapraszamy
do Świetlicy Środowiskowej w Rybiu,ul. Spokojna 23

Czytaj więcej...
czerwiec 2017
Letnie Kino CKR „Polowanie”

Letnie Kino CKR „Polowanie”

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na dramat obyczajowy pt. „Polowanie” /Jagten/.

Reżyser: Thomas Vinterberg
Występują: MADS MIKKELSEN, ALEXANDRA RAPAPORT
Kraj produkcji: Dania/Szwecja
Rok produkcji: 2012
Czas trwania: 115 min
Ograniczenie wiekowe: +16

Film wyświetlamy w wersji językowej z polskim lektorem.

Niewinne kłamstwo małoletniej podopiecznej zmienia w piekło życie nauczyciela z prowincji (Mads Mikkelsen). Mężczyzna staje się celem nagonki lokalnej społeczności, która z góry uznaje go winnym i postanawia na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość. Błyskotliwy thriller Thomasa Vinterberga, z poruszającą i zapadającą w pamięć rolą Madsa Mikkelsena, był jedną z największych sensacji ostatniej edycji MFF w Cannes, zdobywając trzy nagrody: dla najlepszego aktora, Jury Ekumenicznego oraz Vulcain Prize za zdjęcia Charlotte Bruus Christensen. „Polowanie” jest laureatem British Independent Film Award dla najlepszego filmu zagranicznego oraz Nagrody Publiczności MFF w Vancouver. Obraz został również nominowany do BAFTA w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Jeden z najlepszych filmów roku” – The Telegraph
Wybitny” – The Observer
Nie będziesz mógł oderwać oczu od ekranu” – Metro
Ponadczasowy…Ludzie muszą pójść i zobaczyć ten film” – BBC Film 2012
Wielki powrót Thomasa Vinterberga” – Ekstra Bladet
Wspaniała rola Mikkelsena” – Sunday Telegraph

Polowanie” to poruszający film, który pokazuje, jak kłamstwo staje się prawdą, a plotka, niedopowiedzenie i zła wola mogą dać początek polowaniu na czarownice i, w efekcie, zrujnować czyjeś życie. Lucas, były nauczyciel, jest zmuszony zacząć życie od nowa po stracie pracy i trudnym rozwodzie z żoną. Gdy sprawy wydają się powoli powracać na właściwe tory, nieoczekiwane wydarzenie rujnuje wszystko. Oszczercza pogłoska wywołuje zbiorową histerię, a Lucas musi stawić czoła kłamstwu, by wyjść z opresji z życiem i odzyskać utraconą godność.

W pewną ciemną zimową noc 1999 roku, ktoś zapukał do moich drzwi. Gdy otworzyłem, zobaczyłem znanego duńskiego psychologa dziecięcego, który stał
w śniegu z jakimiś dokumentami w rękach i bredził coś o dzieciach i ich fantazjach. Mówił o zjawisku stłumionej pamięci i, co było dużo bardziej niepokojące, o swojej teorii, która zakłada, że myśl jest jak wirus. Nie wpuściłem go do środka i nie przeczytałem dokumentów, które przyniósł ze sobą. Pożegnałem go i poszedłem spać. Dziesięć lat później potrzebowałem pomocy psychologa. Zadzwoniłem do niego i, w ramach spóźnionej grzeczności, przeczytałem te dokumenty. Zaniemówiłem z wrażenia. Poczułem, że to jest niesamowita historia, którą koniecznie trzeba opowiedzieć. Historia o współczesnym polowaniu na czarownice. „Polowanie” jest rezultatem tego, co wtedy przeczytałem.” – Thomas Vinterberg

11 lipca (wtorek) godz. 19:00
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

WSTĘP WOLNY !

Czytaj więcej...
czerwiec 2017
Letnie Kino CKR „Śmietanka towarzyska”

Letnie Kino CKR „Śmietanka towarzyska”

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na komedię pt. „Śmietanka towarzyska” /Café Society/.

Reżyser: WOODY ALLEN
Występują: JESSE EISENBERG, STEVE CARELL, KRISTEN STEWART, BLAKE LIVELY, i in.
Kraj produkcji: USA
Rok produkcji: 2016
Czas trwania: 96 min
Ograniczenie wiekowe: +12

Film wyświetlamy w wersji językowej z polskim lektorem.

Komedia romantyczna napisana i wyreżyserowana przez Woody’ego Allena. Jest to już 46 film tego twórcy. Akcja rozgrywa się w latach 30. ubiegłego stulecia, a jej tłem są modne kluby nocne, eleganckie przyjęcia i malownicze zakątki Nowego Jorku i Los Angeles. O popis najwyższej klasy aktorstwa, jak zwykle u Allena, zadbała plejada znakomitości. A wśród nich m.in. nominowani do Oscara i Złotego Globu – Jesse Eisenberg („The Social Network”) i Steve Carell („Foxcatcher”), jedna z najpopularniejszych aktorek młodego pokolenia, nagrodzona Cezarem Kristen Stewart („Zmierzch”) oraz Blake Lively („Wiek Adaline”), Corey Stoll („O północy w Paryżu”, „Ant-Man”, seria „House of Cards”), Anna Camp („Służące”) i Parker Posey („Nieracjonalny mężczyzna”).

Bobby (Jesse Eisenberg) jest wrażliwym romantykiem z Bronxu. Licząc na spełnienie marzeń o wielkiej karierze, wyrusza w podróż do Los Angeles, gdzie zaczyna pracę u swojego wujka Phila (Steve Carrell) – agenta topowych gwiazd Hollywood. Na miejscu poznaje piękną sekretarkę Vonnie (Kristen Stewart). Chłopak bez pamięci zakochuje się w dziewczynie, nie wiedząc jeszcze, że ta znajomość wywróci jego życie do góry nogami.

Śmietanka towarzyska” osadzona jest w Nowym Jorku oraz Hollywood, opowieść ta stanowi panoramę losów wielu postaci, wśród których znajdują się zarówno wielkie gwiazdy kina, poszukujący nowych podbojów milionerzy oraz uwielbiający towarzyski zgiełk amanci, jak i intelektualni profesorowie, normalne pracujące dziewczyny oraz prości chłopcy aspirujący do podboju otaczającego ich świata. Podobnie jak w wielu klasycznych powieściach, wszystkie wątki „Śmietanki towarzyskiej” snuje odpowiednio wysławiający się narrator, stanowiący w tym przypadku alter ego samego autora filmu. Z tego względu Allen zadecydował, że sam podejmie się tego wyzwania i użyczył narratorowi własnego, rozpoznawalnego przez każdego miłośnika kina głosu.

Oryginalny tytuł „Café Society” (pol. „śmietanka towarzyska”) odnosi się do bywalców i bywalczyń salonów, arystokratów, artystów oraz celebrytów, którzy w ostatnich dekadach XIX wieku i pierwszych kilkudziesięciu latach XX stulecia gromadzili się tłumnie w modnych kawiarenkach i restauracjach Nowego Jorku, Paryża oraz Londynu. Określenie to zyskało na popularności w latach 30 XX wieku w Nowym Jorku, mieście wychodzącym z dopiero co zakończonego okresu Prohibicji oraz wstępującym bezceremonialnie na ścieżkę dziennikarstwa tabloidowego, którego przedstawiciele z wielką chęcią pisywali o poczynaniach ludzi należących do „śmietanki towarzyskiej”. W tamtych czasach w Nowym Jorku funkcjonowały dziesiątki oszałamiających cenami i wystrojami klubów; w niektórych nieco bardziej ceniących sobie rozgłos przybytkach właściciele zatrudniali ogromne orkiestry, liczące sobie nawet pięćdziesiąt osób. Każdej nocy noszone dumnie smokingi i suknie wieczorowe wirowały w tanecznych uściskach po nowojorskich parkietach, krążąc pomiędzy uwielbianymi klubami jazzowymi na Greenwich Village oraz legendarnymi miejscami spotkań w śródmieściu, takimi jak El Morocco. Nie wspominając już nawet o kultowym Cotton Club zlokalizowanym w Harlemie, na 142 ulicy.

4 lipca (wtorek) godz. 19:00
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

WSTĘP WOLNY !

Czytaj więcej...
czerwiec 2017
Debata o bezpieczeństwie

Debata o bezpieczeństwie

Zapraszamy mieszkańców Gminy Raszyn na debatę społeczną. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu spotkań z mieszkańcami pod nazwą „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”.

Debata odbędzie się 22 czerwca 2017 roku w godz. 18.00 – 20.00 w Raszyńskim Centrum Kultury przy Al. Krakowskiej 29A.

Debata organizowana jest w związku z realizacją rządowego programu „Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016-2017”.

Czytaj więcej...
czerwiec 2017
Organizacja komunikacji w okresie wakacyjnym

Organizacja komunikacji w okresie wakacyjnym

od 24.06.2017 (sobota) do 31.08.2017 (czwartek)

W związku z rozpoczęciem okresu wakacyjnego i ograniczonym popytem na usługi przewozowe wprowadzone zostaną poniższe ograniczenia w kursowaniu komunikacji miejskiej:

 • w komunikacji tramwajowej od dnia 25.06 br.:
 1. zawieszenie kursowania linii 4, 11, 13, 23, 25, 44
 2. zawieszenie kursów skróconych linii 2 (Metro Młociny – Tarchomin Kościelny)
 3. zmiana częstotliwości kursowania linii 1, 9, 17, 31, 33 z 4 min na 6 min
 4. zmiana częstotliwości kursowania linii 3, 6, 7, 10, 14, 15, 18, 20, 22, 24, 26, 27, 28, 35 z 8 min na 12 min
 • w komunikacji autobusowej od dnia 24.06 br.:
 1. zawieszenie kursowania linii: 201, 205, 256, 304, 314, 320, 323, 332, 334, 379, 412
 2. zawieszenie kursowania linii tylko w dni wolne od pracy: 195, 196, 214, 262
 3. zawieszenie kursów szkolnych linii: 115, 153, 163, 164, 326
 4. zawieszenie wybranych kursów linii: 114, 120, 162, 401, 411, 504, 519, 522
 5. wprowadzenie rozkładów wakacyjnych linii: 102, 104, 105, 108, 110, 112, 119, 121, 128, 131, 141, 166, 170, 172, 173, 176, 178, 179, 181, 182, 183, 185, 186, 188, 190, 191, 194, 202, 211, 212, 262, 338, 502, 503, 507, 509, 511, 512, 516, 518, 521, 523, 527, E-1, E-2, E-7, E-9
 6. zasilenie linii 735 w dni wolne od pracy
 7. tymczasowa zmiana trasy (w zastępstwie za zawieszone linie): 154, 156, 157
 • w komunikacji autobusowej od dnia 01.07 br.:
 1. wprowadzenie rozkładów wakacyjnych linii: 124, 139, 140, 340, 700, 701, 702, 704, 708, 709, 710, 712, 713, 714, 715, 719, 723, 724, 727, 729, 731, 738, 739, 742
 • w kursowaniu pociągów metra od dnia 26.06 br.:
 1. zmieniona zostanie częstotliwość kursowania (szczyt/międzyszczyt/sobota/święto): linii M1 - 2:50/4:00/4:50/5:30 min
 2. zmieniona zostanie częstotliwość kursowania (szczyt/międzyszczyt/sobota/święto): linii M2 - do dn. 23.07 br. bez zmian (tj. 2:50/6:00/6:30/7:30 min), od dn. 24.07 br. 3:30/6:00/6:30/7:30 min

Więcej informacji na stronie http://ztm.waw.pl/

Czytaj więcej...
czerwiec 2017
Wycinka drzew – nowelizacja przepisów obowiązujących od dnia 17.06.2017 r.

Wycinka drzew – nowelizacja przepisów obowiązujących od dnia 17.06.2017 r.

Od dnia 17.06.2017 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody (Dz. U. z 2017 r. poz. 1074) a z nią n/w zmiany:

 1. Obowiązek zgłaszania przez właściciela nieruchomości zamiaru usunięcia drzew, których obwody pni na wysokości 5cm przekraczają 80cm (dot. topól, wierzb, klonów jesionolistnych, klonów srebrzystych), 65cm (dot. kasztanowców zwyczajnych, robinii akacjowych, platanów klonolistnych) oraz 50cm (dot. pozostałych drzew).
  We wskazanych przypadkach możliwość usunięcia drzewa nastąpi dopiero w przypadku braku sprzeciwu ze strony odpowiedniego organu (wójta, burmistrza, prezydenta miasta).
  Obowiązek zgłoszenia zamiaru usunięcia nie dotyczy krzewów.
  Zamiar usunięcia drzewa, trzeba zgłosić gminie, inaczej zostaną naliczone kary.
 1. Zgłoszenie zawiera: imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte, oraz rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości
 1. Organ przyjmujący zgłoszenie zobligowany został do przeprowadzenia oględzin przeznaczonych do usunięcia drzew w terminie 21 dni od dnia ich zgłoszenia, podczas których zostanie ustalony gatunek drzew oraz ich obwody na wysokości 5cm. Z oględzin sporządzany będzie protokół, którego zapis utraci moc po upływie 6 miesięcy od dnia jego sporządzenia (w przypadku nieusunięcia drzew w powyższym terminie konieczne będzie ponowne dokonanie zgłoszenia).
 1. W przypadku uznania zasadności, organ będzie mógł w terminie 14 dni od oględzin, w drodze decyzji administracyjnej, wnieść sprzeciw co do zamiaru usunięcia zieleni. Wydanie powyższej decyzji stanowić będzie podstawę dla osoby fizycznej do wystąpienia z wnioskiem o wydanie zezwolenia na wycinkę drzew.

Organ, może wnieść sprzeciw w przypadku lokalizacji drzewa:

a) na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków,
b) na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń lub chronionym innymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
c) na terenach objętych formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1–5, jak również spełnienia przez drzewo kryteriów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 40 ust. 3 ( uznanie za pomnik przyrody).

 1. Jeżeli w terminie 5 lat od dokonania oględzin właściciel nieruchomości wystąpi o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę, a budowa ta będzie mieć związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości na której rosły usunięte drzewa będące przedmiotem procedury zgłoszenia, wówczas na właściciela nieruchomości nałożony zostanie obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzew.
 1. Usunięcie drzew bez stosownego zgłoszenia lub przed dokonaniem oględzin przez organ, a także w przypadku sprzeciwu organu skutkować będzie naliczeniem administracyjnej kary pieniężnej.
 1. w przypadku wszystkich innych podmiotów, a także osób fizycznych usuwających drzewa w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, obowiązek uzyskania zezwolenia uzależniony jest od obwodu pnia mierzonego na wysokości 5cm od gruntu, a nie jak wcześniej na wysokości 130 cm. Dotyczy: topól, wierzb, klonów jesionolistnych i srebrzystych - >80cm, kasztanowców zwyczajnych, robinii akacjowych, platanów klonolistnych - >65cm i pozostałych drzew - >50cm.
 1. Z rad gmin zdjęta została możliwość podejmowania uchwał, w których można poszerzyć katalog drzew lub krzewów na usunięcie których nie będzie wymagane uzyskanie zezwolenia, a także katalog drzew lub krzewów za usunięcie których nie będzie naliczana opłata oraz uchwały w sprawie wysokości stawek opłat za usunięcie zieleni (na mocy nowej ustawy w terminie do 1 miesiąca od dnia wejścia w życie nowych przepisów minister właściwy do spraw środowiska w drodze rozporządzenia określi wysokość stawek opłat oraz ich zróżnicowanie; do czasu wejścia w życie ww. rozporządzenia do ustalania opłaty za usunięcie zieleni stosowane będą maksymalne stawki określone w ustawie o ochronie przyrody, tj. 500zł/1cm obwodu drzewa dla drzew i 200zł/1m2 krzewu),
 1. Organy wydające zezwolenia na usuwanie zieleni ponownie zobligowane zostaną do uzgadniania z regionalną dyrekcją ochrony środowiska decyzji dotyczących drzew usuwanych z pasów drogowych.
Czytaj więcej...