Centrum Kultury Raszyn zaprasza
na poranek filmowy dla dzieci pt. „Baśnie i Bajki Polskie„.

Wyświetlimy 6 odcinków po 13 minut każdy. Będą to bajki z pierwszej serii cyklu zrealizowanego na zamówienie Programu 1 Telewizji Polskiej S.A.

Szklana góra, reżyseria Jacek Adamczak
Lodowa góra, reżyseria Robert Turło
Dwanaście Miesięcy, reżyseria Zbigniew Kotecki
Bazyliszek, reżyseria Andrzej Kukuła
O królewnie zaklętej w żabę, reżyseria Robert Turło
Krawiec Niteczka, reżyseria Andrzej Gosieniecki

Czołówka serii:
Reżyseria, scenariusz, plastyka, animacja, zdjęcia: Robert Turło
Muzyka: Marek Kuczyński
Produkcja: TV Studio Filmów Animowanych Sp. z o.o.
Producent, dystrybutor: Telewizja Polska S.A.

twarta, autorska formuła serialu, pozwala na twórczą i atrakcyjną dla współczesnego dziecka interpretację filmową baśni, bajek i legend Polskich. Każdy z odcinków serii, zrealizowany jest w innej stylistyce i innej estetyce. Tradycja i współczesność przeplatają się, dzięki temu dziecko otrzymuje do wyboru taką propozycję animacji, która pozostając wierna oryginałom literackim w warstwie fabularnej, jednocześnie zaprasza dziecko do poznania różnych konwencji filmowych opowieści.

„/…/ Koncepcja animacji, oparta na zabawie konwencjami gatunkowymi, bazująca na komizmie sytuacyjnym, charakterologicznym i językowym, niejednokrotnie polegająca na ujawnianiu zaskakujących sprzeczności, okazała się dobrym pomysłem na ekranizację dobrze już znanych bajek. Dzięki temu nabrały one nieco innego, świeżego blasku. A to, co było ‘dawno, dawno temu’ czy ‘za górami, za lasami’, okazało się nie takie odległe i nie takie dalekie. I choćby, dlatego warto te bajki obejrzeć… i może jeszcze z tego powodu, że – jak napisał dawno, dawno temu Adam Mickiewicz: ‘świat ten jest (przecież) czystą bajką!’/…/”.
Fragment recenzji Iwony Grodź w Akademii Filmowej

Od 2005 roku filmy z serii „Baśnie i Bajki Polskie” zostały sprzedane przez Telewizję Polską S.A. do ponad 40. krajów. Filmy z serii I i II „Baśnie i Bajki Polskie” zdobyły do tej pory 39 nagród i wyróżnień na festiwalach międzynarodowych i krajowych, w tym tak prestiżowe nagrody jak: Złota Panda dla filmu „Krawiec Niteczka” /2007/, Nagrodę Specjalną „Remi” Jury dla filmu „O królewnie zaklętej w żabę” /2007/, Bronze Cairo dla filmu „Krawiec Niteczka” /2007/, Platynowe „Remi” dla filmu „Dwanaście miesięcy” /2006/, Bronze Cairo dla filmu „O królewnie zaklętej w żabę” /2006/ czy Światowy Złoty Medal dla filmu „Lodowa Góra” /2005/.

23 kwietnia (niedziela) godz. 13:00
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

WSTĘP WOLNY !