Jesień bywa szara, ale nie w Raszynie!

Listopad

Po licznych jesiennych wydarzeniach, które już rozgrzały lokalną scenę kulturalną, w tym koncertach, warsztatach, spotkaniach autorskich czy rodzinnych animacjach, przed nami najbardziej intensywna część miesiąca. Instytucje kultury i integracji społecznej Gminy Raszyn przygotowały wyjątkowo bogaty program: od muzyki i teatru, przez rękodzieło, mindfulness i fotografię, aż po wydarzenia rodzinne, profilaktyczne i integracyjne.

Druga połowa listopada zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. Warto zarezerwować czas i wybrać coś dla siebie. Gdzie warto być w drugiej połowie listopada? Już mówimy!

15-17 listopada - rękodzieło, spektakle i pierwsze koncerty

Druga połowa miesiąca rozpocznie się warsztatowo i artystycznie. Już w piątek 15 listopada Świetlica Świetlik otwiera drzwi dla wszystkich miłośników tradycyjnych technik rękodzielniczych. W ramach zajęć „Frywolitka igłowa” (10:00-15:00) uczestnicy będą mieli okazję stworzyć własne koronki - delikatne, misternie wykonane ozdoby, które wymagają cierpliwości i precyzji.
 
Tego samego dnia najmłodsi obejrzą teatrzyk „Kalosze szczęścia” (12:00), a wieczorem w Centrum Kultury Raszyn wystąpi Piotr Zubek z recitalem „Nareszcie na swoim” (18:00), łącząc lirykę, aktorskie zacięcie i jazzowe przyprawy. Rozpoczynając tym samym cykl koncertów „Koncerty z klimatem”.
 
W sobotę 16 listopada Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Strażak” OSP Falenty zaprasza na akcję honorowego oddawania krwi przy OSP Raszyn (10:00-13:00). To ważny punkt programu, mieszkańcy będą mogli podzielić się tym, co najcenniejsze, pomagając potrzebującym.

Dzieciaki zapraszamy w tym czasie na przedstawienie na podstawie baśni tradycyjnej z Podkarpacia z muzyką cymbałów, akordeonu oraz bębna barabanu ,,Fiku miku nakryj się stoliku" (11:00 i 13:00) w wykonaniu Teatru Echa.

Po południu CKR stanie się przestrzenią uważności podczas warsztatów mindfulness (12:00), a wieczorem Austeria wypełni się muzyką Fryderyka Chopina (16:00) w ramach kameralnego koncertu fortepianowego.

W poniedziałek 18 listopada w Austerii odbędzie się kolejne spotkanie Kręgu Mężczyzn (19:00-22:00), inicjatywy tworzącej bezpieczną przestrzeń rozmów, refleksji i wzajemnego wsparcia.
 

19-22 listopada - edukacja, kolaże, stand-up i duży projekt społeczny

Wtorek 19 listopada upłynie pod znakiem edukacji i twórczości. W Bibliotece Głównej seniorzy będą pogłębiać cyfrowe kompetencje podczas trzeciego modułu kursu obsługi smartfona (Facebook i Messenger) (14:00-16:00).
 
Wieczorem filia w Jaworowej zaprasza na teatrzyk Kamishibai (19:00) - japońską opowieść obrazkową połączoną z warsztatami plastycznymi.
 
Równocześnie w Raszynotece odbędą się kreatywne warsztaty kolażowe „Wycinane Słowa” (17:30), inspirowane twórczością Wisławy Szymborskiej.
 
W czwartek 21 listopada powróci cykl „Senior online” (14:00-16:00), a wieczorem w CKR wystąpi stand-up'er Paweł Konkiel (19:00) - propozycja dla tych, którzy lubią inteligentny humor i celne puenty.
 
Tego samego dnia w Ognisku Wychowawczym w Jaworowej odbędzie się wyjątkowy koncert w ramach „Abstynenckich Wieczorów Bluesowych”. Tym razem będzie to „Acoustic Top Ballads” (19:00) - muzyczna podróż przez największe i najbardziej wzruszające utwory rockowe w wykonaniu Leszka Halika. 
 
Szczególnie bogaty program zaplanowano na piątek 22 listopada. W Świetliku odbędzie się rozbudowany blok wydarzeń: „Jesienią malowane” – wystawa prac dzieci „Świetlika” z projektu profilaktycznego „Pasja” oraz prelekcja „Aktualne wyzwania w obszarze profilaktyki uzależnień. Jak skutecznie zapobiegać zachowaniom problemowym młodzieży" dr Paweł Filipczak (13:00).
 

23-24 listopada - koncerty i wsparcie

W sobotę 23 listopada CKR zaprasza na kolejny koncert w ramach Raszyńskiego Salonu Muzycznego (16:00). Wystąpi Orkiestra Polskiej Opery Kameralnej, prezentując klasyczny repertuar w eleganckiej odsłonie.
 
W poniedziałek 24 listopada Punkt Konsultacyjny ds. Uzależnień i Przeciwdziałania Przemocy zaprasza rodziców dzieci z neuroróżnorodnością na spotkanie do przestrzeni wymiany doświadczeń i rozmowy (18:00).
 

26-28 listopada - fotografia, muzyka i technologia

W Bibliotece odbędą się kolejne moduły warsztatów smartfonowych odbędą się 26 i 28 listopada (14:00-16:00) - tym razem o zasadach fotografii, nawigacji oraz podstawach sztucznej inteligencji. 26 listopada wieczorem zapraszamy natomiast na planszówki (17.00-20.00)

W czwartek 28 listopada Austeria zaprasza na Krąg Kobiet z fotografioterapią - spotkanie „Kogo widzę na tej fotografii?” (18:00-21:00), które pozwoli spojrzeć na zdjęcie jako narzędzie narracji, emocji i osobistego rozwoju.
 
Tego samego dnia odbędzie się wernisaż wystawy „Jaworowa na starej fotografii” (18:30) w Domu Rolnika (ul. Warszawskiej 95). Zobaczcie historię mieszkańców w kadrze.

A w CKR odbędzie się koncert Julii Pietruchy (19:00), artystki łączącej folk z akustyczną wrażliwością.

 

29-30 listopada - Andrzejki, integracja i finał miesiąca

W sobotę 29 listopada Austeria zaprasza na „Andrzejki po sąsiedzku” (16:00), ze spektaklem „Księżniczka Muzalinda”, wróżbami, konkursami, animacjami, wspólnym poczęstunkiem i wieczorną potańcówką.
 
Równocześnie w Nowych Grocholicach odbędzie się pierwsza andrzejkowa zabawa w nowej świetlicy (17:00) - wydarzenie międzypokoleniowe organizowane przez sołtysa i Radę Sołecką (obowiązują wcześniejsze zgłoszenia telefoniczne).
 
W niedzielę 30 listopada Austeria stanie się przestrzenią dobroczynności i wspólnoty. Najpierw odbędzie się akcja „Raszyńscy Ochotnicy w akcji” (12:00), podczas której mieszkańcy przygotują kartki i prezenty dla podopiecznych GOPS.
 
Dzień zakończy koncert „Między miłością a wiecznością” (16:00), przygotowany w rocznicę śmierci Bolesława Leśmiana.

 

Cykle i wydarzenia trwające

Wystawa „HISTORIA KADRY – KOSZULKĄ NAPISANA”

CKR serdecznie zaprasza na niezwykłą ekspozycję poświęconą pasji, historii i emocjom polskiej piłki nożnej.

Wystawa prezentuje unikatowe koszulki z historii kadry kobiet, młodzieżowej i pierwszej reprezentacji Polski. Każda z nich opowiada własną, niepowtarzalną historię pełną sportowych wzruszeń i biało-czerwonej dumy.

Godziny otwarcia: poniedziałek–piątek, 9:00-19:00

 

Warsztaty obsługi smartfona 55+

12, 14, 19, 21, 26, 28 listopada + 3 grudnia (14:00-16:00)

Biblioteka Główna

 

Wykłady RUTW dla wolnych słuchaczy

Raszyński Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza wszystkich zainteresowanych na otwarte wykłady w roku akademickim 2025/2026. Udział jako wolny słuchacz to doskonała okazja, aby poszerzyć wiedzę, poznać ciekawych ludzi i spędzić czas w inspirującej atmosferze.

 

Warsztatach psychologiczno-rozwojowych „Droga do siebie”

Zajęcia otwarte, skierowane do osób, które:

  • odczuwają potrzebę wprowadzenia zmian w swoim życiu,
  • chcą w pełniejszy sposób wykorzystywać swój twórczy i intelektualny potencjał,
  • poszukują metod samopomocy psychologicznej w trudnych sytuacjach,
  • interesują się mechanizmami funkcjonowania ludzkiej psychiki,
  • dążą do większej akceptacji siebie.

26 listopada + 3 grudnia (18:10-20:10)

Świetlica "Świetlik"

 

Wiele z wydarzeń jest bezpłatnych, na niektóre wymagane są bilety lub zapisy. Szczegóły znajdziesz w zakładce wydarzenia lub na stronach organizatorów.