Deklaracja o wymianie bądź instalacji dodatkowych źródeł ciepła bez pośrednictwa gminy
Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął nowy Program Ochrony Powietrza (POP) dla województwa mazowieckiego, którego wynikają nowe obowiązki zarówno dla gmin, jak i dla mieszkańców. Celem programu jest kompleksowa poprawa jakości powietrza na Mazowszu.
Uchwałą nr 115/20 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 8 września 2020 r. Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął nowy Program Ochrony Powietrza (POP) dla województwa mazowieckiego, z którego wynikają nowe obowiązki zarówno dla gmin, jak i dla mieszkańców.
Najważniejszym celem wprowadzenia programu jest przede wszystkim osiągnięcie poziomów dopuszczalnych i docelowych substancji szkodliwych w powietrzu, a przez to kompleksowa poprawa jakości powietrza na Mazowszu. Na realizację działań samorządy i mieszkańcy maja maksymalnie 6 lat.
Największy wpływ na jakość powietrza mają sami mieszkańcy, dlatego po raz pierwszy w programie określono ich obowiązki m.in. takie jak informowanie gminy o wymianie źródeł ciepła.
Zgodnie z § 19 ww. Uchwały podmioty korzystające ze środowiska oraz osoby fizyczne zobowiązane są do przekazania Prezydentowi deklaracji o wymianie bądź instalacji nowych lub dodatkowych źródeł ciepła we wszystkich budynkach służących celom mieszkalnym bądź gospodarczym znajdujących się na terenie nieruchomości w przypadku gdy wymiana realizowana jest bez pośrednictwa lub współfinansowania przez gminę, w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia użytkowania nowego źródła.
Zakres informacji określa załącznik nr 10 do ww. Uchwały tj.
- Imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby;
- Adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła;
- Numer telefonu właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu;
- Adres poczty elektronicznej właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu, o ile posiada;
- Informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach, dotyczące stanu przed wymianą i stanu po wymianie;
- Powierzchnia budynku ogrzewana przez źródło ciepła;
- Koszt wymiany;
- Źródła finansowania;
- Data rozpoczęcia i zakończenia wymiany.
Więcej szczegółowych informacji w zakresie nowych obowiązków można uzyskać w Referacie Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej pod nr tel. 22 701 79-16
Ponadto od 1 stycznia 2021 r. weszła w życie ustawa z dnia 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2020 poz. 2127). Zgodnie z tą ustawą Minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa prowadzi Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków (CEEB), która ma pomóc w walce ze smogiem. Zostanie ona stworzona na podstawie deklaracji składanych przez właścicieli domów.
Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z prezentacją obowiązków mieszkańców dostępną na stronie:
Referat Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej
pok. 2d (parter)
tel. 22 701 79 13
adomanska@raszyn.pl
Sprawę prowadzi: Agnieszka Domańska
pok. 2d (parter)
tel. 22 701 79 16
tkowalczyk@raszyn.pl
Sprawę prowadzi: Tomasz Kowalczyk