09 marca 2022 r. została zawarta umowa między Gminą Raszyn reprezentowaną przez p. Andrzeja Zarębę – wójta Gminy Raszyn a Przedsiębiorstwem Usługowo-Produkcyjnym „TELKA” sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Produkcyjnej 108 w Białymstoku, reprezentowanym przez p. Marka Wróblewskiego – wiceprezesa Zarządu.
Spółka Telka zobowiązała się do kompleksowego wykonania robót budowlano-montażowych i konserwatorskich wraz z zagospodarowaniem terenu do dnia 09 września 2023 r. (18 miesięcy od dnia podpisania umowy) – zgodnie z dokumentacją projektową.
Ten etap rewitalizacji budynków wchodzących w skład kompleksu Austerii odnosi się do wozowni, kramów i poczty; wyceniony został na 13 850 000 zł. 85% kosztów inwestycji będzie pokrytych z funduszy zewnętrznych (Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) oraz w 15% z funduszy własnych gminy Raszyn.
Zadania Wykonawcy będą dotyczyć między innymi:
- wszystkich robót, dostaw i czynności, w tym także opinii, prób, atestów, licencji i innych dokumentów niezbędnych do realizacji zadania,
- opracowania planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia,
- zagospodarowania placu budowy (w tym organizację ruchu, zajęcie pasa drogowego),
- zapewnienia pełnej obsługi geodezyjnej wraz z wykonaniem inwentaryzacji powykonawczej,
- utrzymania porządku na terenie i wokół budowy,
- wykonania dokumentacji powykonawczej,
- pokrycia wszystkich opłat administracyjnych, skarbowych i innych,
- pielęgnacji zieleni przez okres 2 lat od daty podpisania Protokołu Końcowego,
- świadczenia usług serwisowych wybudowanych urządzeń przez 5 lat,
- zapewnienie stałego nadzoru archeologicznego podczas robót ziemnych i fundamentowych.
Zgodnie z załączonym schematem - budynek A to dawna zachodnia pierzeja rynkowa przylegająca bezpośrednio od południa do budynku Austerii – zajazdu. Od północy stoją dawne kramy, potem budynek poczty, który przylega południowym narożnikiem do alei Krakowskiej. W głębi działki – dawna wozownia. Całość uzupełniać będzie wyróżniający się w formie i materiale – nowy szklany pawilon. Wewnątrz: sala konsumpcyjna, multimedialna, sala zajęć ruchowych oraz biblioteka wraz z zapleczami, sanitariatami i pomieszczeniami technicznymi, jak również kuchnia na potrzeby realizacji warsztatów kulinarnych.
Wolnostojący budynek B – dawna stajnia – nie jest objęty obecnym etapem rewitalizacji.
Parametry techniczne zespołu A:
- powierzchnia całkowita działki – 10 187,0 m2
- powierzchnia działki objęta zakresem inwestycji -5 758,0 m2
- powierzchnia zabudowy-1 073,8 m2
- kubatura budynków-4 330,0 m3
- powierzchnia użytkowa budynków-859,97 m2
- maksymalna wysokość budynku-ok. 7,5 m